PSVR na PS5 funguje jen pro zpětně kompatibilní hry

Hitman 3 ve virtuální realitě poběží na nové konzoli jen z verze pro PS4. Omezení platí plošně

Zdroj: IO Interactive
2. 11. 2020

Mark Cerny coby architekt PlayStationu 5 už loni v dubnu potvrdil, že Sony počítá s podporou PlayStation VR i na nové konzoli. Příznivou zprávu pro všechny majitele tohoto headsetu pak zástupci japonské společnosti přímo potvrdili letos v červnu a nikdo nepochyboval o elegantním řešení situace do doby, než bude potenciálně uvedena druhá generace PSVR. Z aktuálních informací ale vychází najevo, že ve virtuální realitě bude možné hrát na nové konzoli PS5 pouze starší tituly běžící v režimu zpětné kompatibility, případně nové tituly, u nichž se ale vývojáři rozhodnou také pro vydání PS4 verze. Týkat se to bude například Hitmana 3, ale také chystané nové verze No Man’s Sky pro PS5, která bude jednu ze svých nejlepších vlastností postrádat.

Informaci přinesl magazín UploadVR, který se na situaci kolem třetího Hitmana ptal přímo Sony a obdržel jednoznačnou odpověď. „Musíte si koupit PS4 verzi, abyste si zahráli ve VR, protože PSVR funguje jen coby zpětně kompatibilní zařízení,“ řekl mluvčí japonské společnosti. Dodal také, že dosud nedošlo k oznámení žádné hry pro PlayStation 5, která by přímo podporovala režim virtuální reality a je velmi pravděpodobné, že se na tom nic zásadního nezmění, dokud nebude Sony ochotná představit a uvést PSVR 2. Jak už bylo řečeno v úvodu, něco podobného platí také pro No Man’s Sky, který sice Hello Games chtějí nabídnout zejména novým hráčům či prvním majitelům konzolí, ale virtuální realita zůstane přímé verzi pro PS5 zapovězena.

Tím Sony přenáší značnou část odpovědnosti na vývojáře a vydavatele, v jejichž zájmu je zákazníky pokud možno nemást. Dá se také očekávat ještě zvýšený tlak na bezplatné upgrady her pro nové systémy a s tím spojený zmatek, způsobený individuálními podmínkami u jednotlivých titulů. Protože zatímco No Man’s Sky můžete povýšit na verzi pro PS5 bezplatně, pokud vlastníte hru na PS4, u Hitmana 3 lze využít jen upgrade pro digitální kopii, nikoliv fyzickou kopii. A ve výsledku to s největší pravděpodobností znamená, že pokud byste chtěli využít i VR režim, na PS5 budete muset nějak nainstalovat obě verze hry, spouštět je odděleně a sdílet mezi nimi progres. UploadVR ale mluví také o možnosti downgradu, tedy ponížení PS5 verze na verzi pro PS4, což prý podle Sony zůstává v dikci vývojářů a vydavatelů. Zapomenout nicméně nesmíte na to, že až vyřešíte všechny trable s jednotlivými hrami, budete muset ke konzoli také připojit původní, nikoliv novou kameru, která snímat headset nedokáže. A aby toho nebylo málo, musíte si za tímto účelem zažádat o adaptér, protože starší kameru není možné přímo k PS5 připojit.

Zároveň bychom rádi připomněli slova Jima Ryana, šéfa Sony Interactive Entertainment, který minulý týden pro list The Washington Post potvrdil, že virtuální realita je pro Sony důležitá. Označil ji však za technologii, jejíž potenciál se naplno projeví až za několik let a ve světle nových informací rázem působí Ryanova slova dost konkrétně. Stane se tak pro Sony až s příchodem nového headsetu? Nebo nakonec dojde ke sjednocení pravidel a ulehčení pro hráče i vývojáře? Ve výsledku by to totiž mohlo dojít tak daleko, že výhledově přestanou VR hry pro PlayStation vycházet, připočítáme-li právě onu nutnost vždy disponovat verzí pro PS4, čímž by Sony šla sama proti sobě a příznivé počty více než 5 milionů majitelů zmiňovaného headsetu by najednou vyzněly do prázdna.

 

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru