Sony čelí žalobě kvůli diskriminaci žen

Sony čelí žalobě kvůli diskriminaci žen

Bývalá zaměstnankyně tvrdí, že ženy dostávají nižší plat a méně příležitostí než muži

24. 11. 2021

Jen několik dní poté, kdy prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan ostře kritizoval dění ve společnosti Activision Blizzard, přichází směrem k Sony žaloba. Zarážející je, že se týká stejného problému, kterým teď čelí Bobby Kotick a jeho podřízení, tedy diskriminace žen a nevhodného chování na pracovišti. Ke dni 22. listopadu podala žalobu bývá zaměstnankyně IT oddělení SIE Emma Majo, která tvrdí, že Sony svým přístupem podporuje kulturu diskriminace a odpírání adekvátního platebního ohodnocení žen, stejně jako shodných pracovních příležitostí, kterých se dostává mužům.

Majo tvrdí, že nadřízený manažer přehlížel její výtky a k ukončení pracovního poměru mělo dojít v momentě, kdy svou stížnost poslala vyššímu vedení.

Majo ve své žalobě uvádí, že během pěti let, které strávila v Sony, byla přítomna dalším případům popisovaného chování. Podle bývalé zaměstnankyně přitom nemá jít o problém jedné konkrétní pobočky nebo oddělení, ale plošné nastavení firemní kultury, kde nemá být zachovávána rovnost mezi pohlavími. Majo tvrdí, že nadřízený manažer přehlížel její výtky a k ukončení pracovního poměru mělo dojít v momentě, kdy svou stížnost poslala vyššímu vedení. Jak uvádí magazín Axios, Majo se prý dozvěděla, že důvodem zrušení její pracovní smlouvy bylo uzavření oddělení, ve kterém pracovala. Ovšem dotyčná zaměstnankyně prohlašuje, že do tohoto konkrétního oddělení nebyla formálně zařazena, takže je odůvodnění bezpředmětné.

Majo v žalobě doplňuje, že po odchodu na začátku letošního roku utrpěla finanční i duševní újmu a bude požadovat jejich náhradu. O výši má rozhodnout soud, stejně jako o popisovaných případech diskriminace a jejich následků pro dotyčné manažery. Není ostatně těžké představit si, že se k Majo přidají další zaměstnanci, budou-li cítit podobný útlak a do chvíle, než bude vše řádně prošetřeno a soudně uzavřeno, může nad Sony viset podobně ostrý Damoklův meč jako nad Activisionem. Důležité nicméně je, že se ke kauze zatím nevyjádřili zástupci Sony, proto je předčasné cokoliv předjímat a přinášet jakékoliv verdikty. Na druhou stranu, pokud se stížnost Emmy Majo prokáže jako oprávněná, herní odvětví má zaděláno na další velkou kauzu, která může potenciálně otřást jeho základy.

V závěru pouze připomínáme, že to nejsou pouze společnosti Activision Blizzard nebo Sony, o kterých se mluví v souvislosti s nevhodným chováním na pracovišti. Dílčí kauzy se týkají například Ubisoft či Riot Games, jejichž zaměstnanci protestují a otevřeně kritizují přístup vedení. Za tímto účelem vznikají v jednotlivých firmách nejrůznější dozorčí rady a orgány všeho druhu, které mají nabídnout přímou komunikaci zaměstnanců s nadřízenými a kontrolovat stav věcí, jako je zmiňovaná výše platu nebo kariérní postup bez ohledu na pohlaví či sexuální orientaci.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru