Šéf Blizzardu ujišťuje, že trest pro Blitzchunga nezmění

Právo na vyjádření nikomu neupíráme, nesmí se to ale dít na oficiálních kanálech, říká Brack

8. 11. 2019

Šéf Blizzardu J. Allen Brack načal letošní BlizzCon upřímnou omluvou. Ještě před tím, než se začalo probírat Diablo IV či Overwatch 2, vystoupil před fanoušky a s třesoucím se hlasem načal téma, které v uplynulých týdnech pohnulo komunitou hráčů a hlavně fanoušků studia. „Během incidentu na turnaji v Hearthstone měl Blizzard příležitost spojit hráče. Tuhle příležitost jsme ale nevyužili. Na začátku jsme postupovali příliš zbrkle a věc se zhoršila ještě tím, že jsme včas nemluvili s vámi, našimi fanoušky,“ řekl šéf Blizzardu. Dodal, že na celé situaci ho mrzí dvě věci, a sice, že nedostáli standardům, které si sami stanovili a že selhali ve svém poslání, kterým je spojovat hráče, nikoliv rozdělovat. „Za to se vám všem omlouvám a přijímám veškerou zodpovědnost,“ řekl pak Brack do začínajícího potlesku. Mohlo by se tedy zdát, že situace kolem Hongkongu, Blitzchunga a moderátorů studia Hearthstone Grandmasters je uzavřená, opak je ovšem pravdou. Po skončení BlizzConu se Bracka na situaci znovu ptali redaktoři mnoha médií a naráželi nejen na skutečnost, že hráče Ng Wai Chunga ve svém proslovu vůbec nezmínil, ale také na nezměněný postoj k jeho trestu.

„Asi není tajemstvím, že pro nás byl uplynulý měsíc hodně těžký. Byl složitý i pro komunitu a všechny naše zaměstnance. Vyrojilo se spoustu zmatků, došlo na mnoho dezinformací a projít tím nebylo snadné,“ řekl Brack v rozhovoru na Gamespotu. Potvrdil, že se na veřejné omluvě jednomyslně shodli, aby kolem celého problému nemuseli v průběhu BlizzConu našlapovat a vyjádřil i určitou úlevu, která přišla krátce poté. „Doufám, že je už nyní zřejmé, jak vážně přistupujeme k právu každého z vás, veřejně se vyjádřit, a to jakýmkoliv způsobem a na jakémkoliv místě,“ dodal Brack v závěru své řeči na BlizzConu. Automaticky tím ale popřel způsob, jakým se Blizzard zachoval vůči Blitzchungovi a dvěma zmiňovaným moderátorům, což opět vyvolalo další vlnu zmatení a otázek. Ostatně jeden ze zabanovaného dua casterů se ozval redakci PC Gamer a potvrdil, že Blizzard z uděleného trestu neustoupil: „To, co jsem během přenosu udělal, bylo veřejné vyjádření. Takže proč mám stále od Blizzardu půlroční distanc?“

Brack se také snažil vysvětlit, proč trest dostali vedle Blitzchunga právě i tchajwanští moderátoři živého přenosu, kteří mohli i nemuseli být s Blitzchungem dopředu domluvení.

Na to stejné se následně PC Gamer ptal Bracka a odpověď zní vcelku jednoduše. Blizzard sice zaručuje každému právo na veřejné vyjádření, ale nikoliv prostřednictvím oficiálních kanálů: „Chceme, aby přenosy, které jsou jen zlomkem toho, co vytváříme, byly hlavně o hrách. Myslím, že máme mnohem otevřenější pravidla než v jakémkoliv jiném sportu, která zajišťují, že se všichni [zainteresovaní] lidé budou pohybovat jen v mantinelech tématu. Tímto způsobem k právu na veřejné vystupování přistupujeme, takto ho zasazujeme do kontextu.“ Brack se posléze snažil vysvětlit, proč trest dostali vedle Blitzchunga právě i tchajwanští moderátoři živého přenosu, kteří mohli i nemuseli být s Blitzchungem dopředu domluvení. „Kolem těchto moderátorů panuje spoustu dohad, zda o záměru Blitzchugna věděli, či nikoliv, to ale není něco, co bychom nějak zvažovali. Pro nás bylo důležité, že jsme je najali na to, aby odvedli svojí práci a v tomto případě je touto prací také záruka, že se bude přenos soustředit na to, na co se soustředit má, tedy na hry, vítěze a příběhy, které z toho vyplývají. Ve své práci nebyli úspěšní. Proto jsme se takto rozhodli,“ řekl Brack.

Navzdory očekávání také potvrdil, že ve chvíli, kdy o trestu rozhodovali, vstoupili do konverzace zástupci čínské společnosti NetEase. Odmítl však, že by Blizzard jednal výhradně na žádost či popud čínského partnera a naznačil, že jednání byli přítomní také lidé z tchajwanského týmu Blizzardu, stejně jako vývojáři Hearthstonu i vedení esportového týmu potrestaného hráče. Brack rovněž vyvrátil, že by článek na blogovacím portálu Weibo, ve které se měl Blizzard Číně omluvit, prošel jakoukoliv autorizací společnosti. V příspěvku stálo, že – „budeme vždy respektovat a bránit hrdost země“ – s čímž se ale Brack neztotožňuje. „Neutorziovali jsme ho. Neschválili jsme ho. A i kdyby se nás zeptali, tak ho neschválíme,“ uzavřel celou situaci.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru