Slovenská hra láká na experimentální přístup i výtvarno

Where Birds Go to Sleep slibuje poutavý příběh a (anti)hrdinu, kterého není možné ovládat

Zdroj: Quiet Little Feet
Název hry: Where Birds Go to Sleep Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Ve slovenském studiu Quiet Little Feet vzniká na pohled velmi zajímavá adventura Where Birds Go to Sleep, která se rozhodně nebrání označení experimentální. Například už jen proto, že v tomto titulu není protagonista podřízen hráči, ale má vlastní vůli, takže nemusí vždycky poslechnout. Navíc není ani tak hrdinou, jako spíše antihrdinou, pro něhož je hráč vnitřním hlasem, který může být někdy docela otravný. Na každý pád se musíte připravit, že hrdinu nebudete mít zcela pod kontrolou, ale zato jej zřejmě dostanete šanci více poznat. To přitom není jediná věc, na kterou může tento herní počin lákat, neboť je už na první pohled zřejmé, že se jedná i o působivý audiovizuální až umělecký kousek.

Where Birds Go to Sleep vývojáři popisují jako experimentální příběhovou adventuru. Její příběh se odehrává ve fiktivní zemi inspirované Blízkých východem, ve kterém se vydáme na plavbu směrem k záhadnému ostrovu, jenž se znenadání zjevil v moři. Pro jeho prozkoumání jsou vybrání odsouzenci a vyvrženci společnosti, kam spadá i hlavní hrdina Cormo. Kdysi byl námořníkem, nyní pašerákem, a rozhodně není ztělesněním lidské dobroty. Na druhou stranu, na plavbu se vydává proto, aby našel lék pro svou sestru, byť vývojáři blíže neuvádí, jak by v tom mohl ostrov pomoci, případně jak vážně je Cormova sestra nemocná. Jak už jsme také uvedli výše, ovládání hlavního hrdiny se nechopíte, jelikož nad ním nelze mít plnou kontrolu. Ovlivňovat jej můžete pouze pomocí myšlenek, a tak ne vždy udělá to, co budete chtít nebo očekávat. Nedá se však ani vyloučit, že Cormo svým přístupem a na základě dalších konfrontací ovlivní samotného hráče. Jak bude na některé podněty a situace reagovat on a jak vy? Hra navíc zpracovává komplexní systém introspekce, který vše analyzuje a zpětně nabízí další pohledy na to, co již bylo – každá volba má přinést důsledky a jak udávají sami vývojáři – ve hře záleží na volbách, nikoliv na životech. Ve Where Birds Go to Sleep ovšem nemá existovat žádná špatná volba, protože každá něco spustí a posune příběh dál.

Takto obsáhlý mechanismus pochopitelně nemůže stát jen sám o sobě, proto tvůrci slibují, že příběh bude rozsáhlý a hutný, k tomu všemu kompletně namluvený. I z toho důvodu vývojáři nepoužívají pro svou hru označení textová adventura, ačkoli tak může na první pohled působit, a vhodnější je označení interaktivní vizuální novela. Na své cestě protagonista s hráčem narazí sice jen na hrstku postav, ty však budou detailně vykresleny a setkání s nimi může pochopitelně ovlivnit vývoj Cormovy osobnosti. A koneckonců, důležité bude poznat i samotného Corma, možná i více než jiné lidi. Ze společníků zatím lidé z Quiet Little Feet představili Dunlina – urozeného mladého muže, který je ve smyslu morálky a víry velmi zásadový. I jeho přítomnost ale bude vyvolávat otázky, protože Dunlin na první pohled rozhodně nevypadá jako ten, kdo by měl být vybrán na popisovanou výpravu.

Hra se každopádně snaží oslovit i svou výtvarnou stránkou, která rozhodně na první pohled zaujme. Obrazovky jsou vyvedeny nádhernou malbou, která snoubí půvab obrazu jako takového s temnými i znepokojivými výjevy, jež hra zobrazuje. Výtvarné kvality hry přesvědčily i slovenský Fond na podporu umenia, který na její vývoj uvolnil finanční prostředky. V současnosti si můžete na Steamu vyzkoušet uvolněné demo, ohledně přesného data vydání však zatím tvůrci jasno nemají. Zatím je v plánu hru vydat v angličtině, nebrání se ovšem dalším jazykům, které možná přijdou na řadu po vydání na základě přání hráčů. Hra vyjde prozatím na PC, ale nejsou v budoucnu vyloučeny ani konzolové verze, s těmi se však ještě uvidí. O svých plánech nicméně slibují lidé z Quiet Little Feet fanoušky a zájemce informovat, aby byli v obraze a věděli, co se na ně v souvislosti se hrou chystá.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru