Streamování her z Xboxu nově funguje i na iOSu

Na plnohodnotné uvedení xCloudu se stále čeká. Přesto Microsoft překonal důležitý milník

Zdroj: Microsoft
20. 10. 2020

Na konci září zpřístupnil Microsoft prostřednictvím mobilní aplikace Xbox na Androidu možnost vzdáleného hraní z konzole Xbox One. Jde o alternativu k xCloudu, která byla do té doby přístupná jen v rámci preview programu a pro jejíž fungování musíte vlastnit konzoli i příslušnou hru, kterou chcete do mobilního zařízení streamovat. Jednoduše řečeno, serverem pro odbavení streamu se stává právě vaše konzole a dostupné jsou jen ty hry, které máte zrovna nainstalované. Od dnešního dne se pak díky novému updatu aplikace mohou konečně připojit i hráči s iPhony a iPady a alespoň částečně nechat zapomenout na skutečnost, že plnohodnotný a s Game Passem provázaný xCloud na iOSu stále není.

Aplikace je pochopitelně zdarma a vedle možnosti zůstat ve spojení s přáteli skrze síť Xbox Live, spravovat vytvořené obrázky a videa, případně brouzdat katalogem her, vám nyní dovolí připojit se k vlastní konzoli, na dálku ji probudit z režimu spánku a pustit se do hraní. Na rozdíl od xCloudu se tak nepřipojujete k žádnému vzdálenému serveru s předem určenou nabídkou (Game Pass) a tudíž nemusí Microsoft čelit aktuálním omezením App Storu. Ty hlásí, že veškerý dostupný obsah musí být v případě her kontrolován ze strany Applu, tedy mít vlastní zápis v katalogu aplikací a projít distribučním posouzením o nezávadnosti. Na aplikace pro správu vzdálené plochy, kam Remote Play spadá, však tato kriteria nejsou aplikována z toho důvodu, že uživatel přistupuje výhradně ke svému obsahu, do kterého Apple ani App Store zasahovat nechce a především nepotřebuje.

Připomínáme také, že vzdáleně můžete hrát pouze hry z aktuální generace Xboxu, takže hraní starších titulů z Xboxu 360 nebo původního Xboxu zůstává v rámci zpětné kompatibility napevno spojeno s hraním doma.

Co se týče fungování, vzdálené hraní vyžaduje podporovaný Bluetooth ovladač, konkrétní hry a běžící, případně jen uspanou konzoli. Přistupovat k ní potom můžete nejen z domácí sítě, ale i vzdáleně odkudkoliv na světě, logicky je ale nutné počítat s tím, že s fyzickým vzdalováním od konzole může docházet k poklesu kvality obrazu a hlavně prodloužení odezvy ovládání, neblaze se promítající do celkového zážitku. Připomínáme také, že vzdáleně můžete hrát pouze hry z aktuální generace Xboxu, takže hraní starších titulů z Xboxu 360 nebo původního Xboxu zůstává v rámci zpětné kompatibility napevno spojeno s hraním doma. Na druhou stranu ale Microsoft potvrzuje, že Remote Play bude fungovat i na Xboxu Series S | X a mobilní aplikace už je na příchod nové generace připravena. Bude jen nutné spárovat mobilní zařízení s novou konzolí a pokračovat ve stejném duchu jako dosud.

Obě aktuální konzole tak nyní nabízí stejný servis, kam můžeme pochopitelně připočíst i možnost streamovat obsah Xboxu, či PlayStationu prostřednictvím Remote Play do počítače. Stejně jako v případě Microsoftu pak Sony počítá s rozšířením služby na novou generaci PlayStationu a za tímto účelem přejmenovala dosavadní PS4 Remote Play na obecnější Ps Remote Play.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru