Hell Let Loose, Team17, Proti Battlefieldu V se postaví Hell Let Loose

Proti Battlefieldu V se postaví Hell Let Loose

Nadějná autentická akce z druhé světové války

29. 11. 2018
Název: Hell Let Loose Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 27. 7. 2021

Na první pohled se může zdát, že v akčních hrách zasazených do kulis druhé světové války není v poslední době příliš velký výběr. Pokud se však vzdáte nároku na velkou příběhovou kampaň pro jednoho hráče, pole aktuálních multiplayerových stříleček je poměrně široké. Vyberou si ti, kdo hledají přímočarou akci, i příznivci taktičtějšího přístupu. Letošní Battlefield V a loňské Call of Duty: WWII představují jen pomyslnou špičku ledovce. Posuďte sami. Na Steamu už je v programu předběžného přístupu k dispozici FPS Days of War od Driven Arts nebo Battalion 1944 od Bulkhead Interactive. Dokončeny byly hry jako RAID: World War II či BattleRush. A kdo dává přednost větší simulaci, jistě nepřehlédl Day of Infamy, Fog of War nebo Post Scriptum. A na cestě je celá řada dalších titulů: Enlisted, Festung Europa, Vanguard: Normandy 1944 či Hell Let Loose. A právě posledně jmenovaný kousek si nyní proklepneme důkladněji.

Hell Let Loose je realistická first person akce, která slibuje obří bitvy až 100 hráčů, do nichž se zapojí i vojenská technika v podobě tanků, džípů nebo dělostřelectva. Celkem se má ve hře objevit přes 20 rozličných strojů. Týmy po 50 vojácích, které budou stát proti sobě, se pro sebe pokusí zajistit klíčové sektory, ale i zdroje, které jim pomohou dosáhnout vítězství. Mapy mají být podle autorů zpracovány v měřítku 1:1 a tým slibuje, že na své si přijdou i ti, kteří nechtějí stát se zbraní v ruce v první linii. Pro úspěšné tažení je nezbytné třeba i kvalitní zásobování. Studio si navíc zakládá na historické přesnosti, čímž se chce odlišit od mainstreamových blockbusterů. Věrně zpracovaný má být například arzenál a zbraně mají realisticky nejen vypadat, ale rovněž se tak chovat. Hell Let Loose pohání prověřená technologie Unreal Engine 4 od Epicu a hry se v roli vydavatele nyní ujalo proslulé britské studio Team17.

Podle autorů jsme nikdy nehráli hry z druhé světové války takové, jaké by měly být.

Za titulem stojí nezávislé studio Black Matter založené v roce 2015 a Hell Let Loose bude jeho debutem. Loni se akce úspěšně ucházela o přízeň hráčů na Kickstarteru, kde ji podpořilo 5284 lidí a vývojáři celkem vybrali skoro 226 tisíc dolarů. Slibná novinka od australského týmu by měla vyjít na PC v early access verzi už příští rok. Podrobnosti o obsahu hry v programu předběžného přístupu se přitom máme dozvědět později. Spoustu detailů o hře samotné ale víme už nyní. Ve vývoji je ostatně tato ambiciózní akce už od roku 2016. Koordinace a kooperace hráčů bude v Hell Let Loose klíčová, tvrdí vývojáři, vše má být podřízeno maximální historické přesnosti. Projekt se tak zcela pochopitelně snaží jasně odlišit od Battlefieldu V, který v tomto ohledu čelí značné kritice.

Samozřejmostí jsou nejrůznější role, protože žádný z týmů se neobejde bez souhry klasické pěchoty, důstojníků, průzkumníků, zdravotníků, ženistů a mnoha dalších specializací. Celkem jich bude na výběr 14 a každý bude mít pochopitelně k dispozici jiné zbraně, vozidla, schopnosti i vybavení. Podle autorů jsme nikdy nehráli hry z druhé světové války takové, jaké by měly být. Na bojišti má panovat chaos, ale současně řád velení. Frontová linie bude neustále v pohybu a těšit se můžeme na autentická bojiště zpracovaná na základě fotografií a satelitních snímků. Nebudou tu chybět pole, lesy, mosty, ale ani města. Se stejnou věrností mají být zpracované samozřejmě i uniformy jednotlivých vojáků, kde nebude řádný prostor pro fantazii a nadsázku.

Bez týmové souhry se nikam nedostanete. Hell Let Loose nebude hráče odměňovat za prostá zabití nebo příznivý poměr zabití a úmrtí. Ve hře byste zbytečně hledali odemykání nové výbavy. Nezbytná je komunikace a spolupráce pod velením důstojníků, kteří dělají strategická rozhodnutí. Celou operaci přitom řídí jediný velitel. Takovým taktickým krokem nebude jen útok ve správnou chvíli a na správném místě, ale i vhodně naplánovaný ústup či upevnění obranných pozic.

Autoři zdůrazňují, že dělají simulaci, nikoli arkádovou arénovou střílečku. Mapy mají mít ostatně rozlohu až 4 kilometry čtvereční. Vývojáři sami sebe označují za fanoušky realismu a druhé světové války, kteří podobně jako jiní hráči postrádají více inovací v žánru a podobný typ her. Podle nich většina konkurenčních stříleček upřednostňuje zisk a výkon jednotlivce před týmem, nebo jde o remaky starších her. Black Matter věří, že dokáží tento koncept posunout dál díky všem výše popsaným nápadům.

Většina vojáků během skutečných bojů “překvapivě” nebyli snipeři brázdící bojiště v tanku.

Tohle nemá být moderní individuální jízda o počtu fragů, odemknutých percích nebo nových zbraních. Bojujte sami a zemřete sami. Bojujte spolu a zvítězíte spolu, slibuje tým. Ve hře se má odrazit nezištnost a obětavost, kterou autoři nasáli třeba z příběhů skutečných válečných veteránů. Život muže po vašem boku by tak ani ve hře neměl mít menší cenu než ten váš. A jak vtipně poznamenávají, součástí této vize je i jistá uvědomělost hráčů, kdy “překvapivě” většina vojáků během skutečných bojů nebyli snipeři brázdící bojiště v tanku, a tak i vy se musíte přizpůsobit vyšším potřebám. A pokud jde o konkrétní bojiště, Hell Let Loose nás zavede například do Normandie v roce 1944 po vylodění spojeneckých sil.

Na hře pracují vývojáři z celého světa od Spojených států, přes Rusko až po Austrálii. Titul má být natolik historicky přesný, že autoři nebudou cenzurovat ani nacistickou symboliku, pokud jim to v konkrétní zemi nebude nařizovat zákon. Hrůzy války chce tým zachytit ve vší brutalitě a krvavosti, kterou moderní technologie umožňují zobrazit. Chybět tak nebudou ani utržené končetiny. Samozřejmostí bude i minimalistický HUD, jak se na realistickou taktickou hru sluší a patří.

Hell Let Loose, Team17, Proti Battlefieldu V se postaví Hell Let Loose

Jak Zdeněk hodnotil Battlefield V

Battlefield V měl obrovskou příležitost, zasadit konkurenčním hrám ránu z milosti. Druhá světová válka, skvělé technické pozadí a roky zkušeností - to znělo jako něco, co se nemůže pokazit. I přesto ale hra ve výsledku není oním bombastickým návratem do druhé světové, jen relativně standardním Battlefieldem s několika lepšími a několika horšími změnami, ve kterém toho navíc stále ještě dost chybí. Pokud si hru chcete pořídit kvůli singleplayeru, nedělejte to! Přečtěte si celou recenzi.

Nikoho asi nepřekvapí, že v průběhu early accesu chtějí autoři co nejtěsnější spolupracovat s komunitou a na základě její odezvy maximálně hru vyladit. Black Matter rovněž slibují pravidelné updaty. Team17 údajně o úspěchu novinky nepochybuje. Šéfka studia Debbie Bestwick tvrdí, že Hell Let Loose je opravdu výjimečným počinem. Autoři podle ní vytvořili neuvěřitelnou hru, která vydavatele okamžitě ohromila. A Team17 věří, že fanoušci válečných akcí to budou vidět stejně. Podle dřívějších zpráv se měla novinka v early access verzi začít prodávat za 30 dolarů.

Další informace o hře najdete na oficiálním webu, stránkách studia a samozřejmě také na Steamu.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru