Red Dead Redemption 2, Rockstar Games, Take-Two hrozí soud kvůli Red Dead Redemption 2

Take-Two hrozí soud kvůli Red Dead Redemption 2

Bývalé detektivní agentuře Pinkerton se nelíbí, že je hra vykresluje jako padouchy

15. 1. 2019
Název: Red Dead Redemption 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 26. 10. 2018

Národní detektivní agentura Pinkerton byla založena v roce 1850, výrazněji o sobě ale dala vědět až o jedenáct let později, když dokázala zabránit atentátu na Abrahama Lincolna. Agentura byla posléze velmi aktivní v době občanské války a na konci 19. století měla více agentů, než kolik jich pracovalo pro americkou armádu. Pro někoho může být překvapením, že „Pinkertoni“ fungují dodnes, vlastní je však švédská bezpečnostní agentura Securitas AB a pod hlavičkou Pinkerton Consulting & Investigations poskytují svým klientům z řad korporací služby v oblasti řízení rizik nebo korporátních vyšetřování. Přesto se ale hrdě hlásí ke 169leté tradici a detektivnímu odkazu, který se rozhodli chránit i v případě hry Red Dead Redemption 2. Firmě Pinkerton se totiž nelíbí neoprávněné využití historickýh insignií agentury, stejně jako vykreslování agentů coby padouchů.

Prominentní zasazení Pinkertonu do příběhu vyvolává pocit, že Take-Two využívá značku se souhlasem společnosti.

Už 13. prosince loňského roku proto zaslali na adresu Take-Two příkaz k zastavení a upuštění od protiprávního jednání a požadují po vydavateli loňského hitu vyplacení jednorázové pokuty nebo smlouvu o odměně za využití značky Pinkerton v Red Dead Redemption 2. Pokud prý nebude Take-Two spolupracovat, jsou zástupci společnosti připraveni žalovat Take-Two za neoprávněné využití ochranné známky. Uvádí také, že četné využívání jména agentury Pinkerton a její prominentní zasazení do příběhu vyvolává pocit, že ji Take-Two využívá se souhlasem společnosti, což je v přímém rozporu se zájmy Pinkertonu. Především kvůli tomu, že jsou agenti vykresleni jako padouši, kteří jdou v průběhu celé hry po hlavních protagonistech a tím je znevažováno dobré jméno i historický odkaz jejích detektivů.

Rockstar prostřednictvím Take-Two ale ihned přešel do protiútoku a spor předložil federálnímu soudu. Vývojáři tvrdí, že jejich postup je v souladu s prvním dodatkem ústavy Spojených států, který dává občanům právo na svobodné vyznání, projev, shromažďování i právo žádat o nápravu křivd. Konkrétně pak Rockstar uvádí, že Red Dead Redemption 2 je autentickou historickou hrou, zasazenou na konec 18. století, a odkazy jsou protkány všechny úrovně hry. „Zmiňování detektivní agentury Pinkerton a jejích detektivů je jen jedním z mnoha příkladů, jak Red Dead Redemption 2 vykresluje prostředí americké kultury v devatenáctém století,“ píše se ve spisu. Odpověď pak mají i na údajné „prominentní“ postavení agentury v příběhu RDR 2 – agenti Pinkertonu vystupují podle Rockstaru jen v 10 misích z celkových 106 a vyjma jejich hry jsou nedílnou součástí i celé řady filmů, seriálů a písní.

Konkrétně bychom mohli jmenovat film Psanci, televizní seriál Deadwood, skladbu Eltona Johna Ballad of a Well-Known Gun nebo hru Bioshock Infinite. Jak to se stížností Pinkertonu ale pravděpodobně dopadne, naznačuje předchozí spor, který vedla agentura s rockovou skupinou Weezer, která pojmenovala své druhé studiové album Pinkerton. Asi vás nepřekvapí, že soud nakonec rozhodl ve prospěch hudebníků a je jen málo pravděpdobné, že by tomu v této kauze mělo být naopak…

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru