Sony zaplatí zaměstnancům Bungie, aby zůstali

Sony zaplatí zaměstnancům Bungie, aby zůstali

Z částky 3,6 miliardy dolarů, za kterou Sony studio kupuje, si zaměstnanci rozdělí třetinu

Zdroj: Bungie
3. 2. 2022

Krátce poté, kdy se po internetu roznesla zpráva, že společnost Sony kupuje studio Bungie, začala média i hráči řešit zveřejněnou částku. Obchod má být uzavřen za 3,6 miliardy dolarů, což je sice například pouhých pět procent z částky, za kterou hodlá Microsoft koupit Activision Blizzard, ale více než za kolik byl prodán Mojang, Oculus VR nebo Zynga. I z toho důvodu zaznívaly otázky, zda takto vysoká částka reflektuje skutečnou hodnotu Bungie a analytici se spíše přikláněli k tomu, že jde spíše o velkorysost ze strany Sony. Po zveřejnění finančních výsledků japonské společnosti je ale na tomto poli jasněji, když vyšlo najevo, že rovná třetina – tedy 1,2 miliardy dolarů, bude vyplacena zaměstnancům.

Důležité informace si v dokumentech Sony všimli redaktoři magazínu Tweaktown a poukazují na to, že má částka přirozeně sloužit k tomu, aby zaměstnanci v Bungie zůstali a zachovali stav věcí. Jakým způsobem se bude oněch 1,2 miliardy distribuovat, je poměrně snadné odtušit – Sony částku vyplatí v poměru k tomu, kolik akcií jednotliví zaměstnanci vlastní. Kdybychom použili pouze průměr, obchod by každému ze zaměstnanců Bungie – kterých je přibližně 900 – zaručoval 1,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu necelých 28 milionů korun. Ne všichni zaměstnanci ale vlastní stejný podíl, který se odvíjí nejen od pozice, kterou daný člověk zastává, ale také od počtu odpracovaných let, kdy mohl k akciím coby bonusům za odvedenou práci přijít.

Samozřejmostí nicméně zůstává, že peníze budou uvolňovány postupně, na ploše několika let, což má přirozeně zaručit, že lidé budou motivováni k tomu, aby v Bungie zůstali. Jak dále poukazuje novinář Paul Tassi z Forbesu, společnost Sony tím vysílá signál, že spíše než o portfolio studia jí jde o odbornost lidí, kteří v něm pracují. Situace se dá vnímat i tak, že Sony chce zúročit zkušenosti lidí z Bungie i směrem dovnitř, tedy na úroveň dalších vlastních studií, která se mohou přiučit a získat alespoň část z know-how, které vedlo k vývoji Halo a ještě lépe Destiny.

V závěru svého článku pak Tassi přidává neoficiálně několik historek, které se měl doslechnout od lidí pracujících v Bungie. Po zveřejnění podmínek akvizice jednotlivým členům týmu mělo zavládnout všeobecné veselí a radost nad tím, že lidé budou moci splatit své studentské půjčky nebo doplatit hypotéku, což náladě uvnitř týmu nepochybně jen přidá.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru