Streamování her funguje i obráceně, z PC na konzole

Streamování her funguje i obráceně, z PC na konzole

Aplikace Rainway umožní spojit Xbox s Windows 10 a hrát hry ze Steamu, Originu nebo uPlay

30. 1. 2020

Už dlouho neplatí, že by se muselo hraní PC her odehrávat výhradně na počítači. Ač může tahle věta znít na první pohled trochu zvláštně, existuje několik způsobů, jak si takové tituly zahrát třeba v obývacím pokoji, na velké televizi a s gamepadem v ruce. Tím nejprostším, ale logisticky poměrně náročným, je zkrátka propojit televizi s počítačem například pomocí HDMI kabelu a chopit se jakéhokoliv bezdrátového řešení ovládání. Sofistikovanějším řešením pak je domácí streamování, které se zpravidla odehrává bez nežádoucího lagu a díky rychlému a přímému ethernetovému spojení nedochází ani k výrazné degradaci obrazu. Abyste ale mohli něco takového provozovat, musíte mít nějaké externí zařízení typu Steam Link, Nvidia Shield, Google Chromecast nebo třeba modifikované Raspberry Pi, ne vždycky je ale něco takového po ruce. Pokud však vlastníte Xbox, můžete si z něj pomocí aplikace Rainway takové zařízení vytvořit a streamovat opačným směrem, než jakým dovoluje například PlayStation Now a v dohledné době také xCloud. Jinými slovy řečeno, Rainway vytvoří most mezi konzolí a počítačem, propojí s ním i ke konzoli připojený ovladač a dovolí vám hrát například hry ze Steamu, aniž byste vstali z gauče.

Aplikace Rainway byla představena už v březnu 2017 a o necelý rok později se dostala do fáze otevřené betaverze ve verzích pro iOS, Android, Mac a Linux. Další dva roky pak týmu vývojářů trvalo, než připravili aplikaci pro Xbox One, která vyšla teprve před několika dny a už v betě plní svou funkci. Ta je popsána zcela jednoduše – propojte svůj počítač s operačním systémem Windows 10 s aplikací na cílovém zařízení a dostanete přístup k drtivé většině her, které na daném počítači máte. Aby vše fungovalo, musíte si samozřejmě stáhnout doprovodnou aplikaci přímo pro Windows, která slouží k ustavení komunikace a přístupu k jednotlivým titulům. Rainway si přitom umí sáhnout nejen do knihovny zmiňovaného Steamu, ale také do Epic Games Storu, Battle.netu, uPlaye, Rockstar Launcheru, Originu a dalších služeb. Na druhou stranu vám ale logicky nezaručí, že všechny hry bude možné ovládat gamepadem, což je ale vzhledem k principu fungování aplikace pochopitelné.

Nedostatkem je nemožnost hru přerušit, pokud byste například chtěli během hraní pouze změnit nastavení kvality přenášeného obrazu. Hra se přechodem do menu aplikace na straně počítače automaticky vypne.

Při našem testování jsme nicméně narazili na několik nedostatků, které se nutně netýkaly pouze kvality obrazu a lagu. Zaprvé je skutečně nezbytně nutné připojit počítač i konzoli do domácí sítě pomocí ethernetového kabelu. Zadruhé se pak musíte obrnit jistou dávkou trpělivosti a alespoň ve fáze bety neodcházet příliš daleko od svého počítače. Nezřídka se totiž stává, že se vámi vybraná hra spouští přes klienta některé z uvedených služeb, který třeba nemusí momentálně na PC běžet a je nutné se přihlásit. V takovém případě ale Rainway nenabízí žádnou formu virtuální klávesnice a jinak než přímým zadáním uživatelského jména a hesla se z místa nehnete. Je to samozřejmě dáno tím, že autoři Rainwaye nemohou žádným způsobem ovlivnit fungování a podporu ovladače ve Windows a posléze v jednotlivých hrách, snad ale i pro něco takového najdou v budoucnu řešení. Dalším nedostatkem pak je nemožnost hru přerušit, pokud byste například chtěli během hraní pouze změnit nastavení kvality přenášeného obrazu. Hra se přechodem do menu aplikace na straně počítače automaticky vypne a je ji tedy po několika vteřinách nutné znovu spustit. Posledním zádrhelem může být zvuk, který se ne vždy automaticky přepne na výstup, který máte nastavený na počítači, vše se ale dá v nastavení změnit a připravit tak, aby vás posléze už nic nerušilo.

Co se týče použitelnosti, byl jsem upřímně překvapený, jak pohodlné může streamování do konzole být. Pokud dáte stranou výše popsané záležitosti, vlastní hraní probíhá bez problému, nebudete-li se však snažit dostat do konzole obraz v 60 fps. Po přepnutí na tuto volbu přichází automaticky několikavteřinový lag a jakékoliv hraní je tím pádem zcela vyloučeno. Ve 30 snímcích za vteřinu se ale nemusíte na domácí síti zapnout i nejvyšší úroveň kvality obrazu a užít si hraní takřka bez fragmentů. Pro účely testu jsme vyzkoušeli čerstvě vydanou českou plošinovku Ministry of Broadcast, kde je velký důraz kladený na přesnost skoků a následně rychlejší RPG The Outer Worlds, které se rozhodně nestraní akčním pasážím. V obou případech jsem pocitově zaznamenal jen minimální zpoždění odezvy ovladače, které jednoduše vykompenzuje mozek každého z nás a hraní nebylo zatíženo ničím rušivým. Za zmínku pak určitě stojí i rodičovský zámek, velmi příjemně zpracované prostředí aplikace i jednoduchost načtení knihovny PC her, které proběhne takřka okamžitě.

Příjemné rovněž je, že aplikace je alespoň prozatím dostupná zcela zdarma, navíc bez jakýchkoliv reklam a omezení, nedivil bych se ale, kdyby ji po odladění všech nedostatků chtěli autoři zpoplatnit. I tak ale zůstává Rainway dalším z velmi příjemných způsobů, jak streamovat obsah PC do jiného zařízení a otevírá tak možnosti všem, kdo přeci jen trochu zpohodlněli, nebo si například chtějí zahrát split-screen u větší obrazovky.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru