Silent Hill z anglického venkova se jmenuje Summerford

Nový survival horor nás vezme do vesnice, kterou lidé opustili po nehodě jaderné elektrárny

20. 1. 2020
Název hry: Summerford Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: ,

Další ambiciózní survival horor se pokouší navázat na legendy tohoto žánru. Summerford se podle autorů z týmu Noisy Valley Studios inspiroval hity jako Resident Evil, Silent Hill nebo Alone in the Dark. Jedná se o third person akční adventuru, která slibuje nabídnout vyrovnanou směsici akce, průzkumu a řešení hádanek.

Úvod hry Summerford nás přenese do roku 1986 a malé stejnojmenné fiktivní vesničky v Anglii. Zdejší jadernou elektrárnu ze šedesátých let poškodí vážná nehoda, v jejímž důsledku zasáhne do té doby malebný venkov radioaktivní spad. Vláda proto nařídí evakuovat tisíce lidí a bezprostřední okolí se stane neobyvatelným. Po dlouhá léta neměl do oblastí nikdo přístup. Až dosud.

Summerford sází na „černobylskou“ atmosféru, v níž si příroda bere nazpět vše, co člověk předtím na tomto místě vybudoval.

Hráč se v kůži hlavní hrdinky Samanthy Linden vypraví do zóny, protože ji přitahuje takzvaný UrbEx neboli fenomén prozkoumávání opuštěných budov. Nezamíří sem sama, ale brzy je oddělena od svých přátel. Summerford sází na „černobylskou“ atmosféru, v níž si příroda bere nazpět vše, co člověk předtím na tomto místě vybudoval. Naším úkolem bude odhalit tajemství elektrárny, ale nakonec máme podle všeho čelit i mnohem osobnějším démonům. Čeká nás prý temná a osamělá cesta, na jejímž konci zjistíme, proč se do těchto místo nesměl nikdy nikdo vrátit.

Autoři slibují přibližně čtyřhodinový příběh, dva odlišné průchody hrou i několik různých konců. Vývojáři sice vsadili na klasické fixní kamery, ale lákají nás na druhé straně na modernější hratelnost. Spíš než laciné triky a lekačky hráče podle nich bude trýznit znepokojivá atmosféra a napětí. Kromě akce a hádanek bude klíčová i správa inventáře.

Summerford ovšem nechce jen napodobovat staré klasiky, ale najít rovnováhu mezi tehdejším a současným pojetí hororů. Dočkáme se tak třeba moderního ovládání, soudobého uživatelského rozhraní nebo přístupnějších hádanek. Na rozdíl od trendu psychologických hororů ale chtějí jít autoři spíš cestou klasiky. Podle jejich slov má v tomto směru Summerford blíž k prvnímu Silent Hillu než druhému dílu například.

Tým Noisy Valley Studios sídlí v anglickém Kentu a jde o rodinný podnik, který tvoří tři lidé – Robert Clarke, jeho bratr Daniel a Danielova manželka Sarah. Na hře pracují od roku 2019 a jde o jejich debut. “Survival horory hraji celý život,” říká Robert Clarke s tím, že většina z nich dnes sází na first person perspektivu, a to i těch nezávislých.

Summerford by měl vyjít ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a momentálně míří jen na PC.

“A i když je tu mnoho evidentních výhod, které tato perspektiva může hororu přinést, domnívám se, že jsme ztratili velmi specifický druh atmosféry a prostředí, které můžete vytvořit pomocí kombinace dynamických a fixních kamer,” dodal. S tím mohu jedině souhlasit, i já mám pocit, že navzdory všem přednostem je škoda, že first person horory téměř úplně vytěsňují ty klasické, které se jinak hrají a také jiným způsobem hráče straší.

Summerford by měl vyjít ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a momentálně míří jen na PC. Uvidíme, co se z něj vyklube, ale přinejmenším jeho zasazení by mohlo být zajímavé.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru