Sony: Vydání her v rámci PS Plus by snížilo jejich kvalitu

Společnost opět vysvětluje, proč nechce své AAA hry uvádět do předplatného jako Microsoft

Zdroj: Sony
11. 5. 2022

Ačkoliv už musí mít všichni poměrně jasné představy, jakou strategii v souvislosti s videohrami využívá Microsoft a jakou Sony, neustále se vrací nejrůznější dotazy, na které pak už zákonitě přichází stále stejné odpovědi. Výjimkou nebyla ani rozprava s investory Sony, kteří se během zveřejňování finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí ptali vedení společnosti, zda neuvažuje o zahrnování her z vlastního portfolia do předplatného ode dne vlastního uvedení. A i když se v minulosti zástupci Sony na toto konto několikrát negativně vyjadřovali, byl to finanční ředitel Hiroki Totoki, kdo musel na otázku znovu odpovídat. Jak si všimli redaktoři britského Eurogameru, bez jakéhokoliv překvapení je i nadále negativní a důvody jsou stále stejné – Sony nevidí takový krok jako přínosný a otevřeně mluví o tom, že by tím utrpěla výsledná kvalita her.

„Zdržím se komentářů ke strategii konkurence,“ začal Totoki a vyhnul se tak jakémukoliv dalšímu srovnávání s Microsoftem minimálně na poli této rozpravy. „Pokud bychom AAA hry pro PS5 vydávali v rámci předplatitelských služeb, museli bychom snížit potřebné investice, kvůli čemuž by kvalita first party titulů klesla. To je naše obava,“ vysvětlil pak viceprezident Sony a otevřeně svou odpovědí zamířil k financím. Jinak řečeno, Sony jednoduše nevěří, že by předplatitelé dokázali zaplatit jednotlivé hry, namísto jejich standardního prodeje a nezdá se, že by Sony chtěla takové experimenty zkoušet. Ostatně, jak jsme už naznačili ve včerejším článku o výsledcích hospodaření Sony, množství hráčů předplácejících si službu PlayStation Plus stagnuje, takže pohledem do tabulky není možné spatřit ani žádný potenciál změny.

Co se týče počtu uživatelů, můžeme se u tématu ještě chvíli zastavit. Už včera jsme uváděli, že celkový počet meziročně klesl asi o 200 tisíc uživatelů z 47,6 milionů na 47,4. Na takové úrovni se přitom množství předplatitelů drží s drobnými výkyvy už necelé dva roky, takže je možné skutečně mluvit o stagnaci a prvním pomyslném skleněném stropu, který se zatím nedaří Sony prolomit. Na obzoru je však změna v modelu předplatného, které bude propojeno s funkcemi PlayStation Now a dojde navíc k rozdělení na tři finančně odstupňované úrovně, takže je pravděpodobné, že dojde ke změně nejen v počtu předplatitelů, ale také v objemu peněz, který do Sony skrze tyto služby přitéká. V rovině oficiálních vyjádření je ovšem nejpodstatnější, že to Hiroki Totoki nevnímá jako problém, a jak upozorňuje redakce VGC, Sony je stále spokojená s aktivitou hráčů i množstvím odehraných hodin, a to i poté, kdy skončila iniciativa Stay-at-home spojená s pandemií koronaviru.

Připravená částka 308 milionů dolarů nebude sloužit k nákupům dalších studií – jde o peníze, pomocí kterých se mohou rozvíjet již vlastněné týmy.

Vraťme se ale ještě zpět k vydávání first party titulů v rámci předplatného a dalších důvodech, proč tak Sony není ochotná učinit. „Hry, které děláme, jsou stále větší, lepší, krásnější, bohatší a jejich příběhy jsou silnější,“ komentoval Jim Ryan a naznačil, že kdyby začali hry ihned zařazovat do nabídky PS Plus, tento koloběh by se přerušil. „Nemohli bychom investovat takovým způsobem, jakým tak v současnosti činíme, takže to dělat nebudeme,“ dodal prezident Sony Interactive Entertainment. Na to konto se pak stočila řeč právě k investicím do vývoje, kam bude Sony v nadcházejícím finančním období směřovat více než 300 milionů dolarů. Částka bude rozpuštěna mezi vlastní studia na podporu vývoje, včetně vydávání her na vice platforem. Ačkoliv tady zástupci Sony nespecifikovali, jaké platformy myslí, je samozřejmě snadné odhadnout, že mířili k PC verzím starších titulů, jak se už ostatně několikrát v nedávné minulosti stalo. Je rovněž důležité podtrhnout, že oněch 308 milionů dolarů nebude sloužit k nákupům dalších studií, jde čistě o částku, pomocí které se mohou již vlastněná studia rozvíjet.

Jen pro připomenutí pak přidáváme, že Sony momentálně pracuje na celé řadě oznámených i neoznámených titulů, jako je Marvel’s Spider-Man 2, Marvel’s Wolverine, Horizon Call of the Mountain či God of War Ragnarök. Z neoznámených her pak můžeme mluvit o multiplayeru pro The Last of Us Part II a dalších projektech studií jako Naughty Dog, Sony Bend, Housemarque nebo nedávno koupeného studia producentky Jade Raymond Haven.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru