Spider-Man, Sony Interactive Entertainment, Sony kupuje tvůrce Spider-Mana

Sony kupuje tvůrce Spider-Mana

Dekády trvající spolupráci s Insomniac Games vydavatel stvrdil akvizicí

20. 8. 2019
Název: Spider-Man Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 7. 9. 2018 Platformy: Žánr: Datum vydání: 7. 9. 2018

Během včerejšího streamu u příležitosti startu Gamescomu Sony oznámila nečekanou akvizici dalšího herního studia. Japonský gigant se po letech trvající spolupráce rozhodl zakoupit a vzít pod svá křídla tým Insomniac Games, který si z poslední doby hráči pamatují zejména díky povedené komiksové akci Marvel’s Spider-Man, které se celosvětově prodalo již přes 13 milionů kopií.

Pro Sony jsou podobné kroky očekávané. Microsoft na další éru soupeření konzolí brojí již delší dobu a polyká jedno studio za druhým. Společnost Sony zároveň mohlo zamrzet rozhodnutí francouzského týmu Quantic Dream vydat se multiplatformní cestou. Současná (a po formální stránce ještě nedokončená) akvizice pak znamená příchod v pořadí už 14. týmu spadajícího do rodiny SIE Worldwide Studios.

Spojení s Insomniac Games přitom může vyznívat jako logické. Z předchozích informací a náznaků musí být každému zjevné, že v Sony mají pro tým Insomniac jistou slabost. Prezentaci Spider-Mana společnost věnovala velké finance a píli a kupříkladu když se objevily první informace o páté generaci konzole PlayStation, tak byl technologický pokrok a výkon moderních SSD disků demonstrovaný právě na příkladu Spider-Mana. Ostatně sám zakladatel a CEO studia Ted Price v příspěvku na webu studia píše následující: „Je to jako návrat domů. Se společností Sony jsme spolupracovali více než 20 let, po všechny generace konzolí PlayStation. Celkem 20 her a šest franšíz.” Spojení si samozřejmě pochvaluje i druhá strana, za kterou promluvil Shawn Layden ze SIE Worldwide Studios: „Insomniac Games je jedním z nejuznávanějších vývojových studií v oboru a jejich odkaz prvotřídních vypravěčů a herních zážitků nemá konkurenci.”

Zmíněný Spider-Man je ale jen pomyslnou špičkou ledovce a od roku 1996 tým Insomniac vydal na konzole značky PlayStation na dvě desítky titulů, mezi kterými byli například série Ratchet & Clank, Spyro a Resistance, které vycházely primárně na PlayStation. Pár titulů z portfolia týmu bylo multiplatformních a vzpomenout lze určitě také na frenetickou akci Sunset Overdrive. Ta byla původně exkluzivitou pro Xbox One a loni, tedy čtyři roky po původním vydání, se objevila i na PC. Tehdy se mohlo zdát, že by se Insomniac chtěli vydat jinou cestou, fanoušky konzole PlayStation ale uklidnilo vydání moderního Ratchet & Clank i Spider-Mana. Uvidíme, co Insomniac chystají dále a zda se opět dočkáme něčeho nového, či zda se v Sony s novým PlayStationem nerozhodli oprášit jednu z již zajetých značek.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru