Paranoia: Happiness is Mandatory

Sci-fi RPG Paranoia zmizelo beze stopy

Měsíc stará exkluzitiva Epic Games Store náhle není k mání. Vývojáři mlčí a hráči se ptají

10. 2. 2020
Název: Paranoia: Happiness is Mandatory Vývojář: , Vydavatel: Datum vydání: 5. 12. 2019 Platformy: Žánr: Datum vydání: 5. 12. 2019

Před koncem loňského roku dorazila do obchodu Epic Store další z řady exkluzivit. Šlo o menší izometrické sci-fi RPG jménem Paranoia: Happiness is Mandatory a díru do světa příliš neudělalo. Na serveru Metacritic se hra s podprůměrným hodnocením krčí ve stinu ostatních a ani ohlasy hráčů příliš pochvalné nejsou, nicméně stalo se cosi nečekaného a hra bez jakéhokoli bližšího vysvětlení z obchodu zcela zmizela a tím bylo spuštěno pátrání zahraničních médií i hráčů. Zatím ale bez výsledku.

Stránka obchodu v tento moment ukazuje na poměry obchodu Epic neobvyklou chybu s HTTP kódem 404, čili stránka nenalezena. Na druhé straně produktová stránka na Steamu stále existuje a i v tento moment ještě ukazuje poněkud vágní datum vydání na rok 2020. To ale nic znamenat nemusí, neboť směrodatný je v tuto chvíli postoj autorů a vydavatele. Společný projekt vývojářských studií Cyanide a Black Shamrock ale v tuto chvíli jako by zcela přestal existovat. Dotazy autorům hry směřující od magazínu VG247, který se do této kauzy ponořil jako jeden z prvních, zůstávají nezodpovědězeny. To samé platí i pro otázky směřující k vydavateli Bigben Interactive. Opovědi se dělí buďto na klasické „bez komentáře” s tím, že věc nemohou dále rozvádět, anebo zůstávají bez reakce. A to platí i pro otázky hráčů, kteří své dotazy směřují primárně na sociání sítě. Tam byli autoři až donedávna aktivní, nicméně v lednu náhle aktivita ustala, viz například Twitter.

Hru je možné ještě zakoupit v obchodech třetích stran, čili například v Humble Store, a následně licenci aktivovat na platformě Epicu.

Nad důvody odstranění hry tak můžeme v tuto chvíli pouze spekulovat. Pravdou ale je, že Paranoia: Happiness is Mandatory vychází z předlohy a jde o titul inspirovaný deskovou hrou na hrdiny vytvořenou původně už v 80. letech. Teoreticky je tedy možné, že problém mohl vzniknout ve spolupráci s původní stolní předlohou. Paranoia je totiž titulem, který vyšel s oficiální licencí a špatná hodnocení kritiků mohla pro někoho být problémem, není ale standardní hru touto cestou vymazat a znemožnit její pořízení. Už jen z úcty k vývojářům, kteří s tvorbou strávili nějaký čas, by mohlo jít o nebezpečný precedent, nicméně stejně tak je zapotřebí být opatrný ohledně jakýchkoli předčasných závěrů. Na druhou stranu se ale sluší zmínit fakt, že hru je možné ještě zakoupit v obchodech třetích stran, čili například v Humble Store, a následně licenci aktivovat na platformě Epicu. Více světla to ale do situace určitě nevnáší.

Přitom když se ohlédneme zpět, tak zjsitíme, že nejde o první podivnou situaci spojenou s tímto RPG. Podobně záhadný byl totiž už odklad hry, ke kterému původně vývojáři na Facebook napsali následující: „Z důvodů, které nemůžeme ovlivnit, nemůžeme dle původních slibů vydat Paranoia: Happiness is Mandatory 14. listopadu. Chápeme, že jste zítra očekávali vydání a je nám to líto. Nové datum vydání je stanoveno na 5. prosince 2019.” Na odkladech dat vydání není nic špatného a jsou v nám blízkém průmyslu poměrně běžnou záležitostí, pozoruhodný je ale v tomto případě fakt, že k odkladu došlo doslova na poslední chvíli a jediný den před plánovaným vydáním se autor příspěvku odvolával na vyšší moc. Důvod byl opět neznámý.

Hra ale vyšla, na Epic Store byla k mání asi měsíc a jak vyplývá z dat archivního webu Wayback Machine, dostupná byla ještě zhruba v polovině ledna. Zda dojde k nápravě a zda autoři či vydavatel poskytnou vysvětlení, to je prozatím ještě ve hvězdách. Nicméně v současné situaci můžeme být k případnému vydání hry na Steamu či dokonce k vypuštění plánovaných konzolových portů snad jedině skeptičtí. Zarážející na celé situaci je i to, že zainteresovaní Cyanide určitě nejsou malou rybou. Tento tým má za sebou Call of Cthulhu, série Styx i Space Hulk a stejně tak Bigben Interactive rozhodně není malým vydavatelstvím. Příběh této drobné a jinak nepříliš nápadné hry je už ale v tuto chvíli zmedializovaný a snad se tedy brzy dozvíme více. Zatím je to ale zkrátka takové podivné a vytváří se tím zvláštní precedent, který bychom rozhodně neradi vídali častěji.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru