Take-Two osvobozuje GTA i RDR od cheatu Ozark

Take-Two osvobozuje GTA i RDR od cheatu Ozark

První náznaky přicházely už v dubnu. Až nyní ale autoři cheatu museli skončit

Zdroj: Rockstar
10. 8. 2021

Není sporu o tom, že GTA Online a Red Dead Online jsou zdrojem trvanlivé zábavy pro miliony hráčů. Stejně tak ale nepochybujeme, že „každý“ už musel narazit na někoho, kdo se nechoval úplně podle pravidel, případně disponoval věcmi, které by ve hře mohl nashromáždit jen s velkým úsilím. Není se proto čemu divit, když podvodníci dostávají bany a vývojáři z Rockstaru spolu s lidmi z Take-Two vedou bitvu se všemi, kdo vytváří cheaty nebo se na nich dokonce snaží zbohatnout. Jedním ze zavedených nástrojů byl Ozark – menu, které bylo možné injektovat do již rozběhnuté hry, takže jej bylo v podstatě nemožné identifikovat. Mluvíme však v minulém čase, protože po náznacích z dubna, kdy vývojáři patrně přišli na možnost, jak hráče s běžícím Ozarkem rozpoznat, dávají autoři cheatu oficiální sbohem.

Pokud sami cheaty nepoužíváte – a my víme, že nepoužíváte – je rozklíčování všech podstatných záležitostí týkající se Ozarku na dlouho. Zjednodušeně by se však dalo říct, že tohle modovací menu funguje jako trainer, který vám může například přidat některé předměty do inventáře, může vás ale také teleportovat na jakékoliv místo, zaručit nesmrtelnost a celou plejádu dalších věcí, které by v případě singleplayeru mohly rozšířit zábavné cheaty, pojící se se sérií GTA odnepaměti. Jenže Ozark a další menu je možné použít i v online hře, čímž dochází k ovlivňování zážitku ostatních hráčů a hlavně porušování pravidel, se kterými musí souhlasit každý, kdo hru nainstaluje a hraje. A právě proto se snaží vývojáři šíření těchto nástrojů zastavit a nezdráhají se kvůli tomu jejich autory žalovat.

Hráči nicméně uvažují nad tím, že si za bany mohli postižení hráči sami, když podváděli až příliš okatě a naklikávali si nerealistické množství cenných předmětů

Výzva k ukončení činnosti proto dorazila i provozovatelům Ozarku, který v základu stál 25 dolarů. Populárnější byl v Red Dead Online, ale dostupný byl i v GTA Online a hráči za něj mohli i nemuseli dostat ban. Jak upozorňuje například britský Eurogamer, z ohlasů na diskuzních fórech či Redditu vyplývalo, že bany byly nahodilé a zatímco někdo mohl bezúhonně cheaty používat neustále, jiným bylo hraní odepřeno v řádech dnů. Lišila se i míra trestu – zatímco někteří hráči dostali stopku jen na omezenou dobu, další se museli s účtem rozloučit na dobro. Hráči nicméně uvažují nad tím, že si za bany mohli postižení hráči sami, když podváděli až příliš okatě a naklikávali si nerealistické množství cenných předmětů, jako jsou například prémiové zlaté cihly v RDR Online.

O ukončení činnosti Ozarku pak informuje insider Tez2 prostřednictvím vzkazu, který se objevil na jednom z Discordů. „Drazí uživatelé Ozarku, prosím, přečtěte si celý tento vzkaz,“ píše zástupce skupiny D3skstool a informuje o dopisu, který obdržel od právní firmy, která zastupuje Take-Two Interactive. „S neodkladnou účinností Ozark končí spolu se všemi svými funkcemi. Obdržel jsem dopis teprve před několika hodinami a jednám podle žádosti [právníků],“ vysvětluje D3. Úsměvný je pak jeho apel, aby si poškození podvodníci nic nedělali ze svých utracených 25 dolarů a nebyli příliš naštvaní na přeprodejce Ozarku. „Těch 25 dolarů je pro někoho částí nájmu, nákupů potravin nebo zaplacení účtů. Jsou to jen lidi, myslete na to, prosím, než začnete šílet kvůli svým 25 dolarům,“ říká D3. Celý příběh se tak dostává do značně bizarní a pro někoho možná ne zcela pochopitelné roviny. D3 přesto děkuje všem, kdo „mu nenapsali ve zlém“ a na konci svého vzkazu tvrdí, že celá bývalá komunita kolem Ozarku byla zas*aně skvělá.

Ne všichni hráči ale konec tohoto cheatovacího nástroje vítají. Jednak zmiňují, že by bylo hloupé ztrati možnost používat ho v singleplayeru a hlavně poukazují na to, že tím Rockstar či Take-Two jen připravují hráče o zábavu. Něco podobného zaznívalo na oficiálních diskuzních fórech opakovaně pokaždé, když přišel trest pro autora některých cheatů a zdá se mírně neuvěřitelné, že někdo stále nechápe pointu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru