Sony kupuje studio Bungie

Sony kupuje studio Bungie

Původní autoři Halo a Destiny mají nového majitele, ale nebudou dělat jen na PlayStation

Zdroj: Sony
31. 1. 2022

Společnost Sony oznámila, že kupuje studio Bungie (série Halo, Destiny), které bylo až dosud nezávislé, ale v letech 2000 až 2007 patřilo konkurenčnímu Microsoftu. Obchod za 3,6 miliardy dolarů ale údajně nic nemění na tom, že Destiny a všechny další budoucí hry od Bungie zůstanou multiplatformní. Tým nemá dělat exkluzivní hry na PlayStation. Prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan při této příležitosti připomněl, že PlayStation měl od vydání Destiny s Bungie velmi blízký vztah.

Bungie říkají, že obchod nemá nijak ovlivnit jejich kreativní plán pro Destiny. Vývojáři si naopak mají podle svých slov zachovat jistou formu autonomie ve struktuře Sony. Formálně má jít o nezávislou dceřinnou společnost. Přesto je podle Jima Ryana cílem akvizice rozšířit značku PlayStation k dalšímu a širšímu publiku. „Strávil jsem spoustu času s Petem Parsonsem, Jasonem Jonesem a manažery z Bungie, abychom vybudovali ten správný vztah,“ vzpomíná na jednání prezident PlayStationu. Oceňuje autory za vznik slavných značek Halo nebo Destiny a zdůrazňuje, že si Bungie zachová svobodu, nezávislost a studio bude dál dělat multiplatformní hry. Šéf PlayStation Studios Hermen Hulst zase chválí Bungie jako technologické experty a za jejich schopnost budovat oddané komunity. „Jsem fanouškem Bungie už mnoho let. Obdivuji a užívám si hry, které tvoří,“ řekl Hulst a také on potvrzuje, že strávil na jednáních o koupi spoustu času.

Zdroj: Bungie

Bungie říkají, že v Sony našli partnera, který sdílí jejich sen. Tým si může sám vydávat své hry, slibuje Sony, a je prý jen na něm, kam své tituly pošle. Otázkou samozřejmě zůstává, jak dlouho bude taková strategie platit. „Společně sdílíme sen o vytváření a podpoře silných značek. Dnes začíná naše cesta, na které se z Bungie stane globální multimediální společnost,“ říká CEO studia Pete Parsons. Kromě Destiny 2 v tuto chvíli pracuje tým na další nové IP. I kvůli ní do Bungie už v roce 2018 investoval rovněž čínský gigant NetEase 100 milionů dolarů výměnou za menšinový podíl. Novou hru by mělo studio vydat do roku 2025.

Obchod je kromě jiného zajímavý nejen výší akvizice, ale také samotnou skutečností, že jsou Bungie znovu ochotní spojit se s firmou, která vyrábí konkrétní konzoli. Ze svazku s konkurenčním Microsoftem se přitom snažil tým dlouho vyvázat, aby opět získal dřívější svobodu.

Známý analytik společnosti Niko Partners Daniel Ahmad soudí, že Sony chce tímto krokem získat větší zkušenosti na poli free-to-play a live service her. To ostatně odpovídá i tomu, jak oznámení glosují zúčastněné firmy. Řada pozorovatelů také upozorňuje na relativně vysokou cenu akvizice. O prémiové cenovce hovoří například respektovaný redaktor magazínu VentureBeat Jeff Grubb, i když zdůrazňuje, že studio nepochybně má vysokou hodnotu. Připomíná také, že Destiny je oblíbená hra šéfa herní divize Microsoftu Phila Spencera. Otevřeně to Grubb označuje za válku akvizicí.

Jason Schreier zase upozorňuje na to, že se všem zúčastněným podařilo plánovaný obchod ututlat podobně jako v případě akvizice Microsoftu, který nedávno oznámil nákup gigantu Activision Blizzard. Schreier výslovně zmiňuje, že několik lidí z Bungie se to dozvědělo až dnes od něj, když chtěl se zprávou sám přijít jako první. Zaměstnanci se to měli oficiálně dozvědět až dnes dopoledne na společné schůzi.

Studio Bungie sídlí v americkém městě Bellevue ve státě Washington. Společnost založená už v roce 1991 zaměstnává asi 900 lidí a kromě jmenovaných hitů má na kontě také strategickou sérii Myth a hlavně klasickou FPS ságy Marathon pro Macy. V roce 2000 tým koupil Microsoft, jehož Xboxu dal první killer app v podobě Halo. Od roku 2007 bylo Bungie opět nezávislé. Poměrně komplikovaný vztah mělo ale studio později také se společností Activision, která byla vydavatelem Destiny. Z plánovaného desetiletého partnerství se Bungie vyvléklo v roce 2019.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru