Stage 9, Stage 9

Stage 9

Transportujte se na Enterprise v bezplatné Star Trek

7. 5. 2018
Název: Stage 9 Platformy: Žánr:

Také jste někdy snili o tom, že se jednou připojíte k posádce Enterprise D a odvážně se s ní pustíte tam, kam se dosud nikdo nevydal? Takže jenom já? Vážně nikdo? Opravdu? V každém případě titul Stage 9 vám právě tohle umožní. Jeho autoři z řad nadšenců si nevytyčili právě skromný cíl. Zjednodušeně řečeno chtějí vytvořit celou hvězdnou loď ze seriálu Star Trek: Nová generace, na jejíž palubě by hráči mohli prožívat dobrodružství po boku slavných postav. To vše za pomoci technologie Unreal Engine 4, která má být zárukou nejen obrazové kvality, ale umožnit i nevídanou míru interaktivity, díky níž si budeme moci vyzkoušet všemožné přístroje a vybavení.

Stage 9 není zdaleka prvním podobným pokusem. Na virtuální prohlídku hvězdné lodi, jste se mohli vypravit například v rozšíření pro first person akci Star Trek: Voyager – Elite Force od studia Raven Software. To ale bylo už na přelomu tisíciletí a od té doby se podobným pokusům věnovali především šikovní fanoušci. Ještě nikdy ale projekt aktivní komunity nevypadal tak nadějně jako v tomto případě. Ve finální verzi by mělo být možné navštívit každou jednotlivou místnost Enterprise D, použít kteroukoli ovládací konzoli a řídit všechny lodní systémy.

Už v tuto chvíli toho toho ale nenabízí Stage 9 vůbec málo. Můžete se podívat na můstek, do lodního baru, na ošetřovnu, do kajut jednotlivých členů posádky, na holopalubu, do transportní místnosti, do hangáru raketoplánů, hvězdné kartografie a mnoha dalších míst. Na palubě už narazíte také na první členy posádky, kteří často v podobných virtuálních prohlídkách scházejí, díky čemuž pak působí lodě opuštěně a prázdně.

Samozřejmostí je, že ve Stage 9 můžete už nyní s Enterprise navštívit různé hvězdné systémy. V hangáru lze nasednout do raketoplánu a opustit s ním vaši loď. Na holopalubě si zase můžete pustit jeden funkčních programů. Podívat se tak jde například i na můstek původní Enterprise, jako to udělal Scotty v epizodě Host v jedné z nejdojemnějších scén celého seriálu. Na holopalubě mají ale hráči prožít i další scény známé ze seriálu.

Své schopnosti ostrostřelce smíte prověřit na palubě 4 s phaserem v ruce. Autoři z řad fanoušků se ale především snaží splnit sny svým kolegům, a tak si hrají s neuvěřitelnými detaily, kterým by normální vývojáři nikdy nemohli věnovat pozornost. Stejně jako Picard si tak například můžete zahrát na flétnu. Jde o narážku na jednu z nejlépe hodnocených epizod nazvanou Vnitřní světlo, v níž kapitán prožije během zlomku okamžiku celý život na neznámé planetě v kůži cizího člověka.

Ve Stage 9 narazíte rovněž na Borgy, můžete vyzkoušet replikátor nebo čelit protržení warp jádra. A co takhle navštívit stanici Deep Space 9 u Bajoru nebo zajít na earl grey do pracovny kapitána Picarda? Ani to není problém. Projekt navrch podporuje first person i 3rd person perspektivu.

Tým sebekriticky uznává, že v tuto chvíli nejde o hru v pravém slova smyslu, ale spíš virtuální interaktivní procházku. Jednou by se však mohla proměnit v plnohodnotný titul, sní vývojáři. Díky zvolené technologii funguje Stage 9 na Windows, Macu i Linuxu. Podporuje dokonce VR, konkrétně headsety HTC Vive a Oculus Rift. I když nejnovější verze pro VR zatím není k dispozici. V budoucnu by údajně mohlo být možné spustit projekt také na mobilních VR, jako je Gear VR, přímo v prohlížečích nebo v omezené podobě dokonce na telefonech a tabletech. Není proto divu, že autoři stále hledají nové posily.

Autoři nevylučují ani možnost, že by Stage 9 nabídl jednou multiplayer, ale sami připouští, že je to opravdu velice náročný úkol. Ostatně dlouhý kus cesty už mají za sebou. Kořeny projektu lze vystopovat až do roku 2012, kdy hlavní autor začal experimentovat s enginem Source od Valve. Posléze přesedlal na CryEngine, ale nakonec skončil u Unreal Enginu od Epicu. Od roku 2016 pak vycházejí první verze.

Hra je k dispozici úplně zdarma a pokud chcete, můžete její autory podpořit také finančně. Ve vzduchu se tak vznáší jediná, zato ovšem klíčová otázka. Za jak dlouho si jejich projektu všimne někdo z právního oddělení a majitelé práv učiní jejich snažení přítrž? Jakkoli by to byla obrovská škoda, není možné vyloučit, že se něco takového stane. Samotní autoři jsou si podle svých slov tohoto rizika vědomí, ale udělali údajně vše proto, aby k tomu nedošlo. Veškeré příspěvky jdou například výhradně do vývoje hry, nejsou určené k osobnímu obohacení. Otázkou je, zda bude toto vysvětlení stačit. Kupříkladu skutečnost, že postavy ze seriálu mají podobu herců, kteří je ztvárnili, je sice z pohledu fanouška chvályhodná, ale také dost ošemetná.

Mimochodem, pokud by vás zajímalo, proč titul nese jméno Stage 9, kromě zjevné snahy vyhnout se použití slovního spojení Star Trek jde o odkaz na kalifornské studio společnosti Paramount Pictures, kde se natáčela většina seriálů a filmů.

Jestli vás Stage 9 zaujal, můžete ho teď hned vyzkoušet. A pokud si na něj opravdu najdete čas, dejte nám určitě v komentářích vědět, jak se vám líbil, až se z Enterprise transportujete zpátky k nám na kanál Vortex. Hrajte dlouho a blaze.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru