Sony představila hardware PlayStationu 5

Sony představila hardware PlayStationu 5

SSD přinese instantní starty i světy bez načítání. Zpětná kompatibilita bude zprvu omezená

Zdroj: Sony
18. 3. 2020

Microsoft již se svým příštím Xboxem karty na stůl vyložil, teď byla řada na Sony a na PlayStationu 5. Namísto původně plánované prezentace na GDC v San Franciscu ale vzhledem ke karanténním opatřením došlo na on-line vysílanou komorní přednášku Marka Cernyho. Ta mohla přinést určité zklamání těm, kteří užuž chtěli vidět podobu konzole nebo dokonce hry, na druhou stranu se řady velmi důležitých detailů dočkali všichni ti, kteří se pídili po technických specifikacích konzole. Mark Cerny předně za řečnickým pultem hovořil o tom, že při návrhu PlayStationu 5 měli v týmu na paměti tři hlavní aspekty: naslouchání vývojářům, balancování mezi evolucí a revolucí a hledání i zpřístupňování nových snů. To ale může ještě znít přinejlepším trochu vágně, nicméně další slova Marka Cernyho už nepostrádala konkrétní rozměry a dokonce i cifry.

U nové generace bez SSD ani ránu

V centru dění se hned na začátek ocitlo SSD vlastního návrhu a o velikosti 825 GB. To má díky maximálně upravené architektuře a přítomnosti řídících jednotek vlastního návrhu dosahovat závratné rychlosti až 5,5 GB/s (Xbox Series X nabídne necelou polovinu této hodnoty). Abychom to dali do perspektivy, přinesl Mark Cerny srovnání se stávajícím pevným diskem pro PlayStation 4. Ten dnes dokáže kvůli fragmentaci a mechanické povaze disku načíst 1 GB dat za zhruba 20 vteřin. Nový polovodičový disk u PS5 zvládne dvojnásobek dat za zhruba setinu tohoto času, což má ve finále vést k až stonásobně rychlejšímu nahrávání her. A to je jen část výhod, neboť tento prakticky instantní přístup k obrovskému množství dat částečně dokáže zastoupit i funkci RAM. Pro srovnání se lze opět vrátit k příkladu PlayStationu 4, u kterého bylo zapotřebí v 8 GB operační paměti uchovávat data na potenciálních dalších 30 vteřin čistého herního času. Tím bylo zajištěno, že ať už se hráč vydal kamkoli, tak nenarazil na bariéru v podobě nenačteného obsahu. V případě PS5 je ale tato bariéra málem směšná, neboť s markantně navýšenou rychlostí načítání dat to v praxi znamená, že v 16 GB GDDR6, jež PS5 nabídne, bude zapotřebí uchovávat pouze jediná další vteřina herního zážitku. Všechno ostatní bude možné načítat takzvaně za pochodu, neboť hardware PS5 dokáže během jediné vteřiny nahrát až 40 GB dat. Dlouhé jízdy výtahem či nahrávací obrazovky uprostřed úrovní tedy mohou být již brzy minulostí.

Ta hlavní výhoda přítomnosti SSD se v tomto ohledu přímo vybízí – obrovské otevřené světy, které nebudou uměle přerušované nahrávacími obrazovkami a které ani nebude nutné rozdělovat do segmentů. Nutností je samozřejmě vhodný návrh hry i její instalace na systémovém SSD. Mark Cerny ale rovnou dodal, že dodané SSD nebude jedinou možností pro ukládání dat, zpětně kompatibilní tituly z předchozí generace bude možné přesunout například i na externí harddisk, tam se ale bude maximální rychlost přenosu dat pohybovat okolo 100 MB/s. Pro tituly primárně určené pro novou generaci by takováto forma rozšíření za pomocí klasického pevného disku byla nevhodná, možností ale bude více. Mark Cerny totiž přislíbil i uživatelsky připojitelné M.2 disky, což může oproti konkurenci znamenat značnou výhodu. V praxi to znamená jednoduše vyměnitelnou externí jednotku o velké kapacitě i extrémním výkonu, který u běžně dostupných disků dnes dosahuje rychlostí mezi 3 a 4 GB/s. V průběhu tohoto roku by pak sice mohly dorazit i jednotky s až dvojnásobnou rychlostí, v tomto ohledu ale Mark Cerny vyzývá ke střízlivým očekáváním, neboť složité řídící jednotky konzole obhospodařují více než jen čtení a zápis. Háček to má ale v tom, že ne všechny disky budou kompatibilní, a to například už jen kvůli rozměrům jednotlivých disků (mění se nejen jejich délka, ale i výška, některé mají totiž třeba i integrované chladiče). V tomto ohledu slibuje Sony zavčasu dodat tabulku kompatibility.

Proměnlivé frekvence procesoru i grafické karty

Zabíhat do ještě detailnějších technických specifikací a rozebírat architekturu jednotlivých výpočetních jednotek zde asi příliš smysl nemá a podíváme se raději na další klíčové vlastnosti týkající se nás hráčů. Mark Cerny na pódiu například zopakoval, že grafický čip vychází z architektury RDNA 2 od AMD, v případě PlayStationu 5 ale pochopitelně půjde v porovnání s čipy pro PC o upravenou technologii, stejně jako u Microsoftu. Na to konto se Cerny snažil veřejnost varovat před prostým porovnáváním cifer v podobě teraflopů. Čistě technicky vzato by někdo mohl poukázat na to, že PS5 bude mít zhruba 10,3 TFLOPS a Xbox Series X jich bude mít 12 a tím je vymalováno, Xbox by měl být lepší, ale není tomu tak. Celkový výkon konzole ovlivňuje celá řada dalších aspektů a v tomto ohledu Mark Cerny poukázal zejména na frekvenci grafického čipu. Ta může v nejnáročnějších scénách dosahovat až 2,23 GHz, a to má vliv i na další aspekty výkonu grafického čipu, který sice oplývá menším počtem výpočetních jednotek (36 u PS5 a 52 u nového Xboxu), ale díky vyšší frekvenci tím výkon celku trpět nemá. Naopak za zmínku stojí, že nedostatečně vytížený procesor dokáže propůjčit nevyužívaný výkon grafické kartě. CPU obsahující celkem osm jader pak má běhat až na frekvenci 3,5 GHz s tím, že v otázce návrhu řešení řízení spotřeby i chladícího systému zvolili v Sony tentokrát odlišný přístup. Ten spočívá v konstantním přísunu stejného napájení procesoru i grafickému čipu a variabilita se tentokrát týká frekvence zmíněných komponent. Ta slibuje být proměnlivá v závislosti na tom, jak vytížené tyto součásti konzole jsou, čímž v Sony docílí maximální efektivity i při zachování kdykoli dostupného maximálního výkonu konzole. Pro lepší obrázek bylo dodáno, že podtaktování v řádu jednotek procent má v praxi znamenat už o 10 % nižší spotřebu. A řeč pochopitelně přišla i na ray tracing, který samozřejmě bude také přítomen a o který se postará takzvaný Intersection Engine.

Na přetřes přišla i zpětná kompatibilita, která je přislíbena v maximální možné míře, ale z důvodu specifického řešení je zapotřebí každý z titulů individuálně otestovat. Mark Cerny v tom ale problém nevidí a zmínil, že ze stovky vybraných a údajně těch nejoblíbenějších her ze současné generace se neobjevil zásadní problém ani u jedné z nich. Potvrdil tím ale, že více jich zprvu kompatibilních jednoduše nebude. Seznam každopádně bude postupem času růst, podobně, jako tomu bylo u konkurence a u Xbox One. Jména konkrétních her jsme se ale ještě nedozvěděli a stejně tak Cerny ani nenaznačil, zda se dočkáme zpětné kompatibility i s předešlými generacemi konzolí značky PlayStation.

Výrazné vylepšení zvukového procesoru

Značná část prezentace schopností chystané konzole Marka Cernyho byla věnována markantnímu vylepšení zvukové stránky her, neboť to je dle Cernyho něco, co je pro atmosféru ve hře velmi důležité. Současná generace PlayStationu údajně poskytovala zlomek výpočetního výkonu v porovnání s předchozím PlayStationem, což Mark Cerny zpětně považuje za krok špatným směrem. PS5 ale slibuje výrazný posun a zatímco PlayStation 4 dokáže simulovat zvuky vycházející z až odhadem padesáti různých zdrojů, tak nová konzole dokáže simulovat až stovky různých zdrojů naráz, navíc v mnohonásobně vyšší kvalitě. Pro lepší představu – hovoříme zde o rozdílu mezi jednotným šumem deště a individuálními zvuky stovek kapek deště dopadajících na povrch okolo hráče. Mark Cerny a jeho tým to bere skutečně smrtelně vážně a z prezentace hardwaru konzole vyplývá, že kromě maximálně uvěřitelného pocitu z pobytu v prostoru berou v Sony v potaz mimo jiné i tvar hlavy a uší i do detailu analyzovanou funkci tohoto orgánu. Výsledkem má být mimo jiné možnost simulace zdroje zvuku vycházejícího klidně i z více než tisícovky různých míst z pohledu pozice hráče. Mark ale podotýká, že z hlediska vyladění ještě nemají v Sony vyhráno a zrovna v otázce individuality (každý totiž vnímáme zvuky jinak) mají ještě co dohánět. Tak jako tak má být výchozím bodem pro nejlepší dostupnou kvalitu zvuku použití sluchátek, v plánu je ale i schopnost uvěřitelně nasimulovat prostorový zvuk i z obyčejných reproduktorů integrovaných přímo do televize.

A to je ve zkratce vše důležité, co jsme se dnes o další generaci konzole PlayStation dozvěděli. Málo toho není, stále ale můžeme odhadovat to pro mnohé hráče nejdůležitější – kdy přesně konzole vyjde a kolik vůbec může stát. V ideálním případě bychom se měli dočkat již tuto vánoční sezónu, ale se současným děním ve světě se může hravě přihodit i to, že dojde k odkladu, ale raději nebudeme předjímat cokoli negativního. Vy už se s námi každopádně v komentářích podělte o to, jaký na vás nové informace udělaly dojem a jak na připravovaný souboj dvojice konzolí nahlížíte vy.

Nahlásit chybu v článku

16

Napsat komentář

Další články
Nahoru