Take-Two si opět registrovalo značku Mafia

Take-Two si opět registrovalo značku Mafia

Žádostí je více a mohou naznačovat jak remastery, tak klidně i další pokračování

26. 9. 2019

Světem her se v posledních hodinách začala šířit pro tuzemské hráče poměrně zajímavá zpráva. Vydavatel Take-Two Interactive zažádal o registraci ochranné známky na nápis a logo Mafia. A vzhledem k tomu, že právě tento vydavatel vlastní práva na vývoj a vydávání této původně české akční série, tak si mnoho médií i hráčů začalo okamžitě slibovat brzké oznámení dalšího pokračování slavné mafiánské značky. Jenže na druhou stranu se najdou i tací, kteří v souvislosti s registrací ochranné známky poukazují na jisté nesrovnalosti, jež by mohly našeptávat spíš návrat ke kořenům v podobě kupříkladu remasterování dřívějších her.

Práce na čtvrtém díle již jednou započaty byly

Registrace ochranné známky na nápis a logo Mafia se objevila už 2. srpna letošního roku. Kategorie registrace spadá do složky „Zboží a služby“, která mimo jiné zahrnuje i zábavní průmysl a potažmo i hry. A vzhledem k tomu, že použitý styl písma registrovaného loga neodpovídá dřívějším podobám, tak se řada hráčů i médií začala hned domnívat, že zde máme co do činění s neoznámeným pokračováním. To přitom již dříve v počátcích vývoje bylo a mělo být zasazeno do Las Vegas let sedmdesátých, projekt byl ale uložen k ledu v momentě, kdy byl vývojářský tým Hangar 13 rozdělen a tvůrci se museli přesunout k titulům jiným. Důvodem tehdy určitě mohlo být to, že reakce hráčů i kritiků na třetí díl nepatřila mezi nejvřelejší a kdekdo označoval tento díl za ten nejslabší v sérii. Ostatně porovnání hodnocení na serveru Metacritic o tom něco vypovídá.

Těm, kteří ihned začali spekulovat o možném pokračování také hraje do karet fakt, že třetí díl se před časem ocitl mezi hrami zdarma ve službě PlayStation Plus. Take-Two tak tímto krokem mohli zvednout povědomí o značce a dopřát jí dostatek pozornosti, jenže jak jsem naznačil již v úvodu, existuje zde také druhá strana mince.

Obnovování je potřeba dělat každých deset let. A vzhledem k tomu, že první dva díly vyšly v letech 2001 a 2011, tak by se mohlo jednat o jiný případ.

Vydavatelství Take-Two totiž vedle nového loga rovněž zažádalo i o značky Mafia a Mafia 2, a to i s původními logy. Registrace ochranných známek by měly být pravidelně obnovovány, takže to ještě nic tak nutně znamenat nemusí. Nicméně jak podotýká magazín PC Gamer, ono obnovování je potřeba dělat každých deset let a vzhledem k tomu, že první dva díly vyšly už v letech 2002 a 2010, tak by se mohlo jednat o jiný případ. V kontextu tohoto odhalení pak původní nadšené zprávy ostatních médií o možném vývoji čtyřky vyznívají již o něco méně nadějněji. V žádosti o registraci loga Mafia s odlišnou podobou totiž datum prvního uvedeného použití koresponduje s tím, kdy vyšel první díl. A z toho tedy druhá část herní obce usuzuje spíše to, že pravděpodobnější by mohly být vylepšené edice prvních dvou her.

Anebo to nemusí znamenat také vůbec nic. Stejně tak je ale určitě možné i to, že vydavatelství Take-Two se nejprve rozhodne hráče nalákat remasterovanými edicemi prvních dvou dílů série (které by mohly zamířit třeba i ještě na současnou generaci konzolí) a s novým logem představí další regulérní pokračování. A to by mohlo využít potenciálu další generace konzolí. To už ale doopravdy spekulujeme a nezbývá nám, než čekat na případné vyjádření či odhalení.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru