Steam Deck je možné použít jako gamepad k PC

Steam Deck je možné použít jako gamepad k PC

Oficiální otázky a odpovědi odhalily další detaily. Nabíjecí kabel bude dlouhý 1,5 metru

Zdroj: Valve
25. 9. 2021

Ne, na Steam Deck jsme rozhodně nezapomněli. Malý přenosný počítač od Valve – podle některých fyzické zhmotnění Steamu – dorazí prvním zájemcům letos v prosinci, a jak jsme vás informovali v průběhu minulého týdne, devkity jsou už postupně doručovány jednotlivými herním studiím. Vše je tedy na dobré cestě za uvedením slíbeného zařízení a prvními dlouhodobějšími testy, ať už prostřednictvím vlastního hraní nebo dalšího zkoumání naznačených možností. Aby však bylo o některých věcech jasno dopředu, dali lidé z Valve dohromady aktualizovanou verzi otázek a odpovědí, v nichž vysvětlují některé záležitosti a připomínají, co už zaznělo dříve. Sekce FAQ doplnila oficiální portál Steam Decku – vedený rovněž v českém jazyce – a je pravděpodobné, že bude postupně doplňována, vzniknou-li kolem některých vlastností nejasnosti.

Valve nejprve vysvětluje věci, které jsou hráčům z řad pravidelných uživatelů Steamu zcela zřejmé. Jak pravděpodobně očekáváte i vy, pro hraní na Steam Decku bude nutné nejprve se přihlásit ke Steamu, a to může udělat neomezený počet lidí na jednom jediném zařízení. Úplně nejsnazší je představit si Steam Deck jako počítač – kterým zcela nepokrytě je – a řada dalších otázek rázem dostane prostou odpověď. Přidávání her bude probíhat stejně jako na desktopové aplikaci Steamu. Stejně tak bude možné hrát hry v režimu offline, samozřejmě pokud zrovna nepůjde o multiplayerové střílečky. Technicky vzato by mohla fungovat i podpora VR headsetů, na tomto místě jsou ale lidé z Valve zdrženliví a jednoduše uvádí, že Steam Deck pro takový výkon není optimalizován. A to ani v případě, pokud byste chtěli výkon zařízení navýšit externí grafickou kartou – podle FAQ jednoduše nebude podporována.

Na dotaz, zda bude možné na Steam Decku pomocí vrstvy Proton hrát i hry, které nepatří do služby Steam, odpovídá Valve v pozitivním duchu.

Dál se sekce otázek a odpovědí zabývá hardwarem a možnostmi, budeme-li chtít nadále vnímat Steam Deck jako počítač. Příjemné je, že uživatelé budou moci vstoupit do BIOSu, čímž se zcela legitimně otevírá i možnost instalace většího množství operačních systémů s volbou bootu při zapnutí zařízení. A to dokonce i z externí SD karty, bez nutnosti zaplňovat tak interní úložiště o kapacitě 64, 256, resp. 512 GB. Musíte mít však stále na pamětí, že SD karta – resp. microSD karta – bude akceptována Steam Deckem jedině v případě formátu ext4 s case-foldingem. Steam Deck bude samozřejmě schopný kartu sám zformátovat, nebudete-li mít po ruce žádné jiné PC nebo čtečku. Zbylé otázky týkající se hardwaru zařízení řeší dotykový displej, pro který byl potvrzen multitouch pro všech 10 prstů, dále audio jack standardu CTIA, tedy s jednou zdířkou pro vstup i výstup zvuku a ještě jednou, pro jistotu, zaznělo, že volitelná dokovací stanice nebude přidávat nic k výkonu zařízení do ní připojeného.

Poslední část otázek pak řeší softwarovou či emulační stránku věci, nebudete-li chtít instalovat na Steam Deck jiný operační systém nežli SteamOS. Ten běží na linuxovém jádru a používá emulační vrstvu Proton, aby na něm bylo možné spouštět aplikace určené pro Windows. Na dotaz, zda bude možné na Steam Decku pomocí těchto nástrojů hrát i hry, které nepatří do služby Steam, odpovídá Valve v pozitivním duchu, což znamená, že kromě rozhraní Steamu bude patrně možné zobrazit standardní linuxovou plochu a hrát aplikace nainstalované přímo na jádro SteamOS, nikoliv však přes Steam. Zpětně se pak počítá s tím, že všechna vylepšení stran fungování Protonu na Steam Decku by se měla promítnout i do desktopové verze a sjednotit se má i podoba Steamu na Decku i standardním PC. Splnění obou zmíněných záležitostí ale bude podléhat času a vše by mělo přijít postupně.

Na závěr jsme si ale pro vás nechali to zdaleka nejdůležitější. Pokud byste totiž z nějakého důvodu chtěli použít celý, bezmála půl kilogramu vážící Steam Deck jako gamepad k počítači skrze funkci Remote Play. A až budete potřebovat Steam Deck nabít, můžete si sednout přesně 1,5 metru od zásuvky. Takhle dlouhý kabel totiž každý zájemce o tuhle srandu najde v balení.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru