Switch spustí Windows XP i hry z původního Xboxu

Switch spustí Windows XP i hry z původního Xboxu

Tvořiví fanoušci Nintenda experimentují s hybridní konzolí a chlubí se svými porty

9. 5. 2019

V únoru jsme psali, že se dvojici šikovných vývojářů povedlo zprovoznit na Nintendu Switch operační systém Android od Googlu. I když se to pochopitelně neobešlo bez potíží a některých kompromisů. Ale podobné snahy nejsou ani zdaleka ojedinělé a o něco takového stále usilují další a další kutilové. Začátkem března se o něco podobného pokusil další šikula, který ovšem narazil na pověstnou modrou obrazovku smrti, když se rozhodl Switch skamarádit s Windows 10. Holt každý průkopník občas narazí na slepou uličku. Ovšem nainstalovat, experimentovat, spustit a skutečně úspěšně provozovat – to jsou velice odlišné pojmy a každý znamená docela jiný “zážitek”.

Teď se v krátké době po sobě objevily hned dva jiné zajímavé pokusy. Programátor s přezdívkou Voxel9 se pokusil na Switchi zprovoznit emulátor původního Xboxu nazvaný XQEMU s pomocí speciálně upravené linuxové distribuce Ubuntu. A zdá se, že skutečně uspěl. K ovládání používá DualShock 4 z PlayStationu 4. Jak vtipně poznamenal jeden z diváků, je to úsměvný paradox hrát hry z Xboxu na konzoli od Nintenda s ovladačem od Sony. Nicméně výkon je zatím překážkou reálnému nasazení.

A aktuálně se fanoušci baví dalším zdařilým experimentem. Na Switchi totiž můžete zkusit používat i operační systém Windows XP od Microsoftu z roku 2001. Tímto úspěchem se na Redditu pochlubil uživatel s přezdívkou We1etu1n, vlastním jménem Alfonso Dingo Torres Jauregui. I on se spoléhá na operační systém na bázi Linuxu nazvaný L4T nebo Linux for Tegra. Program je ušitý na míru čipu Tegra, který kromě jiných zařízení využívá právě i Switch od Nintenda.

Jen instalace kutilovi údajně zabrala 6 hodin, rychlost není ohromující, ale na hraní pinballu to prý stačí. Bez Linuxu jako základního prostředí se neobejdete, to pak otevírá cesty pro další pokusy a emulace. Dok pro Switch může podle autora posloužit jako USB hub, díky kterému ke konzoli připojíte i myš a klávesnici a navíc disponuje HDMI výstupem.

Zatím si virtualizace neporadí se zvuky, jinak jde ale podle dosavadních ohlasů o funkční pokus, který má blíže k praktické využitelnosti – i když samozřejmě notně specifické – něž ostatní podobné snahy, které ztroskotávají na omezeném výkonu nebo nefunkčním příslušenství, jako je Wi-Fi a Bluetooth.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru