Staronová konzole od Atari se znovu odkládá

Staronová konzole od Atari se znovu odkládá

Nostalgický systém VCS dostane výkonnější vnitřnosti. Bude ale tišší a úspornější

19. 3. 2019

GDC nepřináší jen dobré zprávy. Netrpělivě očekávaná retro konzole od Atari se znovu odkládá. Důvodem je tentokrát snaha nabídnout potenciálním zákazníkům modernější hardware. Což je u retro konzole vlastně docela úsměvný paradox, ale má své opodstatnění. Srdcem zařízení se nově stane 14nm procesor od AMD a grafika Radeon Vega. Nový čip Ryzen slibuje vyšší výkon, nižší teplotu i tišší provoz, sliubuje výrobce. Podrobnější specifikace celé konzole Atari teprve plánuje odhalit, ale v každém případě tvrdí, že Ryzen mnohem lépe vyhovuje potřebám zařízení v řadě ohledů a umožní autorům naplnit původní velkorysou vizi.

Podle nejnovějších odhadů by mělo Atari VCS dorazit na pulty obchodů koncem letošního roku. Přinejmenším ve Spojených státech. Tento termín se týká i backerů, kteří projekt podpořili v rámci crowdfundingové kampaně na Indiegogo. Zde se loni na retro konzoli vybralo přes 3 miliony dolarů. Podle předchozích plánů jsme se přitom měli dočkat nostalgického systému už letos v létě. A nešlo o první odklad.

Na rozdíl od mnoha jiných podobných zařízení nabídne možnost rozšířit základní knihovnu titulů o nové kousky.

Honba za vyšší výkonem se může zdát být u podobného výrobku zbytečná, ale ne nutně, naznačuje Atari. VCS má nabídnout kromě jiného hlasové ovládání, internetový prohlížeč, moderní interface či multimediální funkce a právě úpornější, tišší, ale výkonnější hardware má umožnit bezproblémové přehrávání 4K videí ze streamovacích služeb, jako je Netflix nebo HBO Go. A při sledování filmu nebo seriálu určitě nechce být divák rušen přetíženou hučící krabičkou stojící vedle televize.

Zařízení původně známé jako Ataribox navíc slibuje víc mnohem než sledování videa a hraní starých her uložených v konzoli. Konzole na bázi Linuxu chce přinést také nové nezávislé hry a právě jim by výkonnostní injekce mohla prospět. Novince už přislíbila podporu řada zajímavých studií. Na rozdíl od mnoha jiných podobných zařízení totiž nabídne možnost rozšířit základní knihovnu titulů o nové kousky.

Poprvé byl systém představen v červnu 2017 a pokud jde o vzhled, inspirovala se novinka kultovním Atari 2600 z roku 1977, které bylo původně známé právě jako Atari Video Computer System neboli Atari VCS. Proslulý výrobce a vývojář přitom vycouval z konzolového byznysu, pokud jde o hardware, už v roce 1996 po grandiózním neúspěchu konzole Jaguar.

Jestliže se vám retro konzole líbí, můžete si ji už nyní předobjednat. Edice All In se prodává za 329 dolarů, tedy v přepočtu skoro 7500 korun, a obsahuje kromě samotné konzole i jeden klasický retro joystick a jeden moderní gamepad. Za samotný joystick pak zaplatíte necelých 50 dolarů a nový ovladač stojí skoro 60 dolarů. To není věru málo. Respektive jde o ceny srovnatelné se současnými konzolemi, vedle nich to nebude mít VCS v boji o zákazníka lehké. Ale nostalgie je sama o sobě účinnou zbraní…

Staronová konzole od Atari se znovu odkládá

Atari 2600 do kapsy pamětníky dojme, ale zpracováním neoslní

Před časem jsme se podívali na zoubek jiné retro konzoli Atari. Šlo o licencovaný handheld od společnosti Blaze inspirovaný rovněž systémem Atari 2600. Staronová kapesní konzole nabízí očekávanou směsici nostalgie, ale také mírné rozčarování ze zpracování, které bylo podmíněno nízkou cenou. Podívejte se na starší video, v němž jsme shrnuli naše dojmy.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru