Starý klient GOGu končí, nahradí ho multiplatformní verze

Na GOG Galaxy 2.0 musí přejít všichni uživatelé. Lákadlem je propojení se Steamem či PSN

Zdroj: GOG
23. 4. 2020

Existuje hned několik aplikací, které si vzaly za cíl sjednotit herní knihovny na počítači a nabídnout hráčům přístup ideálně ke všem titulům, které napříč nejrůznějšími obchodními platformami vlastní. Nabídka se ovšem liší kvalitou, nabídkou účtů k propojení a hlavně zabezpečením, na které byste si v tomto případě měli dát obzvláště velký pozor. Proto není od věci spolehnout se na osvědčené a již fungující řešení, které v tomto případě nabízí herní obchod GOG, spadající pod střechu CD Projektu RED. Luancher GOG Galaxy asi netřeba připomínat a pravděpodobně ani nemusíme příliš obšírně mluvit o tom, co ve smyslu propojení s ostatními obchody dokáže jeho druhá generace, přesto od provozovatelů obchodu a zmiňovaného launcheru přichází formou emailu všem uživatelům důležité upozornění, jak o tom informuje redakce PCGamesN. Výhledově, v rámci několika týdnů, by mělo dojít na ukončení fáze otevřeného betatestu GOG Galaxy 2.0 a jeho nahrazení za stávající oficiální verzi 1.2.

Ta nic z multiplatformních funkcí nenabízela – v launcheru byla dostupná pouze knihovna her z GOGu, tedy převážně retro záležitosti, které postupem let začaly doplňovat i novější hry, seznam přátel, chat a další doprovodné funkce jako například manažer stahování. Nová verze však přímo vybízí k tomu, aby ji hráči spojili s dalšími svými účty a sjednotili knihovnu v poměrně líbivém designu pod jednu střechu. Momentálně je možné GOG Galaxy 2.0 propojit s účty na Steamu, Epic Games Storu, Originu, uPlayi, PlayStation Network a Xbox Live, což samozřejmě automaticky nepřináší možnost všechny hry přes launcher GOG Galaxy spouštět. Dáme-li stranou konzolové tituly, u nichž je to nemyslitelné automaticky, GOG Galaxy nepřináší žádnou zázračnou funkcionalitu ani pro ryze PC platformy. V zásadě tak nabízí pouze knihovnu a nutnost mít na pozadí spuštěné všechny další launchery podle potřeby konkrétních titulů.

Podle informací GOGu by v blízké budoucnosti měl přijít i náhled do jednotlivých obchodů prostřednictvím funkce vyhledávání nových zajímavých titulů.

Přesto ale přináší výhodu v podobě sdíleného seznamu přátel, kde automaticky vidíte, kteří hráči jsou online, na jaké platformě a co konkrétně hrají. Můžete rovněž sledovat jejich aktivitu na jednotlivých kartách her, sledovat vlastní achievementy, pokud s nimi daná platforma počítá, případně si je v knihovně řadit podle vlastních tagů, žánrů, nebo dalších parametrů. Podle informací GOGu by v blízké budoucnosti měl přijít i náhled do jednotlivých obchodů prostřednictvím funkce vyhledávání nových zajímavých titulů a opatrně se hovoří také o určité formě cross-play funkcí či sdílení her. V tomto bodě by ale musel GOG přímo spolupracovat s jednotlivými subjekty a je nepravděpodobné, že k tomu v blízké době dojde. I tak ale mohou hráči upínat své tužby ke komunitě, která i díky open-source povaze umí dělat divy a je i hlavním strůjcem toho, jaké služby momentálně lze s GOG Galaxy 2.0 spojit.

Posledním důležitým bodem je již zmiňovaná ochrana a bezpečí údajů. Provozovatelé obchodu tvrdí, že hráče nešpehují, nesdílí o nich data s nikým dalším a tvrdí, že jediným kliknutím je možné všechna naimportovaná data na serverech GOGu smazat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru