Vail, Aexlab, Střílečka Vail se tváří jako Counter-Strike ve VR

Střílečka Vail se tváří jako Counter-Strike ve VR

Devizou má být funkční matchmaking a důraz na týmovost. Zcela však chybí ekonomika

Zdroj: Aexlab
29. 3. 2021
Název: Vail Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Ačkoliv jsme opakovaně během našich debat zmiňovali, že hardcore hráči patrně nespatřují ve VR takový potenciál jako ti, kdo si chtějí technologii pouze vyzkoušet, případně si některý z headsetů pořídí jen kvůli jednomu titulu, neznamená to, že by nevznikaly komplexní a náročné VR hry. Jednou z nich bude s největší pravděpodobností i týmová střílečka Vail, prvotina studia Aexlab, které se zabývá VR technologiemi, ale do her dosud nepromluvilo. Vail je ve vývoji už přes rok, a ačkoliv dosud nemá pevné datum vydání, momentálně probíhá alfaverze a uvedení nemusí být daleko.

Jak už prozrazuje titulek, hru je možné na první pohled popsat jako mírně futuristický Counter-Strike pro VR, vzhledem k tomu, že se jedná o týmovou multiplayerovou akci pro deset hráčů, kteří si střídají strany. Namísto policistů a teroristů se ve Vail proti sobě staví kolonisté a vojáci korporace Reyab, kteří mezi sebou svádí souboj o zbytky lidské historie. Abyste rozuměli, příběhové pozadí mluví o umírající Zemi, z níž lidé raději prchli do kolonií na oběžné dráze, jen zmiňovaná korporace zůstala a nárokuje si vše, co po lidech zůstalo. Kolonisté se nicméně snaží alespoň zdigitalizovat památky a další zbytky naší civilizace, což se Reyabu ani trochu nelíbí a svádí s nepřítelem z oběžné dráhy tuhé boje.

Vail che nabídnout plně funkční online matchmaking s ELO systémem pro určování ranku či síly nepřátel.

Sami určitě chápete, že lore není v týmové multiplayerové akci příliš důležitý a mnohem podstatnější je samotná hratelnost. V rámci ní slibují autoři taktický přístup, spoustu propracovaných zbraní a nutnost spolupráce, včetně in-game hlasové komunikace. To všechno pak bude probíhat ve VR s plně animovanými těly jednotlivých hráčů, což znamená například i nutnost/možnost krýt se za překážkami, případně nad ně vytahovat ruce se zbraněmi pro střelbu naslepo. Co je důležitější, na rozdíl od jiných a Counter-Striku ještě podobnějších VR akcí chce Vail nabídnout plně funkční online matchmaking s ELO systémem pro určování ranku či síly nepřátel, což sní poměrně slibně. Otázkou ale samozřejmě zůstává, jak kvalitní bude a hlavně – kolik se najde hráčů ochotných opustit své placaté monitory a vrhnout se vstříc VR střílečce.

Důležité je také doplnit, že z kusých informací od vývojářů zatím skutečně nevyplývá, že by hra obsahovala jakoukoliv ekonomiku, což je poměrně určující faktor a na tomto místě se podobnost s Counter-Strikem, ale třeba i Valorantem stírá. Všimli si toho už někteří hráči a volají po tom, aby studio Aexlab rozhodnutí přehodnotilo, což se klidně může stát, uvážíme-li, že hra momentálně běží v uzavřené alfaverzi. Hlásit se do ní však můžete přes odkaz přímo na Steamu, kam Veil míří coby jedinou dosud oznámenou distribuční platformu. A stranou samozřejmě nemůže být zmínka o grafickém zpracování, které působí poměrně stroze a očekáváme, že i v tomto ohledu se hra posune. Konkurencí může být pro Firewall či Farpoint, nikoliv však pro singleplayerový Half-Life: Alyx, který je členem vlastní ligy a svou komplexností, grafikou i příběhem zůstane zřejmě ještě dlouho nepřekonán.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru