Square Enix mělo mít strach z Eidos a Crystal Dynamics

Square Enix mělo mít strach z Eidos a Crystal Dynamics

Panovaly obavy, že hry západních studií budou kanibalizovat prodeje japonských titulů

Zdroj: Square Enix

Není to tak dávno, co Stephane D’Astous, zakladatel studia Eidos Montreal, v rozhovoru pro GamesIndustry.biz označil květnovou akvizici Square Enix za značně podivnou. Square Enix tehdy prodalo nejen studio Eidos Montreal, ale i další svá západní studia Square Enix Montreal a Crystal Dynamics švédskému Embraceru, přičemž částka činila pouhých 300 milionů dolarů. D’Astous tento prodej označil spíše za garážový výprodej a zmínil se, že roli v tom může hrát snaha o zbavení se přítěže v jiné možné obchodní nabídce. O Square Enix má mít totiž zájem Sony, nicméně pouze o japonskou pobočku Square Enix, v takovém případě by západní studia nezapadala do plánu. Analytik David Gibson však nyní přišel s další možností – podle něj se mělo Square Enix svých západních studií obávat, respektive jejich vlivu na prodeje.

Gibson ke svému tvrzení došel na základě zpracování poslední finanční zprávy Square Enix, načež se o všem zajímavém, co v ní zaznělo, dále rozepsal. Současné počínání má zlepšit „kapitálovou efektivitu“, přičemž prodej západních studií mělo být součástí první fáze plánu. Důvodem je rovněž to, že studia měla společně se svými hrami „kanibalizovat“ na ostatních titulech a asijské části Square Enix celkově. Druhá fáze velkých změn by měla přinést přehodnocování portfolia.

Tyto změny se mají dotknout (a již se dotkly) hlavně západu, Square Enix se bude celkově zaměřovat na japonské tituly a vývojáře, z toho důvodu se snaží prodat své podíly na západě, aby zvedli onu „kapitálovou efektivitu“.

„Rostoucí náklady na vývoj her znamenají, že 100% vlastněná studia musí být selektivní a soustředit zdroje, což omezuje expanzi,“ tvrdí Gibson. Některá studia pak mají zůstat 100%, zatímco jiná se změní, a to metodou vlastního kapitálu nebo joint venture (tzn. „společná firma“). Tyto změny se mají dotknout (a již se dotkly) hlavně západu, Square Enix se bude celkově zaměřovat na japonské tituly a vývojáře, z toho důvodu se snaží prodat své podíly na západě, aby zvedli onu „kapitálovou efektivitu“. Gibson očekává, že se najdou kupci, kteří budou mít zájem, kromě již spekulovaného Sony zmínil i jihokorejský Nexon a čínský Tencent, který současně usiluje o navýšení svého podílu v Ubisoftu.

Prodej západních studií zároveň navýšil kapitálové náklady Square Enix z 840 milionů dolarů na 1,4 miliardy dolarů, což znamená, že v případě dalších investic nebudou muset dále prodávat nic dalšího ze svého portfolia. O dalších investicích pak nemůže být pochyb, jelikož se studio už krátce po akvizici vyjádřilo ve smyslu, že mají další plány na rozšiřování s tím, že chce zakládat nebo kupovat další studia.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru