Speedrunner dosáhl na rekordní čas díky zahřívání konzole

Speedrunner pokořil rekordní čas díky zahřívání konzole

Pokud se zvýší teplota cartridge s Dragon Quest III, lze začít hru s maximálním levelem

Zdroj: Hitshee
29. 12. 2020

Speedrunneři velmi často překonávají rekordní časy ve hrách s využitím nejrůznějších chyb a glitchů. Jeden z nejnovějších objevených jde ale mnohem dál, než byste si mysleli. Nezahrnuje totiž jen “manipulaci” se samotnou hrou, ale i hardwarem. Hráči Dragon Quest III z roku 1988 po více než 30 letech odhalili, že když ovlivní teplotu celého zařízení, mohou hru odstartovat na maximálním levelu. Ano, čtete správně.

Klíčem k úspěchu je údajně dostat zařízení na teplotu v rozmezí 50 až 80 °C.

Kvůli bugu ve hře je možné zvýšením teploty cartridge na specifickou hodnotu dosáhnout toho, že hru odstartujete na úrovni 99. A jak toho docílit? Celou konzoli posadíte na něco horkého, jako je třeba plech nebo rovnou vařič. Této anomálie jako první využil japonský hráč, který na Twitteru vystupuje pod přezdívkou Hitshee. Náročný a dlouhý titul, který i zkušeným speedrunnerům trvá dokončit několik hodin, s tímto trikem pokořil za 22 minut.

Klíčem k úspěchu je údajně dostat zařízení na teplotu v rozmezí 50 až 80 °C. K objevu prý přispěla skutečnost, že se pravděpodobnost dříve náhodně se objevující chyby lišila v závislosti na ročním období, což hráče přimělo experimentovat s teplotou v naději, že je důležitým faktorem. Jak vás určitě napadne, zahřívat letitou konzoli zní jako docela hazardní trik, ale Hitshee podle svých slov dává pozor a není to údajně tak nebezpečné, jak to zní.

Další hráči už začali jeho fígl napodobovat a využívají k lepší regulaci teploty i další zdroje, jako je led, kterým zařízení naopak ochlazují. Otázkou je, jak se k takovému speedrunu s využitím externího prostředku postavit. Není to hack hry v pravém slova smyslu, ale za normálních okolností by se chyba vyskytnout neměla. Jde každopádně o zajímavou kombinaci softwarového a hardwarového bugu.

Samotný Hitshee přitom poznamenal, že objev není jen jeho úspěchem, ale společným dílem dalších kolegů. K aktuálnímu průlomu vedlo starší zjištění, že statistiky lze maximalizovat i díky opakovanému vypínání a zapínání či restartování konzole. I to zjevně vedlo k zahřívání konzole. Proto se na teplotu a zvýšení pravděpodobnosti glitche hráči zaměřili. Vliv na výsledek má ale podle všeho i verze konzole, kterou použijí. A někomu se chybu povedlo vyvolat naopak výrazným ochlazením celého zařízení za pomoci pytlíků s ledem.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru