Prozkoumali jsme video údajné PC verze RDR 2

Prozkoumali jsme video údajné PC verze RDR 2

Našli jsme přinejmenším jednu podezřelou věc, která pravost videa zpochybňuje

20. 12. 2018

Je fascinující, že ačkoliv oficiálně neexistuje, stala se PC verze Red Dead Redemption 2 ožehavým tématem internetových diskuzí už před několika lety. Hráči, kteří z jakéhokoliv důvodu odmítají možnost, zahrát si letošní megahit na konzolích, s neutuchající nadějí vzhlíží k jakémukoliv náznaku či indicii a čekají na chvíli, kdy Rockstar prolomí hradbu mlčení a PC verzi oznámí. Dávalo by to smysl – GTA V vyšlo postupně na předchozí i současné generaci konzolí, aby se záhy podívalo i na počítače, kde se hře nebývale daří. A i když je nutné v případě Red Dead Redemption 2 poukázat na to, že předchozí hra se PC verze nikdy nedočkala, a tudíž se nedočkáme ani v případě této hry, jde o dogma, které mohou vývojáři z Rockstaru bez mrknutí oka zbořit. I přes řadu silných argumentů ale musí hráči čekat, čímž logicky vzniká dostatek prostoru, naskočit na vlnu fantazií a začít věřit nepotvrzeným „důkazům“. Přitažlivé na nich je, že člověk nikdy neví, co přesně sleduje a jestli už náhodou tenhle únik není pravdivý…

Přání bývá otcem myšlenky

Tím se samozřejmě dostáváme k aktuální kauze, která se rozhořela kolem 25vteřinového videa (reupload naleznete zde, nebo v hlavičce článku) z YouTube kanálu Mrdc kll. Má zachycovat domnělou PC verzi Red Dead Redemption 2, přesněji řečeno pohyb v menu a grafické nastavení, které se od konzolových verzí zpravidla velmi odlišuje. I tady proto uvidíte možnosti pro změnu rozlišení, kvality textur, vertikální synchronizace, vyhlazování a celou řadu dalších věcí, které na PS4 ani Xbox One dostupné nejsou. Nic složitého, na první pohled jasný důkaz, důvod k otevírání šampaňského a horlivému komentování pod videem. Nejčastější argumenty, které souhlasí s tím, že je video pravdivé, odkazují k „něčemu podobnému, co se stalo s GTA V.“

Na mysli tím má většina lidí tohle video, ve kterém bylo možné po krátkém popoběhnutí s Franklinem vůbec poprvé sledovat grafické nastavení PC verze, stejně jako v aktuálním případě v RDR 2. Málokdo už ale dodá, že video je podvrh, neboť k jeho vytvoření byly použity úplně obyčejné záběry z konzolové verze, kterým někdo šikovně přidělal menu, pravděpodobně z Max Payne 3. Existuje samozřejmě důkaz, ve kterém je jasně vidět, jak video skutečně pokračovalo, a že tedy šlo pouze o uměle vytvořenou senzaci. S aktuálním případem má nicméně video společný způsob pořízení, tedy nikoliv přímým nahráním obrazovky počítače, ale prostřednictvím telefonu nebo jiného záznamového zařízení. Schovají se tak určité nepřesnosti a video tím paradoxně získává na věrohodnosti, protože nic tajného byste jinak rychleji natočit nedokázali.

Věrohodnost zpochybněna

Pojďme ale zpět k Red Dead a ožehavým 25 vteřinám, které jsme podrobili pečlivému zkoumání snímek po snímku. V první řadě nás zarazil pohyb kurzoru v menu, který nepůsobí úplně plynule, ale souhlasíme s tím, že za tím může být mnoho okolností. Stejně jako za skutečností, že ve videu není slyšet klikání myši ani pohyb po klávesnici. Nemůžeme vědět, zda hra neběží třeba na notebooku, kde by byl případný zvuk jen těžce slyšitelný, takže potud není důvod myslet si, že jde o podvrh. Navíc, když bylo video smazáno, což mu přidává na věrohodnosti, podobně jako točení roztřesenou rukou. Znovu ale musíme poukázat na to, že kanál nebyl ukončen provozovatelem, tedy na popud Rockstaru či Take-Two, ale spolu s videem je smazal sám jeho autor.

Další pochybnosti každopádně začnou vyskakovat ve chvíli, kdy se dostanete ve videu dál, tedy k momentu, kdy je i přes neustálé rozmazávání obrazu vidět část nabídky grafického nastavení. Podezřelá je absentující nabídka ambientní okluze nebo anizotropního filtrování. Chybí rovněž další techniky pro vyhlazování hran, které je v menu zastoupenou pouze režimem FXAA, i když bychom očekávali i MSAA nebo TXAA. A zvláštní je i vynechání možnosti pro otestování změn nebo návrat k původnímu nastavení. Tím prvním disponuje menu GTA V, tím druhým zase konzolové menu RDR 2, ovšem v tomto videu chybí.

Původně jsme také zpochybňovali animaci jednotlivých řádků a na nich ležících konkrétních položek, ale po otestování můžeme potvrdit, že animace působí věrohodně. Natočili jsme menu mobilem a v přechodovém snímku je vidět, že vybíraná možnost skutečně překrývá nápisem s postranními šipkami ten původní. V tuto chvíli jsme ale narazili na zřejmě nejsilnější důkaz, který autor videa opomněl. Když se podíváte na menu přímo na konzoli, vidíte, že je překryto vrstvou škrábanců. Ty jsou ovšem statické a zůstávají na stejných místech bez ohledu na pohyb v menu. A i když část menu v uniklém videu skutečně funguje tak, jak by měla – škrábance zůstávají na svém místě – horní část menu se proti logice pohybuje spolu s nimi.

Mizející kurzor a jiné záhady

Nevidíme mnoho důvodů k tomu, proč by měli vývojáři něco podobného měnit, stejně jako pozici této vrstvy, která je v porovnání s konzolovým menu o trochu posunutá. Drobně se navíc mění mezera mezi jednotlivými řádky a nastává u nich k určité deformaci, což je opět efekt, který v konzolovém menu nenajdete. Jako poslední věc pak můžeme vypíchnout ještě chování kurzoru, které nám zprvu také přišlo poněkud podezřelé. Při návratu do hlavní nabídky totiž zcela zmizí a již se neobjeví i přes to, že na začátku v hlavní nabídce dostupný byl. Je ale férové dodat, že podobně se myš chová i v menu GTA 5, takže jsme tomu nadále důležitost nepřipisovali.

Na každý pád je ale video přinejmenším pochybné a nemělo by být chápáno jako za stoprocentně průkazný důkaz existence PC verze Red Dead Redemption 2. Nemá to ovšem nic společného s přetrvávajícím příklonem k názoru, že se verze pro počítače v budoucnu dočkáme. Nedivili bychom se ostatně ani verze pro konzole nové generace, ale i tomu je nutné dát čas a spolehnout se pouze na oficiálně dostupné informace.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru