Sony nakonec PS Store na PS3 a Vitě nezruší

Sony nakonec PS Store na PS3 a Vitě nezruší

Prezident SIE Jim Ryan označil původní rozhodnutí za chybu. PSP nicméně o Store přijde

Zdroj: Sony
20. 4. 2021

Když Sony na konci března potvrdila dosavadní spekulace, že se chystá ukončení podpory PS Storu na PS3 a dvojici handheldů Vita a PSP, hráči i vývojáři dali najevo svou nelibost. Skoro se zdálo, že Sony celou myšlenku dostatečně nepromyslela. Vyjma nemožnosti koupit si některé z her to rázem znamenalo i ukončení jejich podpory ze strany vývojářů, případně nutnost hrát diskové verze titulů bez patchů distribuovaných právě skrze PS Store, a to se v porovnání s přístupem ke zpětné kompatibilitě u konkurenčního Xboxu zdálo jako významný krok zpět. I z toho důvodu proto prezident a CEO Sony Interactive Entertainment Jim Ryan vystoupil prostřednictvím svého vzkazu pro fanoušky a potvrdil, že PS Store na PS3 a PS Vita poběží i nadále.

„Po delší úvaze je patrné, že jsme se rozhodli špatně,“ říká bez obalu Ryan. „S potěšením proto mohu oznámit, že PlayStation Store ponecháme v provozu na zařízeních PS3 a Vita. Funkce obchodu na PSP ale budou podle plánu ukončeny 2. července, jak bylo dříve oznámeno,“ přidává to nejdůležitější. Dále vysvětluje, jak k nyní částečně zrušenému rozhodnutí dospěli a mezi důvody zahrnuje nejen obtížné udržování podpory celého nákupního procesu a také zájem věnovat úsilí i finanční zdroje na novější zařízení, která využívá převážná část hráčů.

Informace není důležitá pouze pro hráče. Přivítat ji museli nepochybně i vývojáři, kteří chtěli i nadále své tituly prodávat, případně se chystali na uvedení novinek pro PS Vita.

„Nyní ale vidíme, že mnozí z vás vyjadřují značné emoce stran pokračování v nákupu starých her na PS3 a PS Vita a jsem proto rád, že máme řešení, jak nechat [PS Store] v provozu,“ říká Jim Ryan. Dodává pak, že je potěšen z uchování části historie naživu, nicméně odkazuje ke špičkovým herním světům na PS4, PS5 a také na nové generaci PlayStation VR. „Díky za zpětnou vazbu – komunitě hráčů na PlayStationu vždy nasloucháme a oceňujeme její podporu,“ uzavírá prezident SIE.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, informace není důležitá pouze pro hráče. Přivítat ji museli nepochybně i vývojáři, kteří chtěli i nadále své tituly prodávat, případně se chystali na uvedení novinek pro PS Vita. Jak jsme vás informovali začátkem dubna, autoři her neměli být dopředu žádným způsobem varování a například tým v Lillymo Games oznámil, že svou novou chystanou hru ve verzi pro PS Vita ruší. Jiné studio – Spooky Squid Games – pro změnu přehodnotilo své časové plány a začali intenzivně pracovat na Russian Subway Dogs pro Vitu na úkor ostatních verzí, aby vše stihli do dříve plánovaného data zrušení PS Storu, nyní už ale pospíchat nemusí.

Co se týká počtu her, které nadobro zmizí, až dojde k uzavření obchodu na PSP, jedná se podle magazínu VGC o pouhých 35 her, které vyšly pouze digitálně. Trochu hůře na tom ale zůstávají majitelé PSP Go, které nedisponovalo mechanikou na UMD disky a jejich nabídka se omezí pouze na ty tituly, které si hráči stihli koupit. Opětovné stažení totiž zůstane stále aktivní i bez PS Storu.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru