Steam představil ochranu proti vlnám negativních recenzí

Steam představil ochranu proti vlnám negativních recenzí

V první fázi je rozpozná umělá inteligence, za nesouvisející je označí člověk

18. 3. 2019

V reakci na kritiku, která už delší dobu směřuje na konto uživatelských recenzí na Steamu, přichází Valve s řešením, od kterého si slibuje omezení vlivu tzv. review bombingu. Tedy situací, kdy je konkrétní titul pod palbou negativních recenzí, které však nutně nemusí souviset s jeho obsahem. Z pohledu vývojářů zneužívali hráči nastavený systém, když na základě nejrůznějších kauz velmi rychle snížili celkové hodnocení hry v obchodě, což vede k ukončení promování a dramatickému poklesu prodejů. Na druhé straně se hráči brání, že jiným způsobem nemohou dostatečně nahlas vyjádřit svůj názor na situace, jakými byly například zrušení modifikace OpenIV pro GTA V, zavedení placených modifikací pro Skyrim, absence čínské lokalizace v PUBG, nebo uvedení ženských generálek v historickém Total War: Rome II.

Nelehkou rozepři obou táborů nicméně musí Valve ve svém zájmu řešit, především proto, aby byla zachována užitečnost uživatelských recenzí, které jsou podle provozovatele Steamu mezi uživateli oblíbené a hráči je považují za cenný zdroj informací. O zásadní změně fungování celého systému se tak dozvídáme z nového blogového příspěvku, který na výše uvedené problémy reaguje a chce férově posloužit oběma stranám. „Ve spojení s údaji z našich analytických nástrojů, procházejících recenze všech titulů v obchodu služby Steam, jsme se rozhodli pro další změnu. Tuto změnu lze popsat velmi snadno: ode dneška budeme identifikovat „vlny“ nesouvisejících recenzí a vyřazovat je ze souhrnného hodnocení,“ píší zástupci Valve. Jinými slovy – negativní recenze zůstanou na svém místě, nikdo je nebude měnit a hráči mají i nadále právo, kriticky se vyjádřit ke hře i kauzám, které se kolem nich točí. Jejich hlas ale nebude mít dopad na celkové hodnocení hry, takže vývojáři přestanou pociťovat nátlak, který označují za neférový.

Identifikační nástroj prošel celou historii a vlny nesouvisejících recenzí tvořily ve výsledku jen pouhý zlomek toho, co odhalil.

S tímto rozhodnutím se nicméně váže řada otázek, na které se Valve snaží odpovědět. V první řadě definují, co jsou vlastně ony vlny nesouvisejících recenzí: „Jde o velké množství recenzí, zaměřujících se na něco, co budoucí zákazník s největší pravděpodobností nepocítí, a tudíž není třeba tyto recenze započítávat do souhrnu.“ Dále pak provozovatelé Steamu vysvětlují, že takové vlny bude nejdříve vyhledávat – nikoliv řešit – automatizovaný nástroj, identifikující neobvyklou aktivitu mezi recenzemi všech produktů, a na základě výsledků se pak budou jednotlivými případy zabývat konkrétní zaměstnanci Valve. V příspěvku se navíc uvádí, že identifikační nástroj prošel celou historii a vlny nesouvisejících recenzí tvořily ve výsledku jen pouhý zlomek toho, co odhalil. To dává určitou naději, že se nebudou za nesouvisející recenze považovat i takové, které sice splnily první podmínky – byly negativní a objevily se v krátkém čase – ale skutečně poukazovaly na problém, týkající se hry jako takové.

Na změnu systému reaguje i graf, na kterém lze hodnocení daného produktu za uplynulý čas sledovat – období, ve kterém vlna přišla, je přehledně vyznačeno a výkyvy na grafu vybarveny bíle. Problém ovšem nastává v momentě, přijde-li v období „vlny“ od některého z hráčů recenze, která je relevantní a měla pouze tu smůlu, že se objevila v nevhodnou dobu. I takové budou z celkového hodnocení vyjmuty a žádným způsobem jej neovlivní. Odhlédneme-li od složitosti posuzování – něco jiného je vymezit dobu a něco jiného projít každou jednu recenzi – jde pravděpodobně i o snahu, zamezit přehnané obraně produktu, rozhodne-li se skupina hráčů vyvážit špatné hodnocení vlnou pozitivních verdiktů. Pokud s novým systémem nesouhlasíte, můžete si alespoň v nastavení Steamu zvolit, jak se bude hodnocení her zobrazovat ve vašem individuálním případě – tady lze vybrat možnost, popisované opatření zcela ignorovat a vidět hodnocení a graf v podobě před touto změnou.

Nic to ale nemění na tom, že navenek bude hodnocení upraveno a takové jej budou přebírat i třetí strany, ať už v podobě nejrůznějších agregátorů hodnocení, obchody nebo herní weby.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru