Provozovatelé skutečných Mario Kart prohráli další soud

Za zneužití licence zaplatí milionovou pokutu. Motokáry ale budou v ulicích Tokia jezdit dál

30. 1. 2020

Jednou z oblíbených turistických atrakcí nejen v hlavním městě Japonska jsou motokáry. Ne však takové, jaké pravděpodobně znáte z Česka, tedy na uzavřených okruzích nejrůznějších hal či závodišť, ale přímo v ulicích měst a za přítomnosti obvyklé dopravy. Samo o sobě by to stačilo na solidní adrenalinový zážitek, ovšem Japonci jdou ještě dál a tokijské závodění na motokárách už před lety spojili se slavnou sérií Mario Kart. Problém je v tom, že tak provozovatelé MariCar učinili zcela neoprávněně a spoléhali na to, že jejich podnikání stačí ošetřit prohlášením, že se jedná o zaručeně neoficiální pojetí. Nesměli by však při tom půjčovat turistům oblečky ikonických postaviček od Nintenda a všemožně se snažit poukázat na to, že si v MariCar může kdokoliv užít zážitek jako z videoher. Netrvalo tak příliš dlouho, kdy se o motokáry začali zajímat právníci Nintenda a provozovatele MariCar zažalovali.

První žaloba byla podána už v únoru 2017, aby tokijský oblastní soud v září 2018 seznal, že skutečně došlo k neoprávněnému nakládání s licencí a udělil MariCar pokutu ve výši přibližně dvou milionů korun. Logicky také zakázal provozovateli motokár činit další neoprávněné kroky a zdálo se, že tím spor skončí. Společnost MariCar se ale v mezičase stihla přejmenovat na Mari Mobility a podala proti rozsudku odvolání. Podle magazínu Inside nicméně tokijský soud Mari Mobility nevyhověl a napodruhé dokonce zvýšil pokutu ze zmiňovaných dvou milionů korun na deset. V oficiálním prohlášení pak Nintendo uvedlo, že bude vždy aktivně vystupovat proti zneužívání svého duševního vlastnictví, na jehož ustavení a rozvoji pracuje desítky let.

Společnost MariCar se ale v mezičase stihla přejmenovat na Mari Mobility a podala proti rozsudku odvolání.

O výsledku sporu přitom nemůže být pochyb – původní motokáry MariCar zcela otevřeně těžily z popularity Mario Kart a atrakce se dostala do nejrůznějších turistických žebříčků právě díky tomu. I aktuálně přejmenovaný web StreetKart se chlubí oceněním od Trip Advisoru a láká ke svezení v Tokiu i dalších japonských městech. Pokud atrakci vyhledáte například na YouTube, vyskočí na vás videa pojmenovaná jako Real Mario Kart, Mario Kart Real Life či Mario Kart Tokyo, což ještě donedávna podtrhovala možnost pronajmout si také zmiňované kostým Maria, Luigiho, Peach nebo třeba Yoshiho. Podle nejnovějších informací na webu StreetKart už v těchto oblečcích návštěvníci jezdit nemohou, provozovatelé se ale stále pohybují na hraně dalších možných sporů, když nabízí kostýmy superhrdinů či komiksových postaviček. Na vysvětlenou nicméně uvádí, že jsou služby poskytovány v souladu se zákonem a zdá se, že ani četné havárie turistů tohle podnikání nezastaví.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru