Skuteční kozáci žalují autory hry Cossacks

Skuteční kozáci žalují autory hry Cossacks

Chtějí po GSC Game World 4 miliony dolarů. Peníze prý mají díky Warcraftu a Černobylu

14. 8. 2019

Ruští kozáci se rozhodli zažalovat ukrajinské studio GSC Game World sídlící v Kyjevě. Důvodem je jejich strategická série Cossacks, jejíž třetí díl, s nímž se problémy sužovaný tým vrátil znovu na scénu, vyšel v roce 2016. Jak asi si dokážete domyslet, kozáci se domnívají, že autoři série S.T.A.L.K.E.R. neoprávněně využívají jejich označení. Jako kompenzaci žádají přibližně 4 miliony dolarů, respektive desetiprocentní podíl z příjmů plynoucích ze značky za uplynulých 18 let. K tomuto číslu alespoň došli samotní kozáci a jejich právní zástupci.

Náčelníci kozáků, takzvaní atamani, věří, že jen oni mají právo využívat toto jméno. V tomto přesvědčení je utvrdili advokáti, kteří jsou připraveni dokázat toto tvrzení u mezinárodního soudu za pomoci vlastních historických dokumentů. Získané finanční prostředky údajně plánují přerozdělit mezi kozáky žijící na Ukrajině. Než soud rozhodne, přejí si kozáci, aby byly v rámci předběžných opatření zablokovány účty vývojářského studia. Paradoxně by v případě úspěchu ale mohli kozáci ohrozit existenci samotného studia, které se opakovaně potýkalo s vážnými finančními problémy.

Bankrot prý firmě nehrozí, protože podle kozáků ještě „mají S.T.A.L.K.E.R., Warcraft a Černobyl“.

I na to ale mají jejich zástupci odpověď. Bankrot prý firmě nehrozí, protože podle kozáků ještě „mají S.T.A.L.K.E.R., Warcraft a Černobyl“. Prohlásil to alespoň jejich zástupce Valerij Rozanov. Bizarní zmínkou o Warcraftu zřejmě rada kozáků myslí neoficiální, nelicencovanou a nedokončenou modifikaci Warcraft 2000: Nuclear Epidemic z roku 1998, za níž stálo tehdy neznámé ukrajinské studio GSC Game World. To však samozřejmě samotnou značku Warcraft nevlastní a nemá s ní nic společného. Tým pochopitelně nevlastní ani žádný Černobyl či stejnojmennou hru. V tomto případě jde pravděpodobně o další nepochopení ze strany kozáků a záměnu za titul S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl.

Ukrajinské studio GSC Game World funguje s přestávkami od roku 1995. Proslavilo se právě díky sériím Cossacks a S.T.A.L.K.E.R. Po přestávce z let 2011-2014 se tým znovu pustil do práce a v roce 2016 vydal Cossacks 3. Loni v květnu pak studio oznámilo, že opět pracuje na hře S.T.A.L.K.E.R. 2. První díl Cossacks s podtitulem European Wars vyšel v roce 2001 a jedná se o historickou real-time strategii. Poslední díl nazvaný Cossacks 3 byl v podstatě jejím remakem.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru