Sony potvrzuje, že PS5 zatím neumožní rozšířit SSD

S nárůstem úložiště se počítá až do budoucna. Mark Cerny na to poukazoval už v březnu

6. 11. 2020

Velikost her a kapacita úložiště je v posledních hodinách zřejmě tím nejožehavějším tématem, kterým se hráči před nástupem nové generaci konzolí zabývají. Před chvílí jsme se proto probírali novými střípky informací v souvislosti s oběma verzemi nového Xboxu a nyní přichází ke slovu PlayStation 5. V návaznosti na trojici nových videí, které se objevily na youtubovém kanále PlayStation Support a které seznamují budoucí majitele konzole s možnostmi nastavení účtu a přenosu dat z PS4 do PS5, přišla ze strany herních médií řada další otázek, postupně odhalující další detaily a informace. Mezi odpověďmi se nachází i přímé potvrzení Sony, že nová konzole zatím neumožní rozšířit stávající kapacitu SSD, bez ohledu na přípravu pro standardní disky rozhraní M.2 a dříve demonstrovanou snadnou přístupnost ke kýženému místu na základní desce zařízení.

Připojení vlastního disku je momentálně blokováno na softwarové úrovni a je pouze na Sony, až se prostřednictvím updatu rozhodne tuto situaci změnit.

Informaci přináší magazín The Verge, kterému mluvčí Sony odvětil, že jde o funkci rezervovanou pro budoucí použití. Jinými slovy, připojení vlastního disku je momentálně blokováno na softwarové úrovni a je pouze na Sony, až se prostřednictvím updatu rozhodne tuto situaci změnit. S ohledem na spekulovanou velikost uživatelské části 825GB úložiště, která má činit přibližně 660 GB, se nabízí otázka, proč Sony nedá hráčům volnost, dostáváme se tím ale k prvnímu seznámení se systémem konzole PS5, který prezentoval Mark Cerny v březnu letošního roku. Sám v části věnované úložišti zmínil, že PS5 bude podporovat další SSD rozhraní M.2, vysvětlil ale, že ne všechny aktuálně dostupné disky jsou dostatečně rychlé, aby fungovaly v prostředí hardwaru PlayStation 5.

Podle The Verge se Sony nicméně zavázala k tomu, že koncem letošního roku provede vlastní testy kompatibility s jednotlivými SSD a je pravděpodobné, že v průběhu času vznikne oficiální seznam podporovaných úložišť. Jak Mark Cerny uvedl v březnu, disky musí mít propustnost alespoň 5,5 GB/s přes PCIe Gen 4 konektivitu a nesmí mít příliš velký heatsink, aby se vešly do kolébky v PlayStationu 5. A jak The Verge uvádí, podle vlastních informací momentálně nikdo z výrobců těchto SSD nedokáže říct, zda jejich disky fungují, nebo nefungují s PS5. Dva z oslovených výrobců navíc magazínu potvrdili, že Sony ještě své testování nezahájila a je otázkou, kdy se tak skutečně stane. Stále ale připomínáme možnost, odložit stažené hry na standardní externí disk, připojený ke konzoli prostřednictvím USB, a v případě nutnosti jen data zkopírovat na uvolněné SSD. Celá procedura bude zřejmě pro většinu uživatelů rychlejší, nežli hru znovu kompletně stahovat ze serverů PlayStation Network.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru