Audica, Harmonix, Rytmická VR hra Audica je konkurencí pro Beat Saber

Rytmická VR hra Audica je konkurencí pro Beat Saber

Autoři Rock Bandu a Guitar Hero se vrací se hrou, která má potenciál stát se velkým hitem

15. 2. 2019
Název: Audica Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Pokud vás před lety zasáhla vlna hudebních her, nemusíme vám studio Harmonix podrobně představovat. Původní tvůrci Guitar Hero a následně Rock Bandu ale mají zajímavou historii, a ta za alespoň drobné připomenutí na úvod stojí. Předznamenává totiž jejich aktuální krok, vyzkoušet již osvědčený recept po svém a vstoupit znovu na pole hudebních či rytmických her coby přímá konkurence zavedené značky. V tomto konkrétním případě se bavíme o jejich nové hře Audica, která se až nápadně podobá česko-slovenskému Beat Saberu, čímž se Harmonix dostává do podobné situace, jaká vinou okolností vznikla mezi Guitar Hero a Rock Bandem. Jak už totiž padlo o pár řádků výš, byli to lidé z Harmonixu, které v roce 2005 oslovila společnost RedOctane, zabývající se vývojem speciálních ovladačů, a společnými silami dali vzniknout hře Guitar Hero, ze které se stal instantní hit.

Podotýkáme, že rozpočet na první díl téhle dnes již legendární série byl pouhý 1 milion dolarů, což se zároveň stalo i jedním z důvodů, proč byly velké firmy po vydání Guitar Hero doslova lačné Harmonix a RedOctane ulovit. A zatímco RedOctane si i s právy na značku Guitar Hero vyhlédl Activision, který následně předal vývoj Neversoftu, studio Harmonix se stalo majetkem MTV Games a muselo rozjet další sérii – Rock Band. Tenhle stav fungoval několik let, obě značky vydělaly spoustu peněz – v případě Rock Bandu se k dnešnímu datu bavíme o více než 13 milionech prodaných kopií a miliardě dolarů v tržbách – až se celý koncept vyčerpal. A zatímco autoři Guitar Hero alespoň prozatím dokončili svou cestu u Guitar Hero Live, Harmonix se s Rock Bandem rozloučil v roce 2015, nepočítáme-li VR odbočku z předloňského roku. Koketování s virtuální realitou ale pravděpodobně zažehlo nové snahy, vstoupit aktivněji i na toto pole a zčistajasna tady máme již zmiňovanou hru Audica, která se rozhodně nebojí nařčení z kopírování konceptu někoho jiného a chce nabídnout alternativu k Beat Saberu.

Stačí se podívat na první trailer ze hry a bude vám všechno jasné. Zatímc Beat Saber dává hráčům do rukou dva světelné meče, kterými přesekávají beaty zastoupené modrými a červenými kostičkami, Audica jim svěří dvojici laserových pistolí, kterými je nutné beaty sestřelovat, případně podržet melodii výbojem energie. Popis je v tomhle případě docela šílený, ale stejně jako v případě Beat Saberu, i koncept Audicy lze snadno pochopit během několika vteřin. O čem už ale nejsme úplně přesvědčení, je jednoduchost celého konceptu, ze kterého Beat Saber těží a je i díky němu tak úspěšný. V krátkém videu jsme napočítali pět možných variant toho, co můžete s pistolemi dělat a zároveň se úplně jasně nejeví, odkud přichází interaktivní body, které musíte likvidovat, abyste je zahráli. Samozřejmě vycházíme jen ze zprostředkovaných záběrů, které navíc mixují skutečnou i virtuální realitu, aby si mohli první zájemci udělat lepší obrázek o tom, jak se celá věc bude hrát, nicméně po stránce konceptu před námi leží o něco složitější záležitost.

Co se týče hry samotné, vývojáři z Harmonixu na oficiálních stránkách slibují, že si ji budeme moci v předběžném přístupu vyzkoušet už od 7. března na HTC Vive a Oculus Rift; verze pro PlayStation VR se zatím nezmiňuje. Ve smyslu obsahu se hráči prozatím dočkají 10 skladeb z prostoru elektronické hduby, do konce roku by ale mělo tohle číslo narůst až na 25 a přibýt by měly postupně i nové zbraně s unikátními vlastnostmi, kampaň, tréninkový režim a žebříčky. Hra v tuto chvíli nemá stanovenou cenu, je ovšem pravděpodobné, že se bude pohybovat kolem 20 eur.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru