Sapkowski obdrží od CD Projektu další peníze za Zaklínače

Vývojáři tak údajně činí z dobré vůle, chtějí zachovat se spisovatelem dobré vztahy

6. 2. 2019
Název: Zaklínač 3: Divoký hon Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 19. 5. 2015

Loni v říjnu se právníci, zastupující spisovatele Andrzeje Sapkowského, ozvali vývojářům ze studia CD Projekt RED s žádostí o dodatečnou finanční odměnu za poskytnutí práv na herní adaptaci Zaklínače. Sapkowski požadoval poplatek ve výši 60 milionů zlotých, což v přepočtu dělá více než 360 milionů korun. Dopis se opíral zejména o úspěch tří vydaných her a vzešlo z něj, že licenční smlouva je nejednoznačná a údajně vývojáře neopravňovala k tomu, aby po prvním díle vydali ve spojitosti s touto značkou jakékoliv další pokračování. Spoluzakladatel CD Projektu RED Marcin Iwiński tehdy odpověděl, že i přes velký respekt, který ke spisovateli chová, nejsou jeho nároky opodstatněné, vzhledem k tomu, že vývojáři získali práva legálně a po dohodě s autorem knih, který odmítl procenta z případného budoucího zisku a bylo mu vyplaceno požadovaných 35 000 zlotých. Započal tedy několikaměsíční spor, který podle informací polského finančního magazínu Puls Biznesu bude v těchto dnech ukončen dohodou. Vedení CD Projektu uvedlo, že Sapkowskému přeci jen finanční kompenzaci za úspěch hry poskytnou, to všechno ale dle slov svého ředitele činí z dobré vůle a pro zachování dobrých vztahů se spisovatelem.

„Naše společnost získala práva na využití díla pana Andrzeje Sapkowského legálně a v rozsahu, ve kterém byla použita,“ řekl Iwiński. Vyvrací tak spisovatelovo tvrzení, že podle podepsané smlouvy nemohla vzniknout pokračování, ani samostatné hry, které stojí na mechanismu karetní hry Gwint. Informátor zmiňovaného polského magazínu pak dodává, že mezi oběma stranami v těchto dnech probíhaí smířčí jednání a během následujícího měsíce by mělo být jasno, jak spor skončí. Nabídka další odměny nad rámec již vyplacených 35 000 zlotých má prý ale formu ocenění za kreaitivitu Andrzeje Sapkowského a jeho ochotu spolupracovat i v budoucnu, magazín však není konkrétní v tom, o jaký obnos se jedná. Uvádí pouze, že jde o částku mnohem nižší, než jakou spisovatel původně požadoval a mnohem vyšší, než by měl CD Projekt vůbec vyplácet. Tyto informace jsou v souladu s tím, co magazínu Puls Biznesu řekl prezident CD Projektu Adam Kiciński už dříve, tedy že budou usilovat o dohodu, což neměla být pouze fráze nebo prázdné prohlášení: „Dbáme na dobré vztahy s panem Sapkowskim, protože je to tak v zájmu obou stran. Pokud ale máme mluvit o již podepsaných dohodách, myslím si, že je žádoucí tyto respektovat.“

Stranou ovšem nemůže zůstat část polského autorského zákona, na který se začal Sapkowski a jeho právníci odvolávat v momentě, když CD Projekt zaujal k žádosti odmítavé stanovisko. Autorský zákon totiž uvádí, že pokud existuje citelný rozdíl mezi výnosy z užití licencovaného díla a částkou, za kterou daný subjekt práva od autora získal, je nutné přistoupit k adekvátní kompenzaci. A právě tohle může být i důvodem, proč by měl nakonec spor skončit touto dohodou. Jestli to bude spisovateli stačit, se uvidí v následujících dnech, nikdy se ale pravděpodobně nedozvíme, jak celý spor probíhal doopravdy. Pořád totiž nelze zcela vyloučit i eventualitu, že prohlášení o postoji CD Projektu je pouze snahou, zůstávat alespoň mediálně stále v pozici toho, kdo neudělal nic špatně a kdo naopak mecenášsky svolil alespoň k nějaké kompenzaci, ačkoliv ho k tomu právně nic nenutí. A samozřejmě musíme poukázat v závěru i na to, že zájem rozejít se v dobrém, třeba i s novou, jasnější smlouvu, nepřímo potvrzuje očekávaný zájem CD Projektu, věnovat se značce Zaklínač i do budoucna.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru