Sony prodala za necelé dva měsíce 4,5 milionů kusů PS5

Sony prodala za necelé dva měsíce 4,5 milionů kusů PS5

Rekordních výsledků se dočkala celá herní divize. Roste zájem o PS Plus i samotné hry

Zdroj: Sony
3. 2. 2021

Společnost Sony už na konci loňského listopadu sebevědomě prohlašovala, že uvedení konzole PlayStation 5 překonalo dosavadní rekordy spojené se zahájením prodeje PS4. Konkrétní prodejní statistika však nebyla zveřejněna a jediné, z čeho šlo vycházet, byla sedm let stará čísla o prodeji více než 2,1 milionů kusů PlayStationu 4 za necelý měsíc. Upřesnění teď nicméně přichází s finančními výsledky za třetí čtvrtletí finančního období 2020 (říjen-prosinec), které potvrzuje, že Sony již vyexpedovala 4,5 milionů kusů PS5. Vzhledem k situaci na trhu je pak bezpečné prohlásit, že je počet expedovaných kusů roven počtu prodaných a už podle dřívějších statistik můžeme označit launch PlayStationu 5 za nejúspěšnější v celé konzolové historii.

Pokud bychom se měli zaměřit na další informace, které se týkají herních aktivit Sony, společnost zaznamenala loni v prosinci 30procentní nárůst odehraného času na PlayStationu v porovnání s loňským rokem. Zpráva rovněž uvádí, že 87 procent majitelů PS5 má aktivní službu PlayStation Plus a celková základna předplatitelů se v nominálních číslech zastavila na hranici 47,4 milionů hráčů. Oproti předchozímu čtvrtletí jde o nárůst necelých 2 milionů předplatitelů, meziročně pak o 8,6 milionů. Analytik Daniel Ahmad na svém Twitteru také vysvětluje, že příjmy z PS Plus, ale také PS Now a inzerce na PlayStation Network činily v kalendářním roce 2020 přes 3,5 miliardy dolarů a podtrhuje, že do toho pochopitelně není započítán prodej samotných her.

Že prodejní cena neodpovídá nákladům na výrobu konzole, není nic neobvyklého a v průběhu nadcházejících měsíců až let by mělo dojít k vyrovnání.

I tomu se ale v uplynulém čtvrtletí nebývale dařilo a zaznamenal meziroční nárůst 50 procent, řízen zejména úspěchem hry Spider-Man: Miles Morales, která zaznamenala přes 4 miliony prodaných kusů. Herní divize Sony vykazuje příjmy ve výši přibližně 4,2 miliard dolarů, z čehož jen necelých 500 milionů dolarů přichází z prodeje fyzických kopií jednotlivých titulů. Bez ohledu na to je ale právě tato část příjmu důležitá k pokrytí ztráty, se kterou se prodává PlayStation 5, na což Sony ve zprávě přímo poukazuje.

Že ale prodejní cena neodpovídá nákladům na výrobu konzole, není nic neobvyklého a v průběhu nadcházejících měsíců až let by mělo dojít k vyrovnání, resp. obratu do zisku. Není navíc známo, jestli jsou ztrátové oba modely, nebo pouze levnější digitální edice bez optické mechaniky. Pokud by vás zajímaly prodeje PS4, v kalendářním roce 2020 došlo v porovnání s předchozím k výraznému poklesu – ze 14,6 milionů prodaných kusů na pouhých 6,2 milionů – přičemž v daném čtvrtletí bylo prodáno jen 1,4 milionů kusů.

Co se týče předpovědí pro poslední čtvrtletí, resp. celé finanční období, optimistické výsledky přiměly Sony k jejich přehodnocení. Společnost očekává, že ukončí rok se ziskem 3,2 miliardy dolarů, namísto předpokládaných 2,9 miliard, čemuž dle očekávání napomůže právě herní segment.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru