Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Konami, Prolog Metal Gear Solid V byl testem epizodického vydávání her

Prolog MGS V byl testem epizodického vydávání her

Ground Zeroes nebylo jen placené demo. Kodžima potvrdil, že šlo o promyšlený experiment

Zdroj: Konami
21. 3. 2023
Název: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 1. 9. 2015 Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 1. 9. 2015

V sobotu 18. března tomu bylo neuvěřitelných devět let od vydání Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. Titulu, který měl navnadit ke hraní Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, vydaného o více než rok později. Šlo o jednu rozsáhlou misi s několika menšími odbočkami, za kterou museli hráči zaplatit 800 korun, což někdo činil s velkým nadšením, ale objevovaly se i názory, že je to zkrátka příliš peněz na to, co za ně výměnou hráči obdrželi. Přesto si hra odnášela nadprůměrná hodnocení a sloužila jako pískoviště pro všechny, kdo s napětím čekali na plný rozsah zhmotněných nápadů a myšlenek designéra Hidea Kodžimy. Nyní, u příležitosti zmiňovaného výročí, se však sám Kodžima ke Ground Zeroes vyjádřil a přinesl několik zajímavých detailů, na základě kterých můžeme nově smýšlet o hře trochu jinak nežli doposud.

Pokud jste si v době svého uvedení Ground Zeroes pořídili a zahráli, pravděpodobně s námi budete souhlasit, že šlo v podstatě jen o nablýskané demo. Plně funkční, s plnohodnotným grafickým zpracováním v porovnání s plnou verzí MGS V, dabingem, herními mechanismy,… Jen mu zkrátka chybělo víc obsahu na to, aby bez diskuzí uhájil cenovku a hráče opravdu uspokojil. Hideo Kodžima ale ve včerejším tweetu vysvětlil, že myšlenka za Ground Zeroes byla obecně mnohem hlubší, než jak se mohlo na první pohled zdát, a kdyby šlo všechno podle plánu, Metal Gear Solid mohl vycházet epizodicky. „Ground Zeroes bylo původně plánováno jako prolog Metal Gear Solid V, úvod ke kořenům Snakeovy pomsty,“ vysvětlil designér. Jak už jsme ale zmínili výše, plná hra dorazila o více než rok později, takže se tenhle záměr možná minul účinkem a nepřilnul tak těsně k MGS V, jehož tématem měla být odplata.

Co se týče epizodického vydávání Metal Gearu či jiných titulů, Kodžima v navazujícím tweetu vysvětlil, že motivací byla zejména prodlužující se doba nutná k vývoji velké AAA hry. „Vývoj takové hry trvá 4-5 let s tím, že čas se může během produkce změnit. Uvažoval jsem nad tím tak, že nabídneme obsah epizodicky, jako v případě seriálů, kdy jednu epizodu dokončíme a hned vydáme,“ řekl Kodžima a sám doplnil, že GZ skutečně bylo v tomto smyslu experimentem. Na svém twitterovém účtu, který však vede Kodžima v japonštině, ještě dodal, že se počítalo minimálně se třemi epizodami a v rámci jejich vydávání chtěli posbírat zpětnou vazbu pro vydávání dalších částí. „Jenže mnoho hráčů zřejmě očekávalo, že Ground Zeroes je „plná hra“ a [koncept] nechápali. Myslím, že jsme jen předběhli dobu,“ uzavřel designér.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru