Prodej neoficiálních bočnic k PS5 musel skončit

Byly v rozporu s ochrannými známkami Sony. Výrobci proto začali obratem nabízet polepy

Zdroj: Customize My Plates
1. 11. 2020

Na konci října jsme vás informovali o službě PlateStation 5, která chtěla nabídnout zájemcům různobarevné bočnice konzole PlayStation 5. Na základě předchozích vyjádření zástupců Sony, že jsou obě prohnuté boční části uživatelsky odnímatelné a že nová konzole nabídne dosud netušené možnosti úprav, se vize chopil britský výrobce a spustil předobjednávky červené, modré, černé, šedé a maskované barevné varianty. S cenou postavenou na úroveň 40 dolarů se nejednalo o nic laciného, přesto byl zejména o černé pláty velký zájem a zdálo se, že by tenhle podnikatelský záměr mohl být značně výdělečný. Překážkou se nestalo ani následné přejmenování služby z PlateStation 5 na CustomizeMyPlates, které si vynutila společnost Sony s poznámkou, že dochází ke střetu s jejími ochrannými známkami. Nyní se ale dozvídáme, že první varování bylo jen předzvěstí tvrdšího zásahu japonských právníků, kteří nakonec přiměli výrobce bočnic k ukončení činnosti.

O incidentu informuje magazín Video Games Chronicle, který mluvil přímo s provozovateli e-shopu. Ti mu potvrdili, že ještě před tím, než spustili e-shop a nabídli neoficiální bočnice prvním zájemcům, věnovali náležitou péči právní otázce. Zjistili, že patenty Sony na bočnice nejsou ještě uzavřené a proto nabyli dojmu, že by s obchodem nemusel být sebemenší problém. „Jenže den poté, kdy jsme spustili naší stránku, právníci Sony nás přinutili změnit jméno. Mysleli jsme si, že tenhle krok bude stačit k tomu, aby byly obě strany spokojené. Upřímně jsme v to doufali, protože jsme už tou dobou zahájili výrobu,“ řekli zástupci CustomizeMyPlates. Pak se jim ale Sony ozvala znovu a tentokrát s požadavkem, kterému nakonec výrobci bočnic vyhověli.

Nabídka se navíc rozrostla i ve smyslu barevných variant, takže vedle černé či bílé varianty Cyber Disco mohou zájemci koupit i růžové, nebo vesmírné samolepky.

„Řekli nám, že jejich duševní vlastnictví zahrnuje i bočnice, a pokud bychom pokračovali v jejich prodeji v kterékoliv zemi, skončili bychom u soudu,“ zní vysvětlení celého incidentu. Vzhledem k tomu tak začaly být všechny předobjednávky rušeny a ti, kdo zaplatili v předstihu, obdrží své peníze zpět. Výrobci jsou z pochopitelných důvodů zklamaní, ale sami uvádí, že zřejmě nemají jinou možnost. Nechtějí se však svého podnikatelského záměru vzdát úplně a obratem začali nabízet vinylové polepy ve formě skinů. Na zmiňovaném webu CustomizeMyPlates tak nabídku bočnic vystřídaly barevné samolepky, které lze nalepit nejen na konzoli, ale také na ovladač DualSense. Nabídka se navíc rozrostla i ve smyslu barevných variant, takže vedle černé či bílé varianty Cyber Disco mohou zájemci koupit i růžové, nebo vesmírné samolepky. Také cena klesla, nikoliv však výrazně – za polep konzole si výrobci účtují od 25 do 30 dolarů, přičemž polepy ovladače stojí vždy shodných 10 dolarů.

Současně s tím jsou ale otázky stran oficiální úpravy vzhledu konzole PS5 ještě palčivější a bude nesmírně zajímavé sledovat, jak s ní Sony v budoucnu naloží. Nechá si výrobu bočnic pro sebe? Pokud ano, proč s jejich prodejem otálí? Nebo bude poskytovat licence vybraným partnerům, aby nepřišla o část zisků, ale nemusela řešit logistiku? A kolik případně budou boční pláty stát, když by neoficiálně vyšly v přepočtu na 1000 korun? Samé otázky…

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru