SSD v Xboxu Series X je možné vyměnit

Na rozdíl od PS5 není disk připájen k základní desce. Opravy mohou být jednodušší a levnější

Zdroj: Siri's Ex.
8. 11. 2020

Ačkoliv náš redakční Xbox Series X využíváme výhradně k hraní her a dalšímu testování softwaru, najdou se i tací, kteří neváhali vzít do ruky šroubovák a zkoumat konzoli od Microsoftu zevnitř. Na rozdíl od Sony totiž neexistuje oficiální rozborka nového Xboxu, dáme-li stranou reklamní nákresy hardwaru a březnovou akci, na níž si mohli zástupci vybraných médií složit jednotlivé komponenty konzole do připravené plastové šasi. Není proto divu, že až v těchto dnech vyplouvají na povrch další okolnosti týkající se SSD, o nichž se v případě obou konzolí žhavě debatuje, a tentokrát neseme pro budoucí majitele nového Xboxu dobré zprávy. Hrstka hardwarových nadšenců nezávisle na sobě potvrdila, že přinejmenším v Series X není SSD připájeno k základové desce, jako je tomu v případě PlayStationu 5, takže se nabízí jednak snazší i levnější servis a jednak možnost úložiště rozšířit o SSD s větší kapacitou.

Než se dostaneme k detailům, chceme vás ale varovat, že pokud byste se do otevření konzole chtěli pustit po vlastní ose, přijdete s největší pravděpodobností o záruku a neodborným zásahem můžete zařízení poškodit. Nejedná se totiž ze strany Microsoftu o žádnou formu přípravy pro uživatelskou výměnu, bez ohledu na to, že oním SSD je standardní a volně dostupný disk Western Digital SN530 ve formátu 2230. Přesto, technologický streamer a youtuber Rato Borrachudo nebo další nadšenec s přezdívkou Siri’s Ex. zjistili, že SSD se nachází ve slotu, zavřeném v plochém měděném heatsinku, který je však možné rozšroubovat a disk vyjmout. Jde o dražší řešení, nežli v případě PlayStationu 5, ale pouze co se výroby týče. V případě poškození disku v konzoli od Sony by totiž bylo s největší pravděpodobností nutné vyměnit celou základní desku, potažmou celou konzoli, čemuž se může Microsoft vyhnout.

Chceme vás varovat, že pokud byste se do otevření konzole chtěli pustit po vlastní ose, přijdete s největší pravděpodobností o záruku a neodborným zásahem můžete zařízení poškodit.

Z pohledu uživatelů by mohlo pochopitelně dojít k navýšení kapacity osazením většího SSD stejného rozhraní, formátu i vlastností, nejásejte ale předčasně. Cenově na tom podobné disky nejsou výrazně jinak, než za kolik bude Microsoft prodávat proprietární rozšiřující modul. I ten je v podstatě jen dalším SSD popisovaných parametrů, který má plastovou část pro uchopení a zasouvá se do slotu na zadní straně konzole. Pro odvod tepla pak slouží prohnuté plíšky ve slotu, které těsně doléhají na kovovou část disku a jsou dále spojeny se systémem chlazení celého zařízení. Na druhou stranu, právě díky možnosti disk vyměnit – ať už se bavíme o interním, nebo o přídavném – je však zajímavé do budoucna, kdy mohou a budou ceny těchto SSD klesat.

Nahlásit chybu v článku

28

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru