Strategie Victoria se po 11 letech dočká pokračování

Strategie Victoria se po 11 letech dočká pokračování

Třetí díl bude klást důraz na diplomacii a politiku. Zažijete si v něm 19. i 20. století

Zdroj: Paradox Interactive
23. 5. 2021

Kolem vývojářů ze studia Paradox je v posledních týdnech poměrně živo. Na začátku května došlo k přerušení dalšího vývoje a rozšiřování hry Imperator: Rome, které bylo navázané na oznámení o změnách ve struktuře interních týmů. O týden později se Paradox omluvil za poslední DLC ke hře Europa Universalis 4, a i když společnost naznačovala, že se užuž přesune k dalšímu plnohodnotnému dílu, nutnost EU4 opravit a udobřit si znovu početnou komunitu hráčů je nyní prioritou číslo jedna. A o další týden později pro vás máme potvrzení, že se po dlouhých 11 letech vrací grand strategie Victoria se svým třetím dílem, který byl představen v rámci dalšího kola PDXCONu.

Pokud vás v roce 2010 ještě videohry příliš nezajímaly, nebo produkci Paradoxu zkrátka nevěnujete takovou pozornost, první, co na konto Victoria 3 musí zaznít, jsou změny od aktuálně populárních her tohoto studia. Na rozdíl od vynikajících Crusader Kings 3 se totiž třetí Viktorka nebude soustředit tolik na válčení a pokrevní linie jednotlivých vládců, nýbrž na ekonomický a politický model jednotlivých zemí. Období, které hra pokrývá, je ohraničeno letopočty 1836-1936, v nichž došlo k mohutné transformaci světové i lokální společnosti, přes průmysl až změny hodnotových žebříčků. V tomto období také na hráče čeká první světová válka, která zamíchala kartami převážně v Evropě, vyhnout se jí ale můžete výběrem některé z více než 100 zemí, které se konfliktu zkrátka neúčastnily. Vývojáři sice nezmínili, jaké země budou moci hráči ovládat a které ne, ale naznačili, že hrát můžete třeba za Texas s 56 000 obyvateli, nebo třeba Čínu s téměř 400 miliony.

Pomáhat k úspěchu bude pochopitelně také pokročilý ekonomický model a diplomacie s funkčními mechanismy vnitřní i mezinárodní politiky.

Vývojáři se rovněž soustředí na realistické vykreslení obyvatel jednotlivých zemí a přistupují k nim velkoryseji nežli k číslu ve statistických údajích. „Jednotliví lidé mají svou identitu, ideologii, politickou příslušnost a různou míru vlivu. Jsou rozděleni do neustále se měnících a vyvíjejících se populačních a zájmových skupin, které mohou mít obrovský vliv na moc vaší vlády a zdraví vaší země,“ vysvětlují vývojáři v tiskové zprávě. Otevřeny tak budou možnosti chopit se v zárodku malé, zdánlivě bezvýznamné země a díky pečlivé diplomacii zvětšovat svůj vliv, až se jednoho dne budou moci hráči se zvoleným národem poměřovat s největšími mocnostmi světa. Pomáhat tomu bude pochopitelně také pokročilý ekonomický model a diplomacie s funkčními mechanismy vnitřní i mezinárodní politiky. A jak už bylo naznačeno v úvodu, významnou roli ve Victoria 3 sehraje i průmysl a průmyslová revoluce, která ve správný moment může otevřít brány do světa, stejně jako do pekla. Vývojáři totiž poukazují na to, že přelom 19. a 20. století byl obdobím velkých vynálezů, a pokud by nové myšlenky padly do nesprávných rukou…

No, zbytek si asi domyslíte, je toho ale nepochybně ještě spoustu, co Victoria 3 po vzoru dalších grand strategií od Paradoxu nabídne. Vývojáři navíc v rozhovoru pro magazín The Sixth Axis upozornili, že fungování hry nejde zjednodušit a učinit hru přístupnější jen proto, že si to může žádat doba. „Victoria 3 nemůže být v porovnání se druhým dílem méně komplexní. Victoria 2 nasadila laťku přístupnosti a otevřenosti novým hráčům, takže umožnila překonat celou fázi osvojení hry,“ říkají vývojáři a nepochybně za toto prohlášení získají plusové body. Nejen od zarputilých fanoušků grand strategií od Paradoxu, kteří mají hard core přístup rádi, ale také od ne tak zkušených hráčů, kteří si ale díky fantastickému tutoriálu a přístupnosti oblíbili například Crusader Kings III.

Victoria 3 v tuto chvíli ale bohužel ještě nemá datum vydání a hra pravděpodobně není blízko svému dokončení. S přihlédnutím k dalšímu dění v Paradoxu totiž očekáváme, že si dají vývojáři extra záležet na tom, aby byla hra uvedena v co nejlepším stavu, takže bychom se nedivili, kdyby přišla ke slovu až v roce 2022. Potěšit vás ale zřejmě může, že v den vydání bude dostupná vedle standardní možnosti koupě také prostřednictvím Game Passu.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru