Call of Duty: Modern Warfare, Activision, Scenárista Modern Warfare brání Dálnici smrti

Scenárista Modern Warfare brání Dálnici smrti

Jde o fiktivní konflikt, ani jednu stranu nevykreslujeme jako dobrou, či zlou, říká Kurosaki

31. 10. 2019
Název: Call of Duty: Modern Warfare Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 25. 10. 2019

Ačkoliv sbírá nové Call of Duty: Modern Warfare pozitivní hodnocení za multiplayer a recenzenti chválí odvážný přístup ke kampani, mnoho jejích momentů vzbuzuje rozpaky. Jedním takovým je i mise nazvaná Dálnice smrti, která svým vyobrazením a komentářem jedné z hlavních postav až nápadně připomíná dálnici 80, vedoucí z města Kuvajt za irácké hranice. Tedy dálnici, kterou v roce 1991 zdecimoval nálet koaliční armády USA, Kanady, Francie a Velké Británie, když po ní ustupovala irácká armáda na sklonku války v Zálivu. Problém tkví v tom, že hra mění scénář a pro Spojené státy poměrně nepříjemný incident připisuje ruské armádě. O kontroverzi jsme psali před několika dny, nyní konečně přichází vyjádření tvůrců, a to jak ze strany vydavatele, tak především od scenáristy hry Taylora Kurosakiho.

Jde především o situace a témata. Když nic jiného, inspirovali jsme se současnými válečnými příběhy,“ říká scenárista Taylor Kurosaki.

„Kampaň je založená na fiktivním příběhu a nereprezentuje události skutečného světa,“ zní oficiální prohlášení Activisionu. V dotazu na uvedenou kauzu tak odpověděli redaktorům Eurogameru a již poněkolikáté se snažili mírnit Kurosakiho nadšená slova z letošní E3. V nejednom rozhovoru – na tomto místě můžeme vzpomenout například dlouhé interivew pro Gamespot – Kurosaki několikrát potvrdil, že se přímo inspirují skutečnými událostmi, byť je z logických důvodů neinterpretují jedna ku jedné. „Jde především o situace a témata. Když nic jiného, inspirovali jsme se současnými válečnými příběhy,“ řekl tehdy Kurosaki. Výroky studia Infinity Ward se pak v průběhu dalších měsíců vedoucích k vydání hry měnily a byly stále opatrnější, když vycházelo najevo, že hra bude pravděpodobně ztvárňovat teroristický útok v jedné z velkých metropolí, případně že budou do role nepřátel postaveni vedle teroristů také Rusové. „Dotýkáme se témat, která rezonují s geopolitikou dnešního světa? Jasně, o to v Modern Warfare jde. Vyprávíme příběh, který by měl něco společného se skutečnými vládami zemí, které jsou ve hře zastoupené? Ne! Takže pokud se ptáte, jestli je ve hře Trump, tak není,“ řekl další scenárista Jacob Minkoff pro Game Informer. Skutečnost je ale taková, že s Dálnicí šlápli vedle a Kurosaki se opět snažil postoj Infinity Ward vysvětlit.

Stejně jako jsou na straně Rusů hrdinové, tak jsou mezi Američany postavy, které důvěru hlavních hrdinů zradí.

K rozhovoru si jej opět pozvali redaktoři Gamespotu a během 25minutového interview velmi rychle došlo na aktuální kauzu. Kurosaki řekl následující: „Myslím, že na světě najdete mnoho míst, která jsou označována jako dálnice smrti. Urzikstán je fiktivní zemí, protože jsme se inspirovali tématy, která se znovu a znovu a znovu a znovu, posledních 50 let, odehrávají v zemích a oblastech po celém světě. Neděláme simulaci jedné konkrétní země nebo jednoho konfliktu. Jsou to témata, která se stále a stále opakují […], ani jednu ze stran nevykreslujeme jako dobrou, či špatnou.“ To, nakolik jeho slova reflektují výsledek, je na posouzení každého hráče, Kurosaki nicméně dodává, že stejně jako jsou na straně Rusů také hrdinové, tak jsou mezi Američany postavy, které důvěru hlavních hrdinů zradí. Aniž bychom prozrazovali příliš, můžeme tato slova potvrdit, zároveň je ale nutné dodat, že ona „americká zrada“ do příběhu defacto nevstoupí a výsledkem je jen určité zatvrzení hlavní skupiny hrdinů, kteří i nadále pokračují v plánech, které měli předtím.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru