Službu Xbox Live Gold rušit nebudeme, říká Microsoft

Mluvčí vyvrací dosavadní spekulace. Možný konec předplatného ale nekomentuje

Zdroj: Microsoft
6. 8. 2020

Už před více než dvěma týdny byla z Microsoft Storu odstraněna možnost pořídit si roční předplatné služby Xbox Live Gold. Aktivní zůstává pouze měsíční a čtvrtletní varianta za 149, resp. 499 korun, což vedlo ke spekulacím, že Microsoft pravděpodobně hodlá se službou něco dělat. Nejlákavěji se jevily informace několika insiderů, že po dlouhých letech dojde k dramatické změně konzolových pořádků a hraní multiplayeru nebude na Xboxu dále zpoplatněno. Jistý posun pak před několika dny naznačila upravená ujednání o používání online služeb, z nichž zmizelo spojení Xbox Live, které bylo nahrazeno obecnějším termínem Xbox online service. Ve skutečnosti ale má jít podle mluvčího Microsoftu jen o jasnější vymezení, čeho se dané oddíly ujednání týkají a nikoliv o náznak, že by chtěl Microsoft službu Xbox Live zrušit či přejmenovat.

Protože zatímco na konzolích se za multiplayer musí ve většině případů platit, pro hraní na počítači to neplatí a v budoucnu by tak mohlo mezi hráči vzniknout ještě větší pnutí.

„Aktualizace ve smyslu „Xbox online service“ v ujednání Microsoftu odkazuje na služby Xboxu, zahrnující například uložené pozice napříč platformami nebo žádosti o přidání do seznamu přátel,“ vysvětlil mluvčí pro magazín The Verge. Jak je uvedeno výše, změna jazyka má lépe rozdělit, o čem Microsoft v danou chvíli mluví, tedy kdy se jedná o doprovodné online služby, a kdy o funkce Xbox Live Gold. V souvislosti s tím pak mluvčí vyvrátil předchozí spekulace a zdá se, že prémiový ekosystém zůstane spojený s Xboxem i nadále. „Momentálně nemáme žádné plány, v souvislosti s nimiž bychom chtěli zrušit službu Xbox Live Gold. Jde o důležitou součást hraní na Xboxu a bude tomu tak i v budoucnu,“ říká mluvčí konkrétně.

Nutně to však nemusí znamenat, že se bude v budoucnu za službu i nadále platit, vzhledem k tomu, že jde o dvě oddělené záležitosti a Xbox Live Gold může existovat i v bezplatné variantě, či jako součást předplatného Game Passu. Jak ovšem uvádí redaktoři The Verge, přístup k multiplayeru jde proti filosofii Microsoftu, tedy nabídnout plnohodnotné hraní jakékoliv hry od Microsoftu, ať už na nové konzoli, stávající konzoli, nebo na PC. Protože zatímco na konzolích se za multiplayer musí ve většině případů platit, pro hraní na počítači to neplatí a v budoucnu by tak mohlo mezi hráči vzniknout ještě větší pnutí. Zvlášť, když budou i nadále od Microsoftu vycházet hry se zaměřením na multiplayer, jako je například Halo Infinite. Na druhou stranu ale u tohoto titulu vývojáři potvrdili, že multiplayerová část bude dostupná coby free to play, což by teoreticky mohlo individuálně konečně obejít pravidlo být členem Xbox Live Gold pro hraní free to play her, což v takových případech PlayStation po hráčích nevyžaduje.

Ještě jednou se pak vracíme k informaci z úvodu o nemožnosti pořídit si roční předplatné Xbox Live Gold. Tato situace stále platí, nic se na ní zřejmě měnit nebude a když uvážíme, že do uvedení Xboxu Series X zbývají přibližně tři měsíce, můžeme již brzy dostat další indicii. Logickým krokem, pokud už Microsoft nechce s nástupem nové generace pokračovat s předplatným, by bylo také odstranění čtvrtletního předplatného z Microsoft Storu, nezbývá proto než čekat. A to nejen na tento možný krok, ale také na další prezentaci Microsoftu, která by měla v rámci programu Xbox 20/20 přijít i během tohoto měsíce.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru