Série Wipeout se po vlně spekulací skutečně vrací

Hru s podtitulem Rush si ale užijete jen na mobilech. Přímo ovládat lodě zřejmě nepůjde

Zdroj: Sony
16. 9. 2021
Název hry: Wipeout Rush Vývojář: Platformy: , Žánr: ,

Jako blesk z čistého nebe přichází oznámení dalšího dílu futuristické závodní hry Wipeout, na který čekají hráči od roku 2017 po Omega Collection! Tedy, ne tak docela, magazínem IGN exkluzivně představený Wipeout Rush je mobilní hrou, která podle prvních informací neumožní hráčům přímo ovládat jednotlivé lodě a soupeřit s ostatními tak, jak byli zvyklí z velkých dílů pro PlayStation. V prvním traileru, který je složen převážně z gameplay záběrů, se jasně uvádí, že půjde o unikátní karetní závody, což působí jako nepříliš lákavý experiment, který se podle prvních komentářů hráčům zrovna nezamlouvá. Jen pro kontext – ještě před poslední PlayStation Showcase se i na základě akvizice studia Firesprite s původními autory Wipeoutu z Psygnosis zdálo, že se chystá regulérní pokračování, a o to podivněji dnešní oznámení působí.

Jak už jsme naznačili, Rush nebude klasickým dílem, což ostatně přiznal i CEO studia Rogue Games, které za vývojem hry stojí. „Pokud chcete pohlcující intenzivní závodní zážitek, najdete ho na PlayStationu,“ řekl Matt Casamassina. „Zároveň nás ale těší, že jsme mohli WipEout zpracovat pro mobilní zařízení trochu jinak, a to díky novým zábavným herním mechanismům a nádhernému vizuálnímu zpracování,“ dodal ředitel Rogue Games. Doufá proto, že hráči přijmou jejich verzi WipEoutu s otevřenou myslí a ocení, že se – bez ohledu na změny – série konečně vrací. Do celkové prezentace pak podle Casamassiny vložil celý tým maximum svého úsilí a postaral se, aby se do hry dostaly nejen ikonické lodě a očekávaný soundtrack od Alastaira Lyndasyho, který skládal hudbu pro předchozí velké díly, ale aby vše běželo v 60 fps a hráči si mohli nad rámec závodění užít i příběh. Ten by měl být zpracovaný formou oživlého komiksu, což je ostatně vidět v traileru.

Legenda jménam WipEout

První díl akční futuristické závodní série Wipeout vyšel v roce 1995 na PlayStationu a PC. O rok později se pak objevil i na konzoli Sega Saturn. Hit liverpoolského studia Psygnosis byl ale navzdory portům pro PC nebo dokonce Nintendo 64 vždy považován za hvězdu PlayStationu. I když poslední Wipeout s podtitulem Omega Collection vyšel v roce 2017, nešlo o plnohodnotné pokračování, ale kompilaci remasterů. Také na ní už nepracovali původní autoři. Dobrá hodnocení z recenzí si odnesla i pokračování z let 2002 až 2012 (Fusion, Pure, Pulse, HD, 2048). Navzdory tomu už se však žádné z her nepovedlo co do věhlasu dostihnout nebo dokonce překonat trilogii z let 1995 až 1999, kterou tvořil původní Wipeout, Wipeout 2097 a Wipeout 3. Wipeout 64 pro Nintendo 64 z roku 1998 nebyl špatný, ale stál tak trochu mimo hlavní proud. Sony získala studio Psygnosis do svého portfolia v roce 1993, tým ale vznikl už v polovině osmdesátých let. V roce 2000 pak firma změnila jméno a stalo se z ní SCE Studio Liverpool. V srpnu 2012 byl tým uzavřen.

Co se týče vlastního hraní, zdá se, že lodě budou závodit autonomně a na hráči bude, aby ve správnou chvíli aktivoval některý z nabízených power-upů – kartiček. To by se mělo týkat všech 60 lodí a 12 závodních sérií, které budou ve hře zastoupeny. Víc o hře v tuto chvíli nevíme a je otázkou, kdy se k ní přihlásí zástupci Sony. Je zjevné, že se dává do pohybu mobilní iniciativa, o které před několika měsíci mluvil prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan. Už tehdy bylo zřejmé, že chce Sony ustavit vlastní oddělení uvnitř PlayStation Studios, které bude zaměřené právě na tituly pro mobilní zařízení a dá se očekávat, že nad rámec mobilních verzí aktuálně populárních značek bude japonský gigant sahat hlouběji do mošničky svého portfolia.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru