Prezident Nintenda se vymezil vůči situaci v Activisionu

Doug Bowser navazuje na Jima Ryana i Phila Spencera. Cítí se pohoršen a znepokojen

23. 11. 2021

Zpráva Wall Street Journal z minulého týdne, která hovoří o možném zapojení prezidenta Activisionu Bobbyho Koticka do některých případů nevhodného chování na pracovišti, spustila lavinu prohlášení od vysoce postavených kolegů z jiných společností. Mezi prvními reagoval krátce po zveřejnění článku prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan, proti stavu firemní kultury v Activisionu se následně vymezil i prezident herní divize Microsoftu Phil Spencer a trojlístek nyní uzavírá prezident americké divize Nintenda Doug Bowser. Podle informací magazínu Fanbyte – které byly následně potvrzeny mluvčím Nintenda – odeslal Bowser zaměstnancům e-mail, ve kterém vyjadřuje své znepokojení nad situací v Activisionu a svými slovy míří také na asociaci ESA, která by měla zvážit, zda Activision Blizzard setrvá v členské základně.

„Společně s vámi všemi jsem sledoval nejnovější vývoj událostí ve společnosti Activision Blizzard a další zprávy o sexuálním obtěžování a toxickém chování,“ začíná Bowser zmiňovaný e-mail. „Tyto zprávy považuji za znepokojivé a nepřijatelné. Jsou v rozporu s mými osobními hodnotami i přesvědčením, stejně jako se zásadami společnosti Nintendo,“ říká prezident americké divize. Dále vysvětluje, že se Nintendo zavázalo poskytovat zaměstnancům bezpečné a inkluzivní pracoviště, kde jsou vítaní všichni bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství či sociální pozadí. Poznamenává také, že se společnost těchto zásad drží už dlouhou dobu a pochopitelně očekává totéž od svých partnerů z odvětví.

Bowser ve svém e-mailu zmiňuje také zapojení Activisionu do asociace ESA, což je bod, na který dosud nikdo z předních představitelů herních společností nepoukázal.

I z toho důvodu měl Bowser – podobně jako Ryan či Spencer – kontaktovat vedení Activisionu se snahou dozvědět se víc o opatřeních, která bude Activision Blizzard aplikovat na cestě za nápravou neutěšeného rozpoložení celé společnosti. Podle magazínu Fanbyte nicméně není z e-mailu zřejmé, zda Bowser dostal uspokojivou odpověď, případně co konkrétního Activision Blizzard plánuje. Na tomto místě můžeme zmínit například ustavení výboru pro pracovní odpovědnost, o kterém společnost informovala v průběhu včerejší noci prostřednictvím tiskové zprávy. Jde o přímou reakci na aktuální dění, přičemž výbor má dohlížet na úspěšné implementování nových pravidel i postupů a zaručit zlepšení firemní kultury. Jak ale uvádí magazín Kotaku, nová pravidla se podle informací od anonymních zdrojů blízkých situaci v Activisionu nemají retrospektivně dotknout Bobbyho Koticka a jeho domnělých pochybení, což je přirozeně jen dalším předmětem sváru a ostré kritiky, která se na společnost i Kotickovu hlavu snáší v posledních dnech velmi silně.

Zpět ale k Nintendu a Dougu Boswerovi – ve svém e-mailu zmiňuje také zapojení Activisionu do asociace ESA, což je bod, na který dosud nikdo z předních představitelů herních společností nepoukázal. Stejně jako Nintendo, také Activision Blizzard je členem ESA, což se Bowserovi příliš nelíbí. Na asociaci apeluje, aby zpřísnila svůj postoj vůči obtěžování a zneužívání na pracovišti, čímž nepřímo poukazuje na to, že členství Activisionu může být problém. „Každá společnost v oboru musí vytvořit prostředí, kde jsou všichni respektováni a je s nimi zacházeno jako se sobě rovnými,“ říká Bowser a dodává, že všichni rovněž musí chápat důsledky toho, když tak činit nebudou. Je tudíž možné, že nad rámec všech dosavadních problémů bude Activision Blizzard v nadcházejících dnech řešit také tlak ze strany ESA a čelit případnému vyloučení.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru