Spider-Man bude jediným exkluzivním hrdinou Avengers

Všechny ostatní postavy budou zdarma dostupné všem. Cross-play zatím vývojáři neřeší

Zdroj: Square Enix
6. 8. 2020
Název hry: Marvel’s Avengers Vývojář: , Vydavatel: Datum vydání: 4. 9. 2020 Platformy: , , , , , Žánr:

Vývojáři z Crystal Dynamics potvrdili před několika dny množící se náznaky, že bude postava Spider-Mana v rámci hry Marvel’s Avengers dostupná pouze na PlayStationu. Art director Jeff Adams označil superhrdinské alter ego Petera Parkera za svou nejoblíbenější postavu a na blogu PlayStationu vysvětlil, že mezi vývojáři, vydavatelem a společností Sony vznikl v souvislosti se Spider-Manem speciální vztah. Hráči nicméně i nadále vyjadřovali nepochopení a určitou frustraci, které nepřidaly ani následné informace, že se hráči na aktuálním i budoucím PlayStationu dočkají dalších, převážně kosmetických bonusů a dílčích exkluzivních nabídek. O dva dny později proto vývojáři učinili další vyjádření, tentokrát pro magazín IGN, se snahou celou situaci ještě blíže vysvětlit a hlavně ujistit hráče, že všechny další chystané postavy budou bezplatně dostupné na všech platformách.

„Zahrnutí Spider-Mana je pro nás unikátní příležitostí, vycházející ze vztahu Sony a Marvelu,“ říká šéf studia Scot Amos. Naráží tím na komplikované spojení obou společností ve smyslu licencí a mezi řádky naznačuje, že se v uplynulé době mohlo něco změnit. Dosud totiž platilo, že zatímco Sony drží práva na postavu Spider-Mana pro použití ve filmech, Marvel má na starost herní licenci. I proto se mohl pavoučí muž objevit ve hrách jako Marvel Ultimate Alliance nebo LEGO Marvel Super Heroes, a i proto jsou fanoušci zmatení a nerozumí, proč se Spider-Man neobjeví v Marvel’s Avengers na ostatních platformách. Nic společného to nemá mít ani se skutečností, že Spider-Man od Insomniac Games byl rovněž exkluzivní pro PlayStation – podle IGN šlo o náhodu, když si lidé z Insomniac Games vybrali právě Spider-Mana, na kterou navázala dílčí dohoda mezi Marvelem a Sony, nepustit titul z roku 2018 mimo PlayStation. Co se tedy děje v tomto případě?

Ačkoliv na tomto místě pouze spekulujeme, je nanejvýš pravděpodobné, že Sony vyvinula na Marvel určitý tlak, který zpětně dopadl na vývojáře a přinutil je ke kroku, kolem kterého fanoušci s nepochopením chodí už několik dní.

„Když stojíte před rozhodnutím, jaký Spider-Man bude a kde se objeví, musíte brát potaz vztah s PlayStationem, na který má [výrobce konzole] absolutní právo,“ říká Scot Amos. Jeho nejasná odpověď ale stojí v rozporu s výše uvedeným rozdělením licencí a je pravděpodobné, že tím pouze diplomaticky obchází skutečnou povahu uzavřené dohody. Ačkoliv na tomto místě pouze spekulujeme, je nanejvýš pravděpodobné, že Sony vyvinula na Marvel určitý tlak, který zpětně dopadl na vývojáře a přinutil je ke kroku, kolem kterého fanoušci s nepochopením chodí už několik dní. Že to nebylo zadarmo, je rovněž jisté, exkluzivitu si však společnost Sony pro PlayStation 4 a 5 nemusela koupit za hotové, ale například ve formě zprostředkované části marketingu, o kterou se následně nemusí Square Enix coby vydavatel Marvel’s Avengers starat.

Na každý pád by ale měla platit informace z úvodu, že žádná další postava už nebude exkluzivní a objeví se na všech cílových platformách. „Řekl bych, že Marvel’s Avengers mohou nabídnout spoustu hrdinů a s ohledem na rozměr našeho titulu a celého univerza si hráči budou mít nepochybně s čím hrát. A stejně, jako jsme již oznámili Hawkeye, jsou tady další hrdinové, kteří se objeví později,“ říká Scot Amos. Myslí si také, že s přihlédnutím k tomu, jak dlouho chtějí vývojáři Avengers podporovat skrze nový obsah, není důvod titul zatracovat jenom kvůli jedné exkluzivní postavě a neodpustil si také malé rýpnutí: „Pokud je tady někdo, kdo si opravdu přeje hrát za Spider-Mana, může tak učinit. Na PlayStationu.“ A co se týče hraní napříč platformami, kterému exkluzivní obsah zpravidla brání, Amos zůstává klidný. Tvrdí, že momentálně nemají k funkci cross-playe co říct, ale s vidinou mnoha let, po nichž bude hra Marvel’s Avengers podporována, k tomu v budoucnu zřejmě nějakým způsobem přistoupí.

Jestli je Amosovo vyjádření tím, co chtějí hráči slyšet, necháváme bez komentáře a raději připomínáme, že od dnešního dne běží pre-load betaverze Marvel’s Avengers, která pro předplatitele PlayStation Plus začne už zítra. Pro všechny ostatní poběží otevřená část ve dvou vlnách, a to ve dnech 14.-16. srpna a následně o týden později od 21. do 23. srpna. Pro druhou vlnu už nebude nutné být členem programu PlayStation Plus.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru