Režisér kapituloval. Podoba filmového Sonica se změní

Režisér kapituloval. Podoba filmového Sonica se změní

Kolik to bude stát, přestanou filmaři experimentovat a vážně nečekali kritiku? Samé otázky…

3. 5. 2019

Dnešní noc přinesla nečekaný zvrat v kauze okolo filmové adaptace Sonica. Jen pár dní po zveřejnění prvního traileru, kterému na oficiálním kanálu Paramount Pictures na YouTube dalo palec nahoru 284 tisíc lidí, ale palec dolu 480 tisíc, se ozval na Twitteru režisér Jeff Fowler a překvapivě oznámil, že se kritizovaná podoba modrého ježka změní. Fowler poděkoval za podporu i za kritiku. “Vzkaz je jasný a hlasitý… Nejste spokojení s designem a chcete změny,” napsal Fowler s tím, že to se také stane.

Proč měnit něco, co je DNA značky? Nemůžete “překreslit” ikonu, kterou známe skoro 30 let a čekat, že se nic nestane.

Podle jeho slov jsou všichni ve společnostech Paramount i Sega oddaní tomu udělat postavu co možná nejlepší. Otázkou za milion bodů je, kolik tahle legrace bude stát. Zda pozdrží premiéru filmu a jak náročné bude film upravit. A pochopitelně, k jak radikálním změnám autoři přistoupí. Nabízí se ale i otázka, co vlastně studio a štáb očekával, že se stane. Kritika se neobjevila zčistajasna po odhalení traileru. Fanoušci dali velmi jasně najevo svou nelibost už při představení prvních plakátů, které sice neodhalily celou podobu Sonica, ale v kombinaci se střípky informací od autorů bylo zjevné, že se jeho vzhled radikálně změní. A zbytečně.

A v tom je jádro sporu. Proč měnit něco, co je DNA značky? Nemůžete “překreslit” ikonu, kterou známe skoro 30 let a čekat, že se nic nestane. Špatné proporce, postava atleta, lidské zuby, boty, ruce, oči… Ty oči! Hledat chyby na filmovém Sonicovi je velmi snadné. Ostatně tvrdé kritice ho podrobili opakovaně i původní autoři, nejen loajální fanoušci. A kdo jiný na ni má právo, kdo jiný by měl vědět, jak má Sonic vypadat. Studio se dokonce nechalo slyšet, že rozpačitá byla nejprve z vize filmařů i samotná Sega. Nebyly všechny tyto indicie dost hlasité na to, aby se dalo předvídat, jak bude komunita na zjevně špatné (!) ztvárnění maskota Segy reagovat?

Filmový Sonic prostě nevypadá správně. Nevypadá totiž jako Sonic.

Tohle není otázka vkusu nebo stylu, filmový Sonic prostě nevypadá správně. Nevypadá totiž jako Sonic. Kolik toho můžete na postavě takového formátu změnit, aby ještě zůstala tím, kým má být? V tomto případě zjevně zašli autoři adaptace příliš daleko. A je dobře, že si to uvědomili. I když za pět dvanáct. V takto radikální proměně neuspěje ani tvrzení filmařů, že chtěli podobně jako autoři snímku Pokémon: Detektiv Pikachu přiblížit Sonica skutečnému tvorovi. O svou silnou komiksovou stylizaci byl sice připraven, ale naprosto zbytečně. A se “zvířátkem”, kterému se výtvarníci přáli přiblížit, nemá stále nic společného.

Pro inspiraci nemusí digitální kouzelníci chodit daleko. Stačí, když se napodruhé konečně budou držet předlohy. Spousty tipů a příkladů se jim dostává i na internetu. Lidé upravovali už dřívější obrázky. Aktuálně ale třeba stojí za pozornost titulní obrázek od výtvarníka Edwarda Puna ze studia Sucker Punch Productions (série Infamous, Ghost of Tsushima), který jasně demonstruje, o co by měl film a jeho autoři usilovat.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru