Sony popírá změnu objemu produkce PS5

Informace Bloombergu nejsou pravdivé, plány jsme neměnili, říká japonská společnost

Zdroj: Sony
16. 9. 2020

Analytik Bloombergu Takaši Močizuki přišel včera se zprávou, že společnost Sony snížila kvůli vysoké míře poruchovosti APU konzole PlayStation 5 objem celkové výroby. Odkazoval se na nejmenované zdroje blízké Sony, resp. výrobním procesům a uvedl i konkrétní čísla. Navzdory předchozím informacím o navýšení produkce na přibližně 15-16 milionů kusů PS5, které měly být vyrobeny do konce března příštího roku, klesl podle Močizukiho odhad kvůli vysoké míře poruchovosti APU o 4 miliony. Na základě včerejší nepotvrzené zprávy se mezi fanoušky i odbornou veřejností rozběhla diskuze, zda nemůže dojít na nedostatečné pokrytí očekávané poptávky, a co to případně znamená pro Sony v konkurenčním boji s Microsoftem. Hledat odpovědi ale už zřejmě není úplně nutné, protože Sony v noci na dnešek informace Bloombergu vyvrátila.

Jak už jsme zmínili včera, Sony měla v dubnu dvojnásobně zvýšit svůj letošní odhad ještě před údajným červnovým zahájením výroby na 10-11 milionů vyrobených kusů.

Odpověď na přímý dotaz, jak se to momentálně s produkcí očekávané konzole má, přišla portálu Games Industry a nejde ve skutečnosti o nic vyčerpávajícího. „I když nezveřejňujeme podrobnosti týkající se výroby, informace poskytnuté Bloombergem nejsou pravdivé. Od začátku sériové výroby konzole PlayStation 5 jsme produkční číslo neměnili,“ uvádí zástupci Sony. Nedávají však žádné indicie k tomu, jaké předchozí neoficiální odhady platí a můžeme proto nadále pouze spekulovat, kolik konzolí skutečně sjede z výrobních linek k datu uvedení, případně do konce letošního kalendářního roku. Jak už jsme zmínili včera, Sony měla v dubnu dvojnásobně zvýšit svůj letošní odhad ještě před údajným červnovým zahájením výroby na 10-11 milionů kusů, což se ve výsledku nejeví jako špatné či jakkoliv alarmující číslo.

Kontext přináší analytik Daniel Ahmad, který už včera odpoledne ve světle zprávy Bloombergu uklidňoval, že i případné snížení objemu výroby nemusí mít za následek nedostatečné zásoby v obchodech. Uvádí, že i s případnými problémy kolem APU od AMD by byla produkce PS5 stále o něco vyšší nežli byla výroba PS4, které se navíc v prvních šesti měsících prodalo „jen“ 7,5 milionů kusů. Přesto Ahmad varuje před zaměňováním dvou důležitých veličin – produkční objem a počet k prodeji připravených konzolí – které nejsou shodné, zejména kvůli nutnosti vzít v úvahu logistiku za expedicí konzolí do celého světa, která stojí vedle peněz také čas. A jak odhaluje Ahmad dále, za tímto účelem si Sony měla objednat 60 letů, či letadel, prostřednictvím kterých prý bude distribuovat konzole po Spojených státech. Analytik se odvolává na informace od přepravního manažera z čínské Delta Cargo.

Neznámou ovšem pochopitelně zůstává poptávka, která nemusí být v případě nové generace PlayStationu stejná jako před sedmi lety, a o jak velký rozdíl může jít se pravděpodobně zčásti dozvíme už dnes večer. Ve 22 hodin našeho času totiž začíná další prezentace věnovaná konzoli PS5, na které chce Sony oficiálně mluvit pouze o hrách, ale ve skrytu duše stále s očekáváním vyhlížíme i informace o ceně a datu uvedení. Od 21.45 vám proto nabídneme český přenos se simultánním překladem a postřehy před i po skončení akce.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru