Quest 3 bude dvakrát výkonnější než Quest 2, ale i dražší

Quest 3 bude dvakrát výkonnější než Quest 2, ale i dražší

Nový headset dorazí letos. Meta se stále více zabývá rozšířenou realitou a chytrými brýlemi

Zdroj: Meta

Společnost Meta se pochlubila s dalšími detaily o svém novém headsetu Quest 3, který by měl dorazit ještě letos. Tímto headsetem nicméně její plány nekončí a následující čtyři roky slibuje mnoho zajímavých novinek, nebo to tak alespoň podle magazínu The Verge zaznělo během interní prezentace. Meta se v příštích letech rozhodně nechce omezovat pouze na Quest 3 a VR, ale zabývá se i AR a zkoumá další technologie.

Headset Quest 3 má být až dvakrát výkonnější než předchozí headset (Oculus) Quest 2 z roku 2020, nicméně toto zlepšení se pochopitelně projeví i na ceně, která by měla být rovněž vyšší. Po výrazném zdražení o celých 100 dolarů minulý rok bylo možné zakoupit 256GB verzi za 399 dolarů. Zatím však není známo, o kolik dražší by mohl Quest 3 být, a tak se můžeme jen odpíchnout do této částky. I když je Quest vstupem do virtuální reality, u Quest 3 stejně jako u nedávno oznámeného modelu Quest Pro můžeme očekávat i zapojení augmentované neboli rozšířené reality, díky níž se budou moci uživatelé lépe a bezpečněji pohybovat i ve skutečném světě. Zahrnuta bude i v rámci slibovaných 41 nových aplikací a her, na bližší představení však budeme muset ještě počkat.

Meta zatím nemá v úmyslu zanevřít na Quest 2 a snaží se udržet uživatele. Quest 3 je pro ni ovšem vlajkovou lodí a cílem má být pro nový model nadchnout co nejvíce lidí. Podle The Verge se tak vyjádřil viceprezident pro VR Mark Rabkin, podle něhož je nutné lidi přesvědčit, že nové funkce za to (a vyšší cenu) stojí. Meta nicméně připravuje i dostupnější alternativu pro ty, které na slibované výhody Quest 3 nenaláká, zato slyší na nejatraktivnější cenu. Řešením by měl být další headset s označením Venture, který by se měl dostat na trh v roce 2024. Poté je v plánu další headset, údajně nejpokročilejší ze všech, jenž nese označení La Jolla a měly by s ním souviset i dříve oznámené fotorealistické „codec avatary“.

Budoucnost ovšem meta vidí i v již zmiňované augmentované realitě a AR brýlích. Ideální vizí je možnost, že by se časem staly běžnou součástí našich životů a nahradily chytré telefony. Sám Mark Zuckerberg má představu, že by se takto mohl náš vztah k technologiím změnit ještě před koncem tohoto desetiletí. Své k tomu řekl i viceprezident pro AR Alex Himel, který naznačil plány až do roku 2027. Na podzim by měly vyjít chytré brýle druhé generace, které vznikly ve spolupráci s Ray-Ban, třetí generace by pak měla dorazit v roce 2025. Dále pracují i na hodinkách s neuronovým rozhraním, které by měly být dostupné k internímu testování v příštím roce, na trh by se však neměly dostat před rokem 2027. Současně myslí i na prodeje, ale i možnosti reklamy, která postupem času také bezpochyby nabídne nové možnosti. Ale většina z toho nás ještě nějaký čas nečeká.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru