Proč vytvořil Tetris a Game Boy dokonalý pár

Proč vytvořil Tetris a Game Boy dokonalý pár

Alexej Pažitnov mluví o nejoblíbenější verzi hry, kterou vymyslel. Ve Famitsu propadla

8. 7. 2019

V roce 1989 vstoupil na trh původní Game Boy a brzy po něm i jedna z nejúspěšnějších her všech dob – Tetris. Alexej Pažitnov, který originální titul vytvořil už v roce 1984, tuto verzi opakovaně v minulosti označil za svou nejoblíbenější. A také tu, kterou hrál nejčastěji. V novém rozhovoru pro magazín TODAY prozradil, proč podle něj vytvořil Tetris a první Game Boy dokonalý pár.

Z Game Boye se stal instantní hit a lví podíl na tom měl právě návykový logický rychlík původem ze Sovětského svazu. Podle Pažitnova Tetris na Game Boyi uspěl, protože to byla zábavná hra, která oslovovala všechny bez ohledu na věk, pohlaví či kulturu. “Nebyla to hra zaměřená například jen na děti, nebo omezená třeba jazykem, jímž mluvíte,” uvedl. Pažitnov také zdůraznil, že ideální dvojici s handheldem od Nintenda vytvořil, protože nepotřeboval barevnou obrazovku k tomu, aby jej bylo možné hrát. Game Boy byl pochopitelně vybaven pouze odstíny šedé, respektive díky použitému panelu zelené barvy.

„Nečekal jsem, že bude moje hra oblíbená tak dlouho.“

Podle Pažitnova byla přesto současně hra atraktivní na pohled a byla to intelektuální výzva, což k její popularitě rovněž přispělo. “Nebylo na škodu ani to, že má mírumilovnou povahu,” doplnil. Oblibě dopomohl i proslulý hudební doprovod, který je chytlavý a současně zdůrazňuje ruské kořeny, což Pažitnov oceňuje.

Od vydání Tetrisu letos uplynulo 35 let. Od vydání verze pro Game Boy 30 let. Její autor ale samozřejmě ani nedoufal v podobný triumf. “Nečekal jsem, že bude moje hra oblíbená tak dlouho,” přiznal. V nedávném rozhovoru pro Digital Trends se Pažitnov podělil ještě o pár zajímavostí. I v něm znovu zopakoval, že i když miluje všechny verze Tetrisu, verze pro Game Boy je jeho oblíbená.

„Lidé hrají stejné hry po staletí – šachy, dámu nebo karetní hry. Myslím, že Tetris spadá do této kategorie.“

I když je ale, jak sám připomněl, člověk, který jej hraje nejdéle, není v Tetrisu bůhvíjak dobrý. Rozhodně by se prý neměřil s těmi nejlepšími, kteří v tom soutěží. “Na amatéra jsem dobrý, protože jsem hrál hodně. Ale poslední dobou jsem netrénoval dost a profesionální hráči jako Koryan jsou ve hře úžasní. Označil bych se víceméně za pokročilého amatéra,” hodnotí se sebekriticky.

A proč je podle něj hra populární i dnes? Lidé si prý při vší té technologii zvykli, že věci stárnou strašně rychle. “Ale vždycky zapomínáme na to, že náš mozek zůstává stále stejný. To, co se nám líbilo třeba před 10 lety, se nám může líbit i dnes. Lidé hrají stejné hry po staletí – šachy, dámu nebo karetní hry. Myslím, že Tetris spadá do této kategorie,” dodal.

Proč vytvořil Tetris a Game Boy dokonalý pár

V dobové recenzi Tetris propadl

Tetris byl první hrou pro Game Boy, která umožňovala hrát v multiplayeru přes kabel Game Link. Titul byl v některých klíčových zemích součástí bundlu se samotným handheldem. Potenciál tohoto hitu ale ve své době nerozpoznal zdaleka každý. Prestižní japonský magazín Famitsu udělil ve své recenzi Tetrisu hodnocení jen 26 ze 40.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru