Observer: System Redux, Bloober Team, Rutger Hauer zanechal stopu i ve světě videoher

Rutger Hauer zanechal stopu i ve světě videoher

Herec z filmu Blade Runner na sklonku života daboval hrdinu Observeru i Kingdom Hearts III

25. 7. 2019
Název: Observer: System Redux Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr:

Zesnulý nizozemský herec Rutger Hauer se proslavil na stříbrném plátně. Zanechal ale působivý otisk i ve světě videoher. Hvězda filmu Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta z roku 1982 se neobjevila ve stejnojmenné hře z roku 1997 od studia Westwood, která vypráví jiný příběh.

Byla to ale právě tahle role, která jej předurčila k tomu, aby se o celých 35 let později ujal hlavního hrdiny výborné polské hry Observer, kterým byl detektiv Daniel Lazarski. Psychologický horor zasazený do kyberpunkového Krakova vytvořilo studio Bloober Team (Layers of Fear) a Blade Runner autory výrazně inspiroval. Není proto divu, že si vysnili do vedoucí úlohy jeho ikonu. Rutger Hauer propůjčil hlavnímu hrdinovi svůj nezaměnitelný hlas i podobu. A ztvárnil jej mimochodem skvěle.

V krátkém dokumentu o vzniku Observeru pochválil temnou vizi autorů s tím, že byla zábava se na titulu podílet. Nikdy dřív do té doby na videohře nepracoval a byl překvapený i tím, kolik lidí se musí na podobném projektu podílet a jak těsně a dlouho musí spolupracovat. Nikdy podle svých slov také žádnou hru nehrál, znal je jen od vidění. Zcela zjevně ale netrpěl vůči této produkci žádnými předsudky a ochotně se do projektu s polskými vývojáři zapojil, díky čemuž pomohl umocnit zážitek, který jsme si z Observeru odnesli my hráči.

Za pozornost stojí celé video, jehož značnou část tvoří právě rozhovor s Hauerem, takže si jej určitě pusťte, pokud máte zájem o další podrobnosti. V prosinci 2017 byla dokonce oznámena filmová adaptace Observeru. Naneštěstí v ní se už Rutger Hauer neobjeví, pokud to náhodou měla produkční společnost Zero Gravity v plánu. Polský Bloober Team uctil památku zesnulého herce na svém Twitteru jeho nejslavnějším citátem z filmu Blade Runner s tím, že byla čest s ním pracovat.

Dabing videohry si Rutger Hauer zopakoval ještě o dva roky později v Kingdom Hearts III. Zde se připojil k hvězdnému obsazení anglické verze a jeho hlasem promluvil obávaný Xehanort. Hauer tak ve třetím regulérním díle nahradil jiného slavného kolegu. Stejnou postavu dříve daboval představitel pana Spocka ze Star Treku Leonard Nimoy, který zemřel v roce 2015.

Postava Xehanort byla zároveň jednou z posledních rolí Rutgera Hauera. Několik dalších filmů bude ale ještě uvedeno po jeho smrti a nacházejí se momentálně ve fázi postprodukce. Můžeme jen doufat, že v nich Hauerův talent vynikne naplno.

Na závěr si neodpustím zmínit malou domácí stopu, i když se netýká přímo videoher. Rutger Hauer před lety filmoval i v Praze. V roce 1994 tu natáčel nepříliš dobře hodnocený, ale podle mě poměrně zajímavý televizní film Otčina, který je zasazený do alternativní historie, v níž Němci zvítězili ve druhé světové válce. V hercových medailoncích a nekrolozích se příliš často nezmiňuje, tak mu to tady vynahradíme. Příběh podle románu anglického spisovatele Roberta Harrise by mimochodem skvěle posloužil i jako předloha pro nějakou detektivní adventuru.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru