Špatný vtip jménem Cyberprank 2069 zmizel ze Steamu

Špatný vtip jménem Cyberprank 2069 zmizel ze Steamu

Hra lákala ke koupi slibem, že všichni majitelé obdrží na Vánoce darem Cyberpunk 2077

24. 7. 2019

Po dlouhém měsíčním vývoji se minulou sobotu dočkala svého vydání hra, která musela názvem zaujmout kohokoliv, kdo se těší na Cyberpunk 2077. Neznámí vývojáři ze studia Cyberpath totiž pustili do světa svojí žhavou novinku Cyberprank 2069 a hráči mohli začít klepat peněženkou o stůl, pokud v ní měli alespoň 8 eur. Kdo by si přeci nezahrál hru s tak lákavým popisem, slibujícím RPG nové generace a věrnou simulaci života ve futuristickém světě? Zvlášť, když obrázky města vypadaly tak lákavě a doslova vybízely k tomu, abychom se užuž stali obávaným policistou z minulosti a vydali se za ultimativním úkolem, stát se nejbohatším obyvatelem tohohle neutěšeného místa…

Vy už samozřejmě víte, že si nic z výše popisovaných lákadel vyzkoušet nemůžete – hra byla před několika hodinami ze Steamu odstraněna – pro budoucí generace ale chceme do internetu otisknout zápis o téhle kuriozitě, která se mohla mimo jiné jmenovat klidně i Cyberfuck 2069. Alespoň tak začíná výpis všech změn v databázi Steamu, jak je zaznamenal web SteamDB, a jak potvrzuje první teaser. Už před měsícem totiž „autoři“ hry přidali produktu s identifikačním číslem 6406985 tohle jméno, aby ho krátce poté přepsali na veskrze fádní Cyberpunk 2069. Na konci června pak sepsali první verzi výše naznačovaného popisu a přidávali zajímavé tagy jako randící simulace, mistrovské dílo nebo sexuální obsah. Své finální jméno Cyberprank 2069 pak hra dostala posledního června a do popisku přibyla věta – THIS GAME WILL BE BREATHTAKING – odkazující na vystoupení herce Keanu Reevese na konferenci Microsoftu během letošní E3.

Hru bylo možné alespoň hrát a vzhledem k tomu, že na Steamu jsou stovky titulů, sešitých slušně řečeno horkou jehlou, pořád nevznikl důvod, aby Valve zasáhlo.

Celý měsíc přitom nebylo jasno, o jak velký prank se má skutečně jednat, což podtrhuje i skutečnost, že si hru nakonec hrstka lidí pořídila. Ať už v dobré víře, že si zkrátí čekání na Cyberpunk od CD Projektu, anebo proto, aby sami zjistili, o co se jedná. Komunitní centrum na Steamu pak ale zaplavily skutečné obrázky ze hry, usvědčující vývojáře z rychlého recyklování již vytvořených assetů a začínalo být jasno, že tenhle projekt nevznikal ani s kapkou vážnosti. Přesto šel alespoň hrát a vzhledem k tomu, že na Steamu jsou stovky titulů, sešitých slušně řečeno horkou jehlou, pořád nevznikl důvod, aby Valve zasáhlo. A tipujete-li, že se tak nakonec stalo kvůli velmi podobnému názvu hry s monstrprojektem od CD Projektu, pak netipujete správně. Vaz totiž hře zlomila až snaha vyloudit z hráčů peníze a vymoci si pozitivní recenze, což je – logicky – proti pravidlům Steamu.

„Děkujeme všem, kdo si naší hru zakoupili před 22. červencem. Každý z vás obdrží na Vánoce jako dárek kopii Cyberpunku 2077. Nejvtipnější recenze vyhraje sběratelku,“ hlásal změněný popisek hry v pondělí a lidem z Valve už došla trpělivost. To se přitom vůbec nemluvilo o tom, že hra v podstatě nejde obvyklým způsobem vypnout, běží stále na pozadí a načítá hodiny na počítadle Steamu, které je kriticky důležité v případě žádosti o vrácení peněz. Učinit tak totiž můžete pouze v případě, neodehrajete-li ve 14 dnech od nákupu konkrétní hry více než 180 minut a určitě chápete, že přehlédnout běžící aplikaci, pokoutně schovanou někde mezi ostatními procesy, je velmi snadné.

Jako připomínka zvláštním pohnutkám lidských povah tak zůstává aktivní pouze komunitní centrum s několika obrázky, sarkastickými poznámkami a hlavně filosofickými otázkami, jestli tedy kupující mohou očekávat slíbený Cyberpunk 2077, nebo ne… Nebo ne.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru