Spekulace okolo prodeje WB Games nabírají na síle

Blake Jorgensen z EA nepopírá zájem, oficiálně ale nikdo nic komentovat nechce

Zdroj: Rocksteady Studios
1. 8. 2020

Začátkem července jsme vás informovali o tom, že okolo Warner Bros. Interactive Entertainment, tedy herní divize konglomerátu zábavního průmyslu WarnerMedia, krouží několik potenciálních kupců. Mateřská společnost AT&T totiž od koupě WarnerMedia (dříve Time Warner) v roce 2018 stále neumořila astronomický dluh přesahující 150 miliard dolarů a z toho důvodu věřitelé tlačí telekomunikačního giganta do prodeje některých divizí. Jednou z nich může být i ta herní, zkráceně nazývaná WB Games. Zájem údajně projevilo hned několik významných hráčů na trhu – Activision Blizzard, Take-Two Interactive, Microsoft a EA. A právě poslední jmenovaný vydavatel se aktuálně postaral o zmínku na adresu možného odkoupení.

Kdo chce prodat herní studio, ten jde za EA

Blake Jorgensen z EA dostal během prezentace finančních výsledků uplynulého kvartálu maskovanou otázku mířící zcela konkrétním směrem – zda má společnost spadeno na aktuálně jednu z největších možných akvizic na trhu. To Jorgensen odmítl podrobněji komentovat, potvrdil ale, že v EA mají v otázce získávání dalších studií větší zájem než kdykoli jindy. Jorgensen zároveň podotkl, že v otázce případných akvizic je jeho zaměstnavatel kontaktován pravidelně. „Jsme společností, ke které mnoho lidí přichází při hledání dlouhodobého útočiště v momentě, kdy se rozhodnou prodat své podnikání. Takže narazíme prakticky na všechno. Ke konkrétní akvizici se vyjadřovat nemohu, ale řeknu vám, že jak jste viděli v minulosti, dlouhodobá spolupráce se nám vyplácela nejvíce,“ dodal Blake Jorgensen. Jako jeden příklad za všechny zmínil vzájemné fungování s týmem Respawn Entertainment, který přešel pod křídla EA v prosinci v roce 2017 a který dnes stojí za masivně úspěšnou akcí Apex Legends.

Společnost EA tedy slovy svého zástupce ještě nic konkrétního nesdělila, Jorgensen však načrtl směr, jakým by se případná dohoda mohla odvíjet. „Věřte nám, že se více než kdy jindy zajímáme [o nové příležitosti], protože ten budování skvělých nových značek je pro dlouhodobý růst podnikání rozhodující,“ dodává manažer EA. Naznačuje tedy, že pokud by v EA měli zájem, tak by chtěli spíše pod svá křídla získat zkušené vývojáře, práva vydávat tituly se známými značkami v zádech není patrně pro EA natolik důležité. Variant prodeje je přitom ve vzduchu více.

Vlastnická práva na značky (kam spadají například ještě Harry Potter či Hra o trůny) by neměla být součástí dohody a nový majitel by tak mohl případně pouze získat možnost dané IP vydávat.

Informace o možném prodeji přinesly jako první weby CNBC a The Information, veškeré zprávy ale pocházely od insiderů a už jen proto se stále nacházíme v rovině spekulací. To se týká i navrhované částky čtyř miliard dolarů, jejíž výše nepřímo potvrzuje zvěsti, že součástí dohody nemá být prodej vlastněných IP. Ty by měly zůstat ve správě mateřské společnosti AT&T. WB Games tedy sice vlastní týmy TT Games (série Lego) Rocksteady Studios (Batman), NetherRealm Studios (Mortal Kombat), Monolith Productions (Middle-Earth) a několik dalších, nicméně vlastnická práva na značky by neměla být součástí dohody a nový majitel by mohl případně získat pouze možnost tituly využívající dané IP s přednostním právem vyvíjet, potažmo vydávat. Stejně tak je možné, že ani veškerá herní studia nemusí být součástí případné akvizice. Zde by roli hrálo to, zda by se nový majitel snažil pouze získat právo vydávat atraktivní značky, nebo zda by měl zájem o fungující týmy, jak ostatně naznačuje zástupce EA. Teoreticky by mohla nastat dokonce i situace, kdy by se některý z týmů osamostatnil a stal se nezávislým.

Ať už to dopadne jakkoli, informace o spekulovaném prodeji přichází v době, kdy měla herní divize Warner Bros. Interactive Entertainment zažívat silné léto plné pozornosti hráčů. Jason Schreier pro Kotaku před časem informoval, že WB Games chystali vlastní konferenci na letošní E3. Tam mělo dojít k odhalení minimálně tří velkých her, nicméně situace ve světě si vyžádala změnu plánů. Ukázka pokračování série s Batmanem v hlavní roli, dlouho spekulované velké RPG z magického světa Harryho Pottera i novinka od týmu Rocksteady tak budou muset ještě chvíli počkat. Třeba na nového majitele.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru